HGS Dökümü | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Dökümü

HGS Dökümü

Ülkemizde eski yıllarda köprü ve otoyol girişlerinde geçişler sürücüler için adeta bir  eziyetti. Geçişlerdeki kontroller trafik yoğunluğunu artırmakta ve tüm sürücüler uzun kuyruklar beklemek zorunda kalmaktaydı. Karayolları Genel Müdürlüğü bu yoğunluğu azaltmak için  Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) yerine Hızlı Geçiş Sistemini (HGS) uygulamaya başladı. Hızlı Geçiş Sistemi araç sahipleri tarafından 3 yıldır kullanılıyor. Bu geçişler sırasında sürücüler PTT ve anlaşmalı bankalardan aldıkları HGS etiket ya da kartlara yükledikleri bakiyelerle otoyol ve köprü geçişlerinden durmaksızın geçebiliyorlar. Bu geçişlerde sürücüler HGS kart ya da etiketleri bulunmadığında, yeterli bakiyeleri bulunmadığında ya da etiketin yanlış yapıştırılması gibi durumlarda kaçak geçiş yapmış sayılıyor. Bu kaçak geçişler için geçiş ücretinin 10 katı kadar cezai işlem başlatılıyor. HGS gişelerinden geçiş sırasında kamera sistemi tarafından geçiş yapan her aracın ayrıntılı bilgileri sistemde saklanmaktadır. Siz de HGS geçişlerinde kayıt altına alınan tüm bilgilerinizi görmek için PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü ortaklığında yapılan resmi siteden HGS dökümünüzü görebilirsiniz.

HGS Dökümüne Nasıl Ulaşabilirsiniz?

HGS geçişlerinde kamera sistemi ile izlenen tüm araçların geçiş esnasındaki bilgileri sistem hafızasına kaydedilmektedir. Herhangi bir sorun dahilinde bu bilgilerin HGS dökümüne ulaşabilir ve gerektiğinde kayıtlı bu bilgileri kullanabilirsiniz. HGS dökümü almak isteyen sürücüler için iki alternatif yol sunulmuştur. Bunlardan ilki HGS Müşteri Hizmetleri online adresinden yapılmakta diğeri ise e-devlet şifresi ile giriş yapılarak yönlendirilmektedir. HGS sorgulama işleminde olduğu gibi PTT HGS Müşteri Hizmetleri adresinden HGS dökümü almak mümkündür. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıda verilen linke tıklamanız yeterlidir.
Ekran Alıntısı 66

Bu sayede karşınıza gelecek PTT HGS Müşteri Hizmeti adresinden “Müşteri Hizmetleri Giriş” kısmından e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer üyeliğiniz bulunmuyorsa sol kısımda belirtilen “Üye Olun” seçeneğinden hemen üye olabilirsiniz. Üyelik için gereken bilgiler TC kimlik numarası, e-posta adresi, kullanacağınız şifre ve hemen altında verilen güvenlik şifresi şeklindedir. Fazladan bir seçenek de aşağıda beyaz ile belirtilen “e-devlet şifresi ile giriş”dir. Eğer e-devlet şifreniz varsa bu şifreyi kullanarak da müşteri hizmetlerine giriş yapabilir HGS dökümünü görebilirsiniz.

hgs ödeme dökümü 2

E-devlet şifresi ile giriş yapmak size sunulan ikinci seçenektir. Eğer e-devlet şifresi ile giriş yapmak için tıkladığınız takdirde ekranınıza “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi” gelecektir. Buradan giriş yapabilmeniz için TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra ” Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Eğer mevcut e-devlet şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilir ve sistem üzerindeki tüm işlemleriniz için bu şifreyi kullanabilirsiniz.
Ekran Alıntısı223

Aşağıda verilen linklere tıklayarak HGS Dökümü alabilmek için doldurmanız gereken alanları doğru ve eksiksiz doldurmanız önemlidir.

HGS Dökümünü HGS Müşteri Hizmetlerinden yapmak için TIKLAYINIZ!!!
HGS Dökümünü E-devlet Şifresi ile yapmak için TIKLAYINIZ!!!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz