HGS Geçiş İhlali | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Geçiş İhlali

HGS Geçiş İhlali

Ülkemizde köprülerde ve otoyollardan geçerken trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Kartlı Geçiş Sistemine yerine Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS getirilmiştir. Gişelerde bulunan kamera sistemi sayesinde geçiş esnasında etiketiniz ya da kartınız kamera sistemi tarafından okunuyor ve geçiş için ödenmesi gereken ücret otomatik olarak sistem aracılığıyla aktarılıyor. HGS kart ve etiket edinmek için yapmanız gereken tek şey kimlik ve ruhsat bilgilerinizle birlikte herhangi bir PTT şubesinden 5 TL ücretle satın almaktır. Bir diğer yol da anlaşmalı bankalara otomatik ödeme talimatı vererek bu kart ve etiketleri ücretsiz bir olarak alabilirsiniz. Önem vermeniz konulardan biri de kart veya etiket alabilmeniz için kimlik sahibi ve ruhsat sahibinin birbirini tutması zorunluluğu vardır. Bu nedenle kart veya etiket başvurularında ruhsat sahibinin bulunması önemlidir. Yaptığınız başvuru sonucunda sürücülere iki tane etiket verilir. Bu etiketlerden birini otomobilin iç camına yapıştırılması ise ruhsat sayfasına yapıştırılması gereklidir.

HGS Geçiş İhlali Sayılabilen Durumlar

HGS girişlerinden geçiş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kartınızda ya da etiketinizde bakiye bulundurma zorunluluğudur. Eğer bakiyesiz kartsız ya da etiketsiz geçiş yapmaya çalışırsanız bu geçişler HGS geçiş ihlali ya da kaçak geçiş olarak değerlendirilmekte ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu cezai yaptırım yıldırıcı olması gerekçesiyle mesafeler arası alınacak olan ücretin on katı şeklinde belirlenmiştir. Ayrıca sürücü 15 gün içinde ödemesi gerçekleştirmediği takdirde ceza fiyatı üzerine faiz uygulanmaktadır. Bu açıdan HGS geçiş ihlali yaptıysanız cezanızı zamanında ödemeniz sizin için avantaj olacaktır. Çünkü eğer 15 gün içinde ödemenizi gerçekleştirirseniz ceza üzerinden %15 kadar bir indirim uygulanmaktadır. Araç sahipleri herhangi bir haksız duruma karşılık 7 gün içinde gelen cezaya itiraz edebilme hakkı tanınmıştır.
HGS geçiş sistemi elektronik sistemle gerçekleştirildiği için bazı zamanlarda hatalar kişi kaynaklı olsa da bazı zamanlar sistemden kaynaklı olabiliyor. Belli durumlarda sistem etiket ya da kartı okuyamayabiliyor. Yinede bu gibi durumlarda sürücüler HGS geçiş ihlali yapmış sayılıyor. Örneğin sürücüler satın aldıkları etiketleri aracın camına doğru bir şekilde yapıştırmadıklarında sistem bu etiketi okuyamıyor. Ayrıca aracın camı metalik cam ise ya da ön camda filtre olması durumunda bu probleme çok rastlanmaktadır. Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız herhangi bir PTT şubesinden aldığınız etiketi kontrol ettirmeniz yeterlidir. En önemlisi hiçbir problem yokken kart ya da etikette bakiye varken sistemin etiketi okuyamadığı durumlar oluyor ve sürücüler geçiş yaparken bunu fark edemiyorlar. Farkında olmadıkları ceza faize biniyor ve 7 gün içinde itiraz etmediklerinde haklıyken haksız duruma düşüyorlar. Bunun için de PTT’nin  Müşteri Hizmetleri resmi sitesinden HGS için Geçiş İhlali Sorgulama seçeneğinden araç plakanızı girerek herhangi bir cezai durum olup olmadığını kolaylıkla görebilirsiniz.  HGS ile ilgili daha fazla bilgiyi hizmetin resmi internet adresinden alabilirsiniz. HGS geçiş ihlali durumunda talep öneri veya konuyla ilgili şikayetinizi [email protected] e-posta adresine mail atabilirsiniz ya da KGM HGS Çağrı Merkezini 0 850 460 60 60 numarasından arayarak da bilgi alabilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Durumunuzu Sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz