HGS Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

HGS Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’de köprü ve otoyol girişlerinde trafik yoğunluğunu engellemek ve uzun sıraların oluşmasını engellemek amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılından itibaren Kartlı Geçiş Sistemine yerine getirilen Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS sürücülere büyük kolaylık sağlıyor.Gişelerde bulunan kamera sistemi sayesinde geçiş sırasında etiketiniz ya da kartınız otomatik olarak okunuyor ve geçiş için ödenmesi gereken miktar yine otomatik olarak aktarılıyor.Sizde herhangi bir PTT şubesinden 5 TL ücretle alacağınız HGS kartı ya da HGS etiketi ile gişelerden durmak zorunda olmadan geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca çeşitli bankalardan otomatik ödeme talimatı verdiğiniz takdirde ücretsiz bir şekilde kart ya da etiket alabilirsiniz. Bu geçişlerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu kartınızda bakiye bulundurma zorunluluğudur.

HGS kartı, etiketi ya da bakiye bulunmayarak yapılan geçişlerde HGS kaçak geçiş ya da geçiş ihlali yapmış olacaksınız. Karayolları Genel Müdürlüğü bu gibi durumlar için cezai yaptırım uygulamaktadır. Bu uygulama geçiş yapılan mesafeler arası ücretin 10 katı olarak belirlenmiştir. Fakat haksız durumlarda sürücülere  7 gün içinde itiraz etme hakkı tanınmıştır. Ayrıca sürücüler 15 gün içinde herhangi bir PTT şubesinden geçiş ücretini ödediği takdirde ceza üzerinden %15’lik bir indirim uygulanmaktadır.

HGS Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

HGS çıkarmak için gereken evraklar şahsa ait araçlarda, kurumsal araçlarda ve kiralanan araçlarda farklıdır. Ayrıca etiket ya da kart için başvurunuzu yapacağınız yere göre değişiklik gösterebilir. HGS kart başvurusu PTT şubelerinden ya da  çeşitli banka şubelerinden (Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, Akbank ve Halkbank gibi) yapılabilmektedir. Eğer kartınızı ya da etiketinizi bankadan almak istiyorsanız otomatik ödeme talimatı vermeniz ve  bankaların istediği evraklarla başvuru yapmanız gerekmektedir.

Eğer şahsa ait araç için HGS çıkarmak istiyorsanız başvuru yapacağınız adres en yakın PTT şubesidir. PTT’ye yapacağınız başvuru için yanınızda bulundurmanız gereken evraklar yalnızca kimlik bilgileri ve araç ruhsatıdır ve ya ruhsat fotokopisi. HGS etiket ve kartları araç plakasına kaydedilerek verildiği için ruhsat sahibinin kimlik bilgileri önemlidir. Ruhsat ve kimlik bilgileri uyuşmadığı takdirde problem yaşayabilirsiniz bunu dikkate alarak başvuru yapmaya dikkat edilmelidir.

Eğer kurumsal bir araç için HGS etiketi ya da kartı çıkarmak istiyorsanız HGS çıkarmak için gerekli evraklarda ek belgelere ihtiyaç durabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için firma sahibinin bizzat bulunmasına gerek yoktur. Şirket yetkilisi olduğunu gösteren belge (vekaletname ve/veya yetki belgesi, imza sirküleri) ile araç ruhsatı ye ya ruhsat fotokopisi ve kimlik bilgileri yeterli olacaktır. Önemli bir ayrıntı her kurum aracı için ayrı etiket almanız gerekmektedir.

HGS çıkarmak için gerekli evraklardan son olarak kiralanan araç için HGS kart ya da etiket almak istiyorsanız kimlik bilgileri, araç ruhsatı ve ya ruhsat fotokopisi ve kiralama belgeleri ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu süreç sonunda araç sahibine iki adet etiket teslim edilir. Bu etiketlerden ilki araç iç camına yapıştırılmak üzere diğeri ise araç ruhsatına yapıştırılması için verilir. Tekrar hatırlatalım HGS etiketi ya da kartını yalnızca araç ruhsat sahibi temin edebilir!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz