HGS E-devlet | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS E-Devlet

HGS E-Devlet

2013’den bu yana sürücülere sağladığı kolaylık sayesinde Hızlı geçiş sistemini (HGS) kullanan sürücü sayısı her geçen gün artmakta. HGS otoyol ve ya köprü geçişlerinde sürücülere bekleme yapmaksızın geçiş hakkı tanıyan kameralı sistemdir. Bu kamera sistemi ile sürücülerin önceden edindiği HGS kart ya da etiketler okunarak içine yüklenen bakiyelerden geçiş ücreti otomatik olarak kesilmektedir. Sürücülerin HGS kart ya da etiketlere sahip olmak için bir çok seçeneği vardır. Bunlardan ilki en yakın PTT şubesine giderek yalnızca kimlik bilgileri ve ruhsatla birlikte başvuru yapmaktır. Bir diğer yol ise anlaşmalı bankalardan (Garanti Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, İş Bankası vb.) HGS kart ya da etiketi temin edebilirsiniz. Ayrıca HGS geçiş alanlarındaki satış kanallarından ya da anlaşmalı benzin istasyonlarından da (Shell, Opet vb.) belirli bir ücret karşılığı etiket satın alabilirsiniz. HGS geçişlerinde sürücüler kartsız etiketsiz ya da bakiyesiz geçiş yaptığında bu geçişler kaçak geçiş sayılmaktadır ve bu geçişler Karayolları Genel Müdürlüğü’nce cezaya tabii tutulmuştur. Sürücülerin bu geçişleri ve tüm HGS işlemlerini takip edebileceği HGS Müşteri Hizmetleri Online şekilde hizmet vermektedir. Siz de bu siteye giriş yaparak tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilir HGS geçiş ihlali sorgulama kısmından plaka kodunuzla geçiş sırasında herhangi bir ihlal yapıp yapmadığınızı görebilirsiniz. HGS Müşteri Hizmetleri sitesine giriş yaparak istediğiniz bilgileri edinmek için site içinden üye olarak da giriş yapabilirsiniz ya da E-devlet şifrenizi girerek de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS E-Devlet Şifresi İle Nasıl Sorgulama Yapılır?

HGS ile ilgili tüm bilgileri edinebileceğiniz online işlemler iki şekildedir. Bu işlemi HGS Müşteri Hizmetleri Resmi İnternet Sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi (Site üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yapabilme imkanı sunulmuştur) ya da direk www.turkiye.gov.tr adresinden PTT Genel Müdürlüğünün sunduğu HGS hesap bilgileri sorgulama işlemini HGS E-devlet şifresini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hazırda e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden 2 TL gibi bir ücretle hemen temin edebilir ve HGS e-devlet şifresi ile kolaylıkla bilgi alabilirsiniz. En alt kısımda verilen linklere tıklayarak HGS E-devlet şifrenizle giriş yapabilir edinmek istediğiniz tüm bilgilere bu yolla ulaşabilirsiniz.
Ekran Alıntısı 1
Öncelikle HGS Müşteri Hizmetleri Resmi İnternet sitesine giriş yaparak Müşteri Hizmetleri Giriş kısmına verilen bilgilerinizi girerek üye olabilir ya da altında belirtilen E-devlet şifresi ile giriş kısmına tıklayarak karşınıza gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi ekranına istenilen bilgileri girerek yapmanız da mümkündür. Yalnızca TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girmenizi gerektiren boşluklara doğru ve eksiksiz şekilde girmeniz gerekmektedir. Sonrasında sağ alt kısımda belirtilen Sisteme Giriş Yap kutusunu tıklayarak devam edebilirsiniz. Böylece işleminizi gerçekleştirmiş siteye ulaşımınızı sağlamış olacaksınız ve istediğiniz HGS e-devlet şifrenizle bilgilerinize ulaşmış olacaksınız.

Ekran Alıntısı 2

İkinci bir seçenek HGS e-devlet şifresi ile giriş yapmak için doğrudan aşağıdaki linke tıklayarak HGS e-devlet sistemi üzerinden hesap bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. “Kimliğimi Şimdi Sorgula” yazısına tıkladığınızda yine yukarıda belirtilen ekranın karşınıza geleceğini göreceksiniz. Aynı şekilde TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilir HGS e-devlet şifrenizi kullanarak Hesp Bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Ekran Alıntısı 3

 

Tüm bilgilerinizi gösterilen yere doğru ve eksiksiz şekilde girdiğinizde HGS E-devlet şifrenizle giriş yapmış ve istediğiniz tüm bilgileri görebilecek (hesap bilgilerini sorgulama, geçiş ihlali sorgulama vb.) işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

HGS Müşteri Hizmetler E-devlet şifresi ile giriş yapmak için TIKLAYINIZ!
E-devlet şifresi ile HGS Hesap Bilgileri Sorgulamak için TIKLAYINIZ!!!

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz