HGS Geçiş İhlali Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Geçiş İhlali Ödeme

HGS Geçiş İhlali Ödeme

İnsanların hayatında trafik oldukça büyük bir öneme sahiptir, bu nedenle trafikte birçok araç yer almaktadır. Durum böyle olunca ister istemez trafikte sıkışmalar meydana gelmektedir. Bu yüzden oluşabilecek herhangi bir trafik aksaklığını bir nebzede olsa azaltmak adına otoyol ve köprü geçişlerinde HGS sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde geçiş yerlerinde kuyruklar oluşmadan geçişinizi sağlayabiliyorsunuz. Sistemde aracınızın tespitini yapan kameralar ve araç camının önünde belirlenmiş olan yere yapıştırılmış etiketten geçiş ücretini tahsil eden cihazlar mevcuttur. Böylelikle HGS’ siz veya HGS hesabınızda ücret olmadan yapılan kaçak geçişlerde anında tespit ediliyorsunuz. Kaçak geçiş olarak adlandırılan HGS geçiş ihlalinde cezaya tabii tutuluyorsunuz ve bu cezayı ödemekle yükümlüsünüz. Artık bu ücretleri ödeme  işlemi oldukça kolaydır HGS geçiş ihlali ödeme işlemini hakkında bütün detaylı bilgileri bu yazımızda biz sizlere paylaşacağız. Verdiğimiz bilgileri takip ederek işleminizi kolay bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

HGS Geçiş İhlali Ödeme İşlem Nasıl Yapılmaktadır ?

Otoban ve köprü geçişlerinin ücretli olması nedeni ile bu yerlerden geçiş yapılabilmesi için gişelerden geçmek gerekmektedir. Geçiş yapabilmek için de HGS hesabınızda para bulunması gerekir ve eğer yeterli paranız yok ise kaçak geçiş yapmış oluyorsunuz. Bu durumda HGS geçiş ihlali cezasına tabii tutuluyorsunuz. Verilen bu cezayı 15 gün içerisinde HGS geçiş ihlali ödeme işlemini yapmanız gerekmektedir eğer bu süreyi kaçırırsanız 11 katı ceza ile karşılaşacaksınız, ancak cezayı erken ödemeniz durumunda da %25 indirim uygulanmaktadır.

HGS geçiş ihlali ödeme işlemi PTT merkezinden veya şubelerinden,anlaşmalı bankalardan veya HGS bakiye yükleme noktalarından yapılmaktadır. Bu işlemler için yanınızda kimliğiniz ve banka kartınızın olması yeterlidir. Bu şekilde başvuruda bulunduğunuzda anında borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemi yapmadan önce ilk olarak HGS geçiş ihlali sorgulaması yaparak ceza tutarını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle ceza dökümüne detaylı bir şekilde ulaşmış olacaksınız. Bu işlem hem E-Devlet sitesi üzerinden hem de PTT ‘nin sitesi üzerinden yapılabilmektedir.Şimdi bu işlemleri nasıl yapacağınıza bakalım ;

E-Devlet Sistemi Üzerinden HGS Hesap Bilgileri Sorgulama ;

İlk olarak bu işlem anlaşıldığı gibi E-Devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İşlem sayfasına gidebilmeniz için bu başlık altında sizlerle bağlantı adresi paylaştık bu adrese tıkladığınız zaman sorgulama ekran sayfası karşınıza çıkacaktır. Açılacak olan bu ekranda  ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazılı kutucuk üzerine tıklayınız.

adsiz

Arkasından ise sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri gerekli yerlere yazdıktan sonra ‘sisteme giriş yap’ diyerek sistem girişinizi sağlayınız. Böylelikle HGS hesap bilgileriniz ile ilgili bütün detaylı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

adımatescilliaraç

E-Devlet Üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

PTT Sitesi Üzerinden HGS Hesap Bilgileri Sorgulama ;

Yukarıda işlemi için vermiş olduğumuz bağlantı adresini bu işlem için de yazımızın sonununda sizlerle paylaştık. Linke tıkladığınız zaman açılan ekranda sağ üst köşede yer alan ‘Geçiş İhlali Sorgula’ yazılı kutucuk üzerine tıklayınız.

adsiz

Sonraki ekranda sizden araç plaka numaranız istenmektedir, bu bilgiyi gerekli yere yazdıktan sonra sorgu için çubuğu kaydırarak sistem girişinizi sağlayabilirsiniz.

adsiz

PTT Sitesi Üzerinden Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz