HGS Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Cezası

HGS Cezası

Hızlı Geçiş Sistemi, yani HGS, köprü ve otoyollarda gişelerde kullanılan bir ücretlendirme sistemidir. Hızlı Geçiş Sistemi’ nde araçlara yerleştirilen çipli etiketler daha önceleri gişelerde kullanılan kartların yerini almıştır. Bu çipli etiketler, gişedeki antenler tarafından algılanır ve HGS’ nin bağlı olduğu hesaptan geçiş ücreti düşürülür. Bu sistemle birlikte gişelerde beklemenin yol açtığı zaman kaybı ve beklemenin oluşturduğu trafik en aza indirilmiş oldu.

Hızlı Geçiş Sistemi, ön ödemeli bir sistemdir. Sürücüler, kartlarına birçok market, bakkal, benzin istasyonlarında ve hatta online olarak da bakiye yüklemesi yapılabilir.

Bu yazımızda HGS cezasından bahsedeceğiz.

Öncelikle Hızlı Geçiş Sistemi’ nde nelere ceza kesildiğini anlatalım. HGS’ de geçiş ihlallerine ceza kesilmektedir. Geçiş ihlali dediğimiz ise kaçak geçişlerdir. Hızlı Geçiş Sistemi’ nde kaçak geçişler için uygulanan yaptırım para cezasıdır. 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre, kaçak geçiş yapan kişilerin geçiş ücreti ödemeden giriş-çıkış yaptıkları mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı kadar idari bir para cezası ödemeleri gerekmektedir. Peki kaçak geçiş nasıl olur? HGS kullanıcısı olmadığı halde HGS gişesini kullanmak ya da gişeden geçerken bakiyenin geçiş ücretini ödemeye yetmemesi gibi durumlar kaçak geçiştir. Hızlı Geçiş Sistemi’ nde cezalar bazen bu durumlardan, bazen ise teknik aksaklıklardan dolayı olmaktadır. Geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı internet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Geçiş İhlali Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ !

Daha önceki yazılarımızda “Geçiş İhlali Sorgulama” işlemini ayrıntılı olarak işlemiştik. Oldukça basit bir işlemdir. Yukarıda verilen linke tıklayın, açılan sayfada araç plaka numarasını ve küçük resimdeki güvenlik kodunu girin. Eğer bir ceza varsa çıkacaktır.

61

20150105210544_hgs_gecis_ihlali

Kişi hakkı olmadığı halde HGS gişelerinden geçmiş ise kanuna göre ödemesi gereken ceza, ihlal ettiği geçiş ücretinin 10 katıdır. Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa geçiş ücretinin 10 katı olan idari para cezası üzerinden %25 indirim yapılır.

Ancak kişi normalde HGS kullanıyorsa ve cezayı bakiye yetmediği için aldıysa 7 gün içerisinde bakiye yüklemesi yaparak geçiş ücretinin 10 katı olan idari para cezasını ödemek zorunda kalmaz. Bakiye yüklemesi yapıldıktan sonra sadece geçiş ücreti düşürülür. HGS kullanan kişinin sisteme kayıtlı bir GSM numarası bulunur ve geçiş ihlali yaptığında otomatik olarak bilgilendirme mesajı alır. Aynı zamanda internetten HGS bakiyesi öğrenmek de mümkündür. HGS bakiyesi öğrenme yazımızda bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler vermiştik.

Peki, sistemden kaynaklanan bir aksaklıktan dolayı size ceza kesilmişse bu durumda ne yapacaksınız? Eğer size gelen cezadan emin değilseniz veya haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız itiraz etmelisiniz. HGS cezalarına itiraz, dilekçe ile yapılır. Daha önceki yazılarımızda birçok kez itiraz dilekçesinin hazırlanışından bahsetmiştik. Yazının sonunda faydalı olabilecek linkler verilmiştir.

HGS Cezalarına İtiraz konulu yazı için TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz