HGS Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Cezası Sorgulama

HGS Cezası Sorgulama

Yıllardır sıkışan köprü ve otoban trafiğine çözüm bulmak amacıyla birçok yöntem denenmektedir. Bildiğiniz gibi bunlardan ilki KGS sistemi idi. İlk defa köprü ve otoban geçişlerinde ücretli geçiş sistemini KGS ile tecrübe etmiştik. Daha sonra geçiş ücretinin nakit para üzerinden yapılışı ve para değişiminin uzun sürmesi hatta bazı durumlarda trafiğin daha da sıkışmasına neden olmasından dolayı ilk defa kartlı geçiş sistemi olarak KGS yerine OGS kullanıldı. Daha sonraki yıllarda OGS sistemindeki bir takım eksiklikler de göz önünde bulundurularak yerine yepyeni bir sistem olan HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi getirildi. HGS sistemi geldiği 2013 yılından beri olumlu tepkiler almaktadır. HGS sistemi otoyol ve köprülerde kartlı veya etiketli geçiş sağlayan bir sistemdir. Nakit para ile geçişin imkansız olduğu ve geçişleri sağlamak için de HGS kart veya etiketlerinden birini almak zorunda olduğunuz bir sistemdir. HGS sistemi kullanıcıları HGS kart ve etiketleri ile geçişlerinde otoyol ve köprülerden %2o indirimli geçiş hakkına sahip olmaktadırlar. HGS kart veya etiketleri abonelik yaptırılarak alınmaktadır. HGS kart veya etiketleri için HGS aboneliği PTT şubelerinden yapılmaktadır. Bu şubelerden HGS kartını 15 Türk Lirası HGS etiketini ise 5 Türk Lirası karşılığında alabilirsiniz. Ayrıca HGS kart veya etiketlerini isterseniz anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından yada anlaşmalı bankalardan da alabilirsiniz.

HGS kartlı veya etiketli geçişe imkan vermektedir. HGS şeritlerinden geçişlerde ise HGS cihazının sizin HGS kart veya etiketinizi sahip olduğu optik kameralar sayesinde algılayarak ücretin tahsilini yapmaktadır. Bazı durumlarda araç sahipleri farkında olmaksızın HGS kart veya etiketlerinde geçişe yeterli bakiye bulunmamaktadır. İşte bu durumda eğer bir HGS şeridinden geçer iseniz geçişinize ceza verilir. Bu ceza ise en yüksek trafik cezalarının arasında yer almaktadır. Bu geçiş ihlali cezası HGS geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde ceza olarak plakaya yansıtılır. Bu cezayı eğer ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öder iseniz sadece geçiş ücreti olan kısmı alınır. Fakat bu süreyi geçirir iseniz de cezanın tamamı sizden alınacaktır. Bu amaçla ceza size tebliğ edilme tarihinde bazen aksilikler olabilir. Bazen de adres değişikliğinden kaynaklı ceza size ulaşmayabilir. Bu tür durumlara maruz kalmamak adına HGS’nin online sitesinden yapılan HGS cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

HGS Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS cezası sorgulama işlemleri HGS ‘nin online sitesinden çok pratik ve kısa sürede yapılmaktadır. HGS cezası sorgulama işlemini yapabilmek için aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayarak siteye giriş yapın . Daha sonra karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

HGS cezası sorgulama

HGS cezası sorgulama işlemi yapmak için aracın plakasını boşluklu bulunan yere girmeniz gerekmektedir. Ardından HGS cezası sorgulama  için çubuğu sağa doğru kaydırmanız gerekmektedir. Sonrasında HGS cezası sorgulama sonucu ekranı karşınıza gelecektir. Bu HGS cezası sorgulama işlemi ile karşınıza gelecek ekrandan aracın geçiş ihlali durumu, yazılan cezanın miktarı, kesildiği tarih ve son ödeme tarihi ekrana yansımaktadır. Bu bilgiler ışığında gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

 

HGS Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. isa karagiyim dedi ki:

    27 v 5867 pılaklı araçın 2012 de gaziantpede aldım ve direk ığdır gelim ığdırda başka hiç bir şehire gitmedğim halde bana 3bin üstunde bir hgs de ceza geldğni yeni öğrendim benim arcımın geçtği her hgs noktlarında resimlerni istiyorum şayet geçiş sırsnda yanlış pılkayla işlem yapılmışsa biran önce cezmın silmensini istiyorum / isa karagiyim / bilginze araz ederim….

  2. tolga dedi ki:

    motorla hgsden geçtim ne kadar ceza gelir bana

  3. Ogün basançelebi dedi ki:

    9 10 2016 tarihinde İstanbul giriş var PTT den 16.50 TL ucretlendirilmistir diye mesaj geldi PTT ye gittim bankaya yönlendirme yaptılar banka 724 de yönlendirdi borcum varmı yokmu

Yorum Yaz