HGS Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

HGS Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Hızlı geçiş sistemi olarak bilinen HGS sistemi 2013 yılından beri ülkemizde uygulanmaktadır. Uygulanmaya başlandığı yıldan beri araç sürücülerinden güzel tepkiler de almaktadır. Bu yüzden diğer sistemlere göre kullanıcısı daha fazla bulunmaktadır. HGS otoyol ve köprülerde geçişlerde abonelerine %20 lik indirimli olarak geçişe imkan sağlanır. Bu yüzden HGS aboneliği oluşturmak önem taşımaktadır. Otoyol ve köprülerde HGS şeritlerinden geçişlerde araçlar özel bir ücret tahsil etme yöntemi kullanılır. Bu yöntemde araç HGS şeridinin altına geldiğinde saliseler içerisinde HGS geçiş ücreti tahsil edilir. Bu hızlı yöntem sayesinde araçlar gişelerde bekleme yapmadan ya da dur kalk olayına maruz kalmadan geçişi sağlayabilirler. Bu geçişi ise HGS kart veya HGS etiketleri ile yapabilmektedirler.  HGS kart veya etiketlerini HGS aboneliği sonucunda alabiliyorsunuz. HGS aboneliklerini tüm PTT istasyonlarından yapabiliyorsunuz. Talebinize göre dilerseniz HGS kart ya da HGS etiket alabilirsiniz. Eğer HGS kartı almak isterseniz bu kart için bir belge talebi bulunmadan sadece 15 Türk lirası ücret ödeyerek karta sahip olabilirsiniz. Eğer HGS etiketi sahibi olmak isterseniz de bunun için aracınızın ruhsat fotokopisi ve TC kimlik fotokopisi ile önceden bir abonelik oluşturup, ardından 5 Türk lirası ücret karşılığında HGS etiketine sahip olabilirsiniz. HGS kart veya etiketlerini HGS şeritlerinden geçerken HGS cihazına okutmak usulü ile ücretin tahsilini sağlayabilirsiniz.

Sizler HGS şeritlerinden geçerken bazen cihazın hasar görmüş olmasından dolayı, bazen kartın iyi okutulmamasından dolayı, bazen HGS etiketinin zarar görüşünden dolayı mekanizmanın HGS ücretini tahsil edememesi, bazen kaçak geçişlerde bazen de bakiye yeterli olmadığı durumlarda araçların geçişleri geçiş ihlali kapsamında değerlendirilir ve bu geçişe ceza uygulanır. Bu ceza ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde belirlenmiştir. Ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde bu cezayı öder iseniz o zaman cezanın sadece geçiş ücreti olan kısmını ödersiniz ve cezanın yaptırımından muaf olursunuz. Eğer 15 günü geçirseniz o zaman hem ana cezayı hemde faiz eklenmiş haline ödemeye mahkum olursunuz. İşte bu tür durumlar bazen sizden kaynaklı olmayabilir. Bu yüzden sizlerin bu durumdan mağdur olmanızı önlemek amacı ile cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bu amaçla şimdiki yazımızda sizlere HGS cezasına itiraz dilekçesi örneğini paylaşacağız.

HGS Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneğine Nereden ulaşabilirim?

Son günlerde yaptığınız bir geçişin geçiş ihlali sorgulamasında cezaya tabii tutulduğunu gördünüz ve buna itiraz etmek istiyorsunuz. HGS size bu duruma itiraz hakkı sunmaktadır. Diyelim ki geçiş ihlali cezası aldığını geçiş sırasından  HGS kart veya etikette geçişe yeten bakiye var ise buna rağmen ücret tahsil edilmemiş ise bu durumu ispatlayan sorgulama görüntüleri alınır ve aşağıda paylaştığımız dilekçe de doğru bir şekilde doldurularak en yakın PTT şubesine gidilerek itiraz yapabilirsiniz.

HGS Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneğine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

HGS Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz