HGS Geçiş İhlali İtiraz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Geçiş İhlali İtiraz

HGS Geçiş İhlali İtiraz

Ülkemizde trafik yoğunluğunu ve uzun sıralar oluşmasını engellemek amacıyla getirilen Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS, aracınızla otoyollar ve köprülerden geçiş yaparken, durmak zorunda kalmadan güvenli ve hızlı şekilde ödeme yapmanızı sağlıyor. 2013 yılında Kartlı Geçiş Sistemi yani KGS yerine getirilen Hızlı Geçiş Sistemi araç sahiplerinin işini kolaylaştırıyor. HGS kartınızı ya da HGS etiketinizi herhangi bir PTT şubesinden 5TL gibi cüzi bir ücretle ehliyet ve ruhsatınızla birlikte gittiğiniz takdirde kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca HGS kartınızı çeşitli bankalardan da otomatik ödeme talimatı şartıyla ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorsunuz.

Gişelerde bulunan Radyo Frekansı ile Tanımlama elektronik sistemi ile gerçekleştirilen hizmet sisteminde geçiş esnasında kartınızda bakiyeniz bulunmak zorundadır. Aksi takdirde bakiye olmadan yapılan geçişler kaçak geçiş ya da geçiş ihlali olarak sayılmaktadır. Kaçak geçiş ya da geçiş ihlali olan durumlarda Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu uygulama sürücülerin giriş ve çıkış yaptığı mesafeye göre uygulanan HGS geçiş ücretinin 10 katı olarak geri belirlenmiştir. Araç sahipleri ceza ücretini en kısa zamanda ödemesi gerekmektedir. Aksi takdirde ödenecek ceza ücretine faiz uygulanmaktadır. Fakat tüm sürücüler bu gibi durumlarda 7 gün içinde HGS geçiş ihlali itiraz hakkına sahiptir. Ayrıca geçiş ihlali sonrası ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaptığınızda ödenecek miktar üzerinden %25’lik bir indirim uygulanmaktadır.

HGS Kartın ya da Etiketin Okunmadığı Durumlar

HGS sistemi elektronik sistemle gerçekleştirildiği için kişilerden kaynaklanan hataların yanı sıra sistemden kaynaklı bazı hatalar olabiliyor. Birçok kişi tarafından kullanılan sistem haklıyken haksız duruma düşmek de mümkün. Bazı durumda göre sistem bazen kartınızı ya da etiketinizi okumayabiliyor. Özellikle etiket yıpranmışsa ya da yanlış yapıştırılmışsa, metalik cama sahip araçlarda ve ön camında film bulunan araçlarda bu problem sıkça görülmektedir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken yol üstündeki PTT şubesinden etiketinizi kontrol ettirmektir.
Geçiş sırasında sistemden kaynaklanan hatalar da olabilmektedir. Araç sahipleri doğru geçiş yaptıklarını düşünürken sistem kartı ya da etiketi okumayabiliyor ve kişi geçiş ihlali yapmış olarak görülebiliyor. Sürücünün bu durumdan haberi olmayabiliyor. Bu sebeple Müşteri Hizmetleri adresinden Geçiş İhlali Sorgula butonu ile araç plakanızla birlikte gerekli olan bilgileri doğru ve eksiksiz girerek sorgulama yapabilir herhangi bir borcunuz olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

HGS  Geçiş İhlali Sorgulama Yapmak için TIKLAYINIZ!

HGS Geçiş İhlali İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

HGS kaçak geçiş ya da ihlali yaptığınız durumlarda gelen tebligat tarihinden itibaren 7 gün içinde HGS geçiş ihlali itiraz etme hakkına sahip olduğunuzu belirttik. Peki HGS geçiş ihlali itiraz dilekçesinde neler yer almalı? Yazacağınız dilekçe ayrıntılı şekilde hazırlandığı takdirde sürecin hızlanmasında ve doğru işlemesinde etkili olacaktır. Dilekçede itiraz eden kişinin ayrıntılı bilgilerine yer verilmeli (Ad-Soyad, TC kimlik no, telefon no, adres vb.) sonra dilekçenin konusu ardından tebligat tarihi eklenmelidir. Dilekçede araç sahibine kesilen ceza ile ilgili bütün ayrıntılara yer verilmesi gerekir. HGS geçiş ihlali itiraz dilekçesinde cezanın neden yanlış olduğu neden iptal edilmesi gerektiğine dair ayrıntılıları da barındırmalıdır. Bu şekilde HGS geçiş ihlali itiraz dilekçesi trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı bulunduğu Sulh Ceza Mahkemesine verilmelidir. Gönderilen HGS geçiş ihlali itiraz dilekçesi kabul edilirse tebligattaki cezai yaptırımdan men edilebilirsiniz. Fakat aksi durumda araç sahibi belirlenen ceza ücretini ödemesi gerekmektedir.

HGS geçiş ihlali konusunda taleplerinizi ya da ilgili şikayetinizi [email protected] e-posta adresine mail atarak ya da 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezini arayarak ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz