HGS Danışma | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Danışma

HGS Danışma

Özellikle nüfusa bağlı olarak artış gösteren trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla devlet, vatandaşlarına çeşitli hizmetler sunmaktadır. 2013 yılından bu yana Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetlerden biri de Hızlı Geçiş Sistemi’dir. Hızlı Geçiş Sistemi kısaca HGS sürücülerin otoyol ve köprülerden geçişleri sırasında özel bir kamera sistemi sayesinde izlenerek önceden satın aldıkları ve bakiye yükledikleri HGS kart ve etiketleri yalnızca arabanın görünen bir yerine yapıştırarak yola devam etmesiyle gerçekleştirilen sistemdir. Bu geçişler sırasında kamera sistemi her araçtan geçiş ücretini otomatik şekilde çekerek araç sahibinin durmasına gerek kalmadan geçiş yapmasını sağlıyor ve bu sistemle birlikte herhangi bir bekleme yapmadan yoluna devam eden araçlar sayesinde uzun sıralar oluşması engellenmiş oluyor. Siz de HGS geçişlerinizde kullanmak üzere HGS kart ve etiket edinmek istiyorsanız en yakın PTT şubesine giderek kimlik bilgileriniz ve araç ruhsatı (ya da fotokopisi) ile birlikte HGS başvurusu yapabilirsiniz. PTT şubelerinde belirlenen fiyatlara göre HGS etiketlerini 5 TL HGS  ücretle alabilirsiniz. Alışverişiniz sonucunda PTT şubesinden araç sahibine iki adet  etiket verilmektedir. Bu etiketlerden biri araç ruhsatına yapıştırılırken ikincisi araç camına düzgün şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Ayrıca anlaşmalı bankalardan da kampanyaları takip ettiğinizde ücretsiz şekilde HGS etiket ya da kartı sahibi olabilirsiniz. HGS geçişlerinde eğer geçerli kart ve ya etiket sahibi değilseniz ya da mevcut kart  ve ya etiketinizde yeterli bakiye yoksa öbür yandan etiketiniz yanlış yapıştırılmışsa sistem kartınızı veya etiketinizi okumaz ve kaçak geçiş, geçiş ihlali yapmış sayılırsınız. Bu gibi geçişlerde cezai işlem uygulanmakta ve geçiş ücretinin 11 katı ceza ödemeniz beklenmektedir. HGS geçişi sırasında yazılan bu cezalarda sürücüler kişisel olarak suçlu olabileceği gibi sistemden kaynaklanan hatalarda olmaktadır. Sürücüler bu gibi durumlarda HGS danışma hizmetinden nasıl faydalanacaklarını merak etmektedir.

 

HGS Danışma Hizmetinden Faydalanmak İçin Ne Yapılmalı?

HGS konusunda herhangi bir problem ya da soru sormak yani HGS danışması yapmak için iki hizmetten faydalanabilirsiniz. HGS danışma yapmak için seçeneklerden ilki PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ortak girişimi ile hazırlanan online yardım sitesi HGS Müşteri Hizmetleri adresine üye olarak istediğiniz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.
hgs

Aşağıda belirtilen linke tıklayarak kaşınıza gelen ekrandaki sağ üst köşedeki Müşteri Hizmetlerine Giriş sistemine tıklayarak eğer üyeliğiniz varsa e-posta adresiniz ve şifrenizi girdikten sonra Giriş Yap seçeneğine tıklayarak siteye erişiminizi sağlayabilir ve HGS danışma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa sol kısımda belirtilen üye ol seçeneğine tıklayarak devam edebilirsiniz.
HGS Borç Sorgulama

Sol kısımda belirtilen bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz gerekmektedir. İlk kutucukta TC kimlik no ya da vergi numarası girilmeli hemen aşağısında e-posta adresini sonrasında girişlerinizde kullanacağınız şifrenizi belirtmeniz gerekmektedir. Şifrenizi tekrar girdikten sonra altta resimle belirtilen kısımdaki harf ve sayıları büyük küçük ünlü uyumuna dikkat ederek boş bırakılan yere girmeniz gerekmektedir. Tüm bilgileri doldurduktan sonra Üye ol seçeneğine tıkladıktan sonra işleminiz bitmiş olacaktır. Böylece HGS danışma hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

HGS Borç Sorgulama

HGS danışma hizmetinden yararlanmak için ikinci seçenek, 7 gün 24 saat hizmet veren 0 850 460 60 60 numaralı KGM HGS Çağrı Merkezini arayarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Her türlü  geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzenleme, araştırma ve itiraz etme gibi HGS danışması Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ayrıca PTT çağrı merkezini 444 17 88 numarasından arayarak bilgi almanız mümkündür. Eğer elektronik ortamdan işlem yapmak istiyorsanız herhangi talep, şikayet ve önerilerinizi [email protected] adresine iletebilirsiniz.

HGS Müşteri Hizmetlerine Ulaşmak için TIKLAYINIZ!!!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz