HGS Devir | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Devir

HGS Devir

Vatandaşlar otoban ve köprü geçişlerinde Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS’yi 2013 yılından itibaren kullanıyorlar. Geçiş sırasında otomatik olarak ücreti alabilen bu sistem araç sahiplerinin işini son derece kolaylaştırmış bulunuyor. Fakat vatandaş şimdi de HGS geçişi için alınan etiketlerin devir edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Kişinin kimlik ve ruhsat bilgilerine göre verilen bu HGS etiketlerini devretmek mümkün mü? Bilindiği gibi HGS etiketleri kişi ve aracına özel bir şekilde bastırılmakta araç ve ruhsata yapıştırılmaktadır. PTT’den aldığınız HGS etiketlerini sizden başkasının kullanması Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yasaklanmıştır. Başkasının etiketi ile geçiş yapmaya çalıştığınızda aracınıza ceza yazılmaktadır ve soruşturma başlatılmaktadır. Bu gibi durumlar yaşamamak için başkasının HGS etiketini kullanmamak akıllıca olacaktır. Bu durum HGS sahibi aracın satış ve HGS  devir işlemlerinde de geçerlidir. Eğer devir işlemini yapan kişi kendi HGS etiketi ile aracı satışa sunarsa aracın yeni sahibi otoban ve köprü geçişlerde bu etiketteki bakiyeyi kullandığı gibi kanuna aykırı geçiş gerçekleştirmiş olur ve cezaya maruz kalır. Böyle durumlar yaşamamak adına HGS devir işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

HGS Devir İşlemi Nasıl Yapılır ?

Önceden HGS etiketi aboneliği bulunan aracınızı satışa sunacağınız zaman akılınıza gelen en önemli soru HGS devir işlemlerinin nasıl yapılcağıdır. HGS başvurusu bulunan sürücülerin, bu işlemi yaparken kendi kimlik bilgilerini ve aracın plakasını da içeren ruhsat bilgileri ile gerçekleştirilmesi sürücülerin devir işleminin nasıl olması gerektiğini merak etmesine sebep olmaktadır.

Vatandaşlar arasında HGS devir işlemi yapılabileceği gibi bir bilgi dolaşsa da aslında HGS etiketinin devredilmediğini, sürücülerin devir işlemi yerine HGS etiketini iptal ettirmeleri gerektiği ortadadır. Araç sahibinin devir işlemleri sırasında yapması gereken işlemlerden biri de eğer etiketi PTT’den temin ettiyse PTT şubesine gidip devir işlemi ile ilgili bilgilendirme yapmasıdır.Eski aracını devreden araç sahibi yeniden HGS aboneliği açtırabilir. Ayrıca araç sahibi 7 gün içinde yeni etiket başvurusunda bulunduğu zaman eski etikette bulunan bakiyeler yenisine aktarılacaktır. Aracı devralan kişinin kolay geçiş yapabilmesi için yeni HGS etiketi başvurusu yapması gerekmektedir.
Araç devrinden sonra sürücü HGS etiketi kullanmak istemiyorsa iptal işlemi yaptırması gerekir. İptal edilen HGS etiketinde bakiye bulunuyorsa sürücülerin bu ücreti PTT şubelerinden nakit şekilde geri almaları mümkündür. HGS etiketinde bulunan bakiyeyi nakit şekilde geri alabilmek için sürücü HGS etiketinin iptal sürecinden yaklaşık 1 ay sonra PTT şubesinden parayı temin edebilir.

HGS etiketi iptal ettirme işleminizi PTT şubelerinden yapabileceğiniz gibi anlaşmalı bankalar aracılığıyla da gerçekleştirmeniz mümkündür. Araç sahibi eğer HGS devir işlemi için etiketi iptal ettirmek istiyorsa bunu banka aracılığıyla gerçekleştirebilir. Bazı bankalarda aracı satışa sunmak yerine değiştirmeyi düşünen sürücüler eski HGS etiketlerini götürerek yenisi ile değiştirebilir ve içindeki bakiyeyi yeni HGS etiketine aktarabilmeleri söz konusudur. Bu durum istisnai olarak araç değişikliği durumlarında olmaktadır. Satış işlemlerinde HGS devir işlemlerinde sürücülerin etiketi iptal ettirmeleri gerekmektedir.

Tekrar hatırlatmak gerekirse HGS devir işlemi halk arasında söylentiden ibarettir. Süreç, HGS devri yapan sürücünün HGS etiketi kimlik bilgileri ve ruhsat bilgileri ile çıkarıldığı için aboneliğini iptal ettirmesi ve aracın yeni sahibinin de HGS etiketine yeniden başvuru yapması gerektiği bir şeklinde ilerlemektedir. Direk olarak bir HGS devir işlemi söz konusu değildir, iptal işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz