HGS Fiyatı Ne Kadar | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Fiyatı Ne Kadar

HGS Fiyatı Ne Kadar

Türkiye’de 2013 yılında Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine gelen Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), sürücülere otoban ve köprü girişlerinde  geçiş ücretinin otomatik olarak alındığı sistem sayesinde oyalanmadan geçiş yapma şansı tanıyor. Sürücüler bilindiği gibi otoban ve köprü girişlerinde uzun sıralar oluşturuyordu. Trafik yoğunluğunu azalmaya yönelik hazırlanan HGS sistemi için sürücülere gereken tek şey HGS kart ya da etiketi. Peki araç sahipleri bu kart ve etiketleri nasıl elde edebilirler? Araç sahipleri en yakın PTT şubesine giderek kimlik bilgileri, ruhsat ya da ruhsat fotokopisi ile birlikte başvuru yapabilirler. HGS Fiyatı ne kadar diye sorulacak olursa PTT şubelerinde HGS kart fiyatı 15 TL iken etiket fiyatı 5 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanında sürücüler bu kart ve etiketlere otoban ve köprü geçişlerindeki satış alanlarından ve anlaşmalı bankalardan da ulaşabilirler. Hatta belli bankalar otomatik ödeme talimatı koşuluyla bu kart ve etiketleri sürücülere ücretsiz şekilde sunmaktadır. HGS kart ve etiketleri için başvurularda en önemli husus kimlik sahibi ile ruhsat sahibinin uyuşmasıdır. Aksi takdirde başvuru kabul edilemez.

HGS Fiyatı Ne Kadar ?

HGS geçişi gerçekleştirebilmek için gereken kart ya da etiketleri PTT şubesinden kimlik bilgileri ve ruhsat ya da ruhsat fotokopisi ile alabilirsiniz. Almış olduğunuz etiket ve kartlarda HGS geçişi yapmanız için yeterli miktarda bakiyenizin bulunması gerekmektedir. Tersi durumlarda sürücüler HGS geçiş ihlali ya da kaçak geçiş yapmış sayılmaktadır.Ayrıca sürücülere verilen etiketin araç ön camına düzgün bir şekilde yapıştırılması kamera sisteminin okuyabilmesi açısından önemlidir. Yine bu gibi durumlarda geçiş sistemi etiketi okuyamadığında geçiş ihlali ya da kaçak geçiş sayılabilir. Sürücülerin kart ya da etiketlere yüklemesi gereken bakiyeler beş farklı araç tipine göre belirlenmiştir. 2015 yılından itibaren belirlenen fiyatlar aşağıda belirtildiği gibidir.
araçlar
1. sınıf araç olarak belirlenen araçlarda dingil aralığı 3.20m altında bulunan araçlardır. (motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı vb.) araçlar için HGS fiyatı 4.25 TL olarak belirlenmiştir.

2.sınıf araçlar ise dingil aralığı 3.20m ve daha fazla olan araçların HGS  fiyatı 5.50 TL olarak belirlenmiştir.örneğin minibüs, kamyonet, otobüs gibi araçlar ikinci sınıf araç kategorisine girer. Birinci ve ikinci sınıf otomobillerinin listesi HGS Müşteri Hizmetleri resmi sitesinde verilmiştir.

3.sınıf araçlar dingil sayısı 3 adet olan araçlardır örneğin uzun yol yolcu otobüsleri, ağır vasıta araçlardır ve HGS fiyatı 10.25 TL olarak belirlenmiştir.

4.sınıf araçlar dingil sayısı 4 ve 5 tane olan araçlardır PTT şubelerinde HGS fiyatı 26 TL olarak belirlenmiştir.

Sonuncu olarak 5. sınıf araçlar  6 ya da üzeri dingil sayısına sahip araçlardır örneğin kamyon treyler gibi 5. sınıf araçlar HGS fiyatı 32.25 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Bilgilere ek olarak Tır gibi araçlar için HGS bakiyesi yükletmek isteyen araç sürücüleri Çekici ve Dorse ile kullanılacağı önceden hesap edildiğinden, Çekici ve Dorsenin toplam aks sayısına göre HGS bakiyesini yükletmeleri gerekmektedir. Aksın kaldırılarak yapılan özel geçişlerde yerle teması bulunmayan dingillerin ücreti alınmayacaktır. “Akıllı Sınıf” sistemi kullanılarak yapılan bu geçişlerde maksimum aks sayısı ile yükleme yapan sürücülerin herhangi bir maddi kayıp yaşamayacakları garanti altına alınmıştır.

Sürücülere sunulan PTT Müşteri Hizmetleri resmi sitesi sayesinde online şekilde bakiye yükleyebilir, mevcut bakiyenizi sorgulayabilir hatta herhangi bir kaçak geçiş durumunu plaka kodunuzu girerek sorgulayabilirsiniz.
Bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz link aşağıda sunulmuştur. Ayrıca herhangi bir talep, öneri ve şikayetlerinizi iletebileceğiniz e-mail adresi [email protected] ‘dir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz