HGS Çıkarma Ücreti | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Çıkartma Ücreti

HGS Çıkartma Ücreti

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sayesinde otoyol ve köprülerden geçmek isteyen sürücülere büyük kolaylık sağlanmıştır. Geçişlerde kullanılan HGS etiket ve HGS kartların otomatik kamera sistemi ile geçiş ücretini algılaması trafik yoğunluğunu en aza indirmiştir.

HGS Çıkartma Ücreti Ne kadardır?

Sizin de bu kolay geçişten yararlanabilmeniz için gerekli olan HGS kart ve HGS etiketlerine nerelerden ulaşabilirsiniz ve HGS çıkartma ücreti ne kadar bu soruları cevaplamaya çalışacağız. Öncelikle aracınız için ilk kez etiket ya da kart alacaksanız en yakın PTT şubesine giderek HGS çıkarmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için gerekli olan belgeler sadece kimlik bilgileri ve ruhsat ya da ruhsat fotokopisi ile başvurunuzu yapabilirsiniz. PTT şubelerinden yaptığınız başvuru sonucu alacağınız HGS çıkartma ücreti HGS etiketi 5 TL ya da HGS kartı 15 TL olarak ücretlendirilmiştir. Başvuru sonucunda sürücüye iki adet HGS etiketi verilmektedir. Bu etiketlerden biri ruhsata yapıştırılırken diğeri aracın ön camını düzgün bir şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde HGS geçişlerinde kamera sistemi bu etiketi okumaz ve geçiş hatalı ve kaçak geçiş olarak kayda geçebilir. Bu geçiş ihlali ya da kaçak geçiş durumları cezai işleme tabii tutulmaktadır. Bu sebeple etiketin doğru yapıştırılmasına dikkat edilmesi önemlidir. HGS kart ve etiketine sahip olmak için HGS çıkartma ücreti ilk önce 5TL ve 15 TL olarak belirlense de geçiş yapmak için aldığınız bu kart ve etiketlere geçişlerde kullanmak üzere yeterli miktarda bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Bu bakiyeler PTT HGS Müşteri Hizmetleri online internet sitesinde de belirtildiği gibi araç sınıflarına göre derecelendirilmiştir. Aracınız için aldığınız HGS etiket ya da karta bakiye yüklemesi yaparken aracınızın türünü doğru belirlemeniz ve ona göre yükleme yapmanız önemlidir. HGS geçişi için gerekli olan HGS çıkarma ücretleri araçların dingil (aks aralığı) sayısına göre belirlenmektedir. Araç sınıflarında dingil sayısı arttıkça sürücülerin yüklemesi gereken HGS çıkartma ücreti de artmaktadır.

araç

*Birinci sınıf araçlar için PTT şubelerinde belirlenen HGS çıkartma ücreti 30 TL, ikinci sınıf araçlar için belirlenen HGS çıkartma ücreti 37.50 TL, üçüncü sınıf araçlar için HGS çıkartma ücreti 53 TL, dördüncü sınıf araçlar için 67.50 TL ve son olarak beşinci sınıf araçlar için PTT’nin belirlediği HGS çıkartma ücreti 81.50 TL’dir.

PTT haricinde anlaşmalı olan bankalardan da HGS etiket ya da kart başvurusu yapabilir ve bankaların şahsi kampanyaları neticesinde bu etiket ve kartlara ücretsiz sahip olabilirsiniz. HGS çıkartma ücreti belirli banka kampanyalarında ücretsiz olsa da kartlara yüklemeniz gereken bakiyeler PTT şubelerinde belirlenen miktarla aynıdır. Fakat her banka kendi bünyesinde maksimum ve minimum yükleme ücreti belirlemiştir. Eğer HGS kart ya da etiket başvurunuzu bankadan yaptıysanız bankanın resmi sitesinden gereken şartları ve yükleme miktarları hakkında bilgi almanız önemlidir.

HGS çıkarma ücretleri ile ilgili yazımızda ulaşamadığınız ve aklınıza takılan herhangi bir bilgi yetersizliği halinde PTT HGS Müşteri Hizmetleri internet adresinden online şekilde bilgi alabilirsiniz. Ayrıca talep ve önerilerinizi ya da şikayetlerinizi [email protected] e-posta adresine mail atabilirsiniz. Son olarak herhangi bir sorun dahilinde aramanız gereken numarasından 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezini  arayarak bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz