HGS Düzeltme Formu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Düzeltme Formu

HGS Düzeltme Formu

Sürücülerin ücretli otoyol ve köprülerde bulunan HGS sisteminden yaptıkları geçişlerde HGS kartı ya da etiketi bulunmadığı ya da yeterli bakiyesi bulunmadığında araç sahiplerinin yaptığı geçişler kaçak geçiş ya da geçiş ihlali sayılmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün belirlediği yasaya göre bu gibi hatalı geçişlerde cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu cezai yaptırım geçiş mesafesiyle hesaplanan ücretin 10 katı şeklinde belirlenmiş olup 15 gün içinde ödenmemesi halinde ceza üstüne faiz uygulanmaktadır.

HGS kaçak geçiş ya da geçiş ihlali durumları kişiye bağlı olduğu gibi elektronik sistemle yönetilen geçişlerde sisteme de bağlı olabilmektedir. Sürücüler HGS geçişi sırasında etiket ve bakiyesi bulunduğu halde belli sebeplerden sistem bu etiketi okumayabiliyor ve kaçak geçiş olarak sayılabiliyor. Sürücü habersizce yoluna devam ederken cezadan haberi olmayabiliyor. Bu gibi durumlar için PTT Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliği ile sürücülere sunulan HGS Online Müşteri Hizmetleri adresinden HGS işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu site aracılığıyla HGS bakiye yükleme HGS geçiş ihlali ve itiraz gibi birçok işlemi gerçekleştirebiliyor. HGS sorgulama kısmından plaka numaranız ve gerekli bilgiler dahilinde yapmış olduğunuz geçişlerin dökümünü görebilir herhangi bir sistem hatası doğrultusunda gelen cezaya HGS düzeltme formunu doldurarak ya da ilgili kuruma yazacağınız ayrıntılı dilekçe ile 7 gün içerisinde itiraz etme hakkınız vardır. Fakat bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için PTT HGS Müşteri Hizmetleri resmi sitesine üye olmanız gerekmektedir ve bu üyelik için kimlik bilgileriniz, e-posta adresiniz ve şifre bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Kolayca üye olabileceğiniz siteden online şekilde şubelere gitmek zorunda kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Düzeltme Formuna Nasıl Ulaşabilirsiniz?

HGS geçişlerinde başınıza gelebilecek herhangi bir haksız geçiş ihlali durumda gelen cezaya PTT itiraz edebilmeniz için bir şans tanıyor.Sizin de bu gibi durumlarda gerekli kurumlara resmi olarak itiraz edebilmeniz için öncelikle HGS düzeltme formu doldurmanız gerekmektedir. Peki bu HGS düzeltme formuna nereden ve nasıl ulaşabilirsiniz ve nasıl doldurabilirsiniz? Öncelikle en sonda vermiş olduğumuz linke tıklayarak kolaylıkla HGS Düzeltme Formuna ulaşabilirsiniz.Otoyol Giriş Plazası Düzeltme Talep Formu olarak adlandırılan bu formu kişisel bilgisayarınıza indirdikten hemen sonra verilen boşlukları istenilen bilgiler dahilinde dikkatlice doldurmanız gerekmektedir.

Doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz HGS Düzeltme Formu gerekli kurumlara göndererek işleminizi başlatabilirsiniz. Göndereceğiniz kurum formdaki bilgiler dahilinde süreci başlatacaktır. Bu süreçle birlikte HGS Düzeltme Formundaki bilgiler düzeltilecektir. Fakat itiraz ettiğiniz durum neticesinde siz haksız bulunursanız düzeltme talebiniz kesinlikle geri çevrilecektir. Bu nedenle HGS geçiş işlemleri ile ilgili kanunlara hakim olmanız ve itiraz edebilmeniz için kesinlikle haklı durumda olmanız gerekmektedir. Aksi durumlarda HGS düzeltme formunuz geri çevrilir ve size gelen cezayı ödemek mecburiyetinde kalırsınız. Formu indirdikten hemen sonra herhangi bir yerden çıktı alarak üzerine bilgilerinizi doldurabilirsiniz.
HGS Düzeltme Formu için gerekli bilgiler şöyledir; ürün numarası , aracınızın plakası, giriş plazası, giriş tarihi, giriş saati, çıkış plazası, çıkış tarihi, çıkış saati, adınız , soy adınız, telefon numaranız ve son olarak imzanız olacak şekildedir. HGS düzeltme formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra gerekli kuruma teslim edebilirsiniz.Aşağıdaki linki tıklayarak HGS Düzeltme formuna ulaşabilirsiniz.

HGS sistemi ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru dahilinde [email protected]  e-posta adresine mail atabilir talep ve önerilerde bulunabilirsiniz ya da 0 850 460 60 60 numarasından KGM HGS Çağrı Merkezini arayarak HGS sistemi ile ilgili her türlü  bilgiyi edinebilirsiniz.

HGS Düzeltme Formuna Ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz