HGS fiyat PTT | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Fiyatı PTT

HGS Fiyatı PTT

2013 yılında KGS sistemi yerine getirilen Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS sürücülere otoyollar ve köprülerden geçişlerde kolaylık sağlamak amacıyla kamera sistemi ile görüntülenebilen kart sistemi sayesinde araçların durmadan devam edebilmesini ve geçiş ücretinin otomatik şekilde ödenmesini sağlamıştır. HGS etiket ya da kartı edinmek için birçok yol vardır.  Öncelikle en yakın PTT şubesinden kart ya da etiket edinebileceğiniz gibi anlaşmalı bankalardan ve yol üzerindeki otoyol ve köprü gişelerinden edinebilme şansınız vardır. Siz de kimlik ve ruhsat ya da ruhsat fotokopisi belgeleriyle birlikte HGS fiyatı PTT şubelerinden etiketinizi 5 TL gibi bir ücretle, HGS kartını iste 15 TL ücretle alabilirsiniz. Anlaşmalı bankalarda otomatik ödeme talimatı verilmesi koşuluyla bu kart ve etiketleri ücretsiz şekilde edinebilirsiniz.Dikkat edilmesi gereken önemli husus HGS başvurusunda ruhsat sahibinin bulunması gerektiğidir. Otoyol ya da köprülerden geçişlerde kullanacağınız bu kart ve etiketlerde geçiş için yeterli bakiyenizin bulunması gerekmektedir. Aksi durumlarda sürücüler geçiş ihlali ya da kaçak geçiş yapmış sayılmakta ve Karayolları Genel Müdürlüğü cezai yaptırım uygulamaktadır.

HGS Fiyatı PTT Şubelerinde Ne Kadar?

HGS geçişi yapabilmek için gereken kart ya da etiketleri PTT şubelerinden kolaylıkla edinebilirsiniz. Kimlik bilgileri ve ruhsat ya da ruhsat fotokopisi ile başvuru yapabilirsiniz. Kimlik bilgileri ile ruhsat sahibinin uyuşması önemlidir aksi takdirde etiket ya da kartı alamayabilirsiniz. HGS fiyatı PTT şubelerinde HGS kart ücreti 15 TL, HGS etiketi ise 5 TL olarak ücretlendirilmiştir. Aldığınız etiketi aracınızın ön camına kamera sisteminin okuyabilmesi için düzgün şekilde yapıştırmanız gerekmektedir.Tersi durumlarda geçiş sistemi etiketinizi okuyamaz ve geçiş ihlali yapmış olursunuz. Aldığınız etiket ya da kartınıza bakiye yükleme yapmak zorundasınız. Bu bakiyeler araç tipine göre beş farklı şekilde belirlenmiştir. 1. sınıf araçlar aks aralığı 3.20m altında bulunan araçlardır. (motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı vb.) 1. sınıf araçlar için HGS fiyatı PTT şubelerinde 30 TL olarak belirlenmiştir. 2.sınıf araçlar ise  aks aralığı 3.20m ve daha fazla olan araçlardır örneğin minibüs, kamyonet, otobüs gibi araçlar ikinci sınıf araç kategorisine girer. HGS fiyatı PTT şubelerinde 37.50 TL olarak belirlenmiştir. 3.sınıf araçlar aks sayısı 3 adet olan araçlardır örneğin uzun yol yolcu otobüsleri, ağır vasıta araçlar 3. sınıftır. HGS fiyatı PTT şubelerinde 53 TL olarak belirlenmiştir. 4.sınıf araçlar dingil sayısı 4 ve 5 tane olan tır gibi araçlar bu kategoride yer almaktadır. HGS fiyatı PTT şubelerinde 67.50 TL olarak ücretlendirilmiştir. Son olarak 5. sınıf araçlar tahmin edileceği üzere 6 ya da üzeri dingil sayısına sahip araçlardır örneğin kamyon treyler vb. HGS fiyatı PTT şubelerinde 81.50 TL olarak belirlenmiştir. Ek not düşmek gerekirse Tır türündeki araçlar için HGS almak isteyen sürücüler Çekici ve Dorse ile kullanılacağı düşünüldüğünden, Çekici ve Dorsenin toplam aks sayısına göre HGS cihazı bankadan talep edilebilir. Özel durumlarda aks kaldırılarak yapılan geçişlerde “Akıllı Sınıf” sistemi kullanılarak yerle temas etmeyen aks ücreti alınmayacaktır. Bu nedenle maksimum aks sayısı ile yükleme yapan sürücülerin herhangi bir maddi kayıp yaşamayacakları teminatı verilmiştir.

Her türlü itiraz işlemlerinizi Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapabilir, soru ve taleplerinizi e-posta adresi olarak [email protected],  KGM HGS Çağrı Merkezine 0 850 460 60 60 numarasından ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki linki tıklayarak PTT’nin resmi sitesi olarak kurulan HGS Müşteri Hizmetleri  adresine ulaşarak daha ayrıntılı bilgi alabilir araç plakası ile geçiş ihlali durumunu sorgulayabilirsiniz.

HGS PTT İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz