HGS Cezası Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Cezası Ödeme

HGS Cezası Ödeme

HGS genel olarak kara yolları ve köprülerde kolay geçiş imkanı sağlayan yeni bir sistemdir. Otoyol ve köprülerde geçişleri otomatik olarak yapmaya programlıdır. Bünyesinde bulunan akıllı kameralar ile araçların geçişinde ücret tahsilatı yapar. HGS kullanmak otoyol ve köprülerde geçişlerde %20 indirim sağlamaktadır. Bu yüzden HGS abonesi olmanız gerekmektedir. HGS aboneliği sonucunda isteğe bağlı olarak HGS kart veya etiket alabilirsiniz. HGS etiket ve kartlarını da PTT şubelerinden yapabilirsiniz. Aynı zamanda da HGS aboneliğinizi de oluşturabilirsiniz. Bu durumda tek yapmanız gereken HGS kart veya etiketine ulaştıktan sonra bakiye yüklemek olmalıdır. HGS etiket veya kartlarından birini almak için ücret ödemek gereklidir. Şayet HGS etiketi almak istiyorsanız; önce abonelik için kimlik fotokopisi ve araç ruhsat fotokopisini yanınızda bulundurmalısınız. Ardından da abonelik oluşturulduğunda 5 Türk lirası karşılığında HGS etiketinizi alabilirsiniz. HGS kartı için bir belge gerekmez iken HGS kartına sahip olmak için de 15 Türk lirası ödeyerek sahip olabilirsiniz. Tabi bu HGS kart veya etiketlerinden herhangi birini alırken ilk dolum da yapmanız gerekmektedir. İlk dolumlar aracınızın sınıfı baz alınarak yapılır. Araçlar ilk dolumu bu bilgiler baz alınarak yaparlar;

  • 1. Sınıf Araçlar: 30 TL
  • 2. Sınıf Araçlar: 37 TL
  • 3. Sınıf Araçlar: 53 TL
  • 4. Sınıf Araçlar: 67,50 TL
  • 5. Sınıf Araçlar: 81,50 TL

Bu ilk dolumun yapılmasının amacı ilk kullanımdan itibaren aracınızda bakiye kontrolünü sağlamanın önemini vurgulamaktır. Çünkü HGS de geçişe yeterli kredi bulunmadığı zaman geçişler kaçak geçiş sayılmaktadır. Bu kaçak geçişlere ‘ geçiş ihlali’ kapsamında cezalar uygulanmaktadır. Araç sürücülerine yüksek miktarlarda ceza uygulanırken, bazı durumlarda ceza süresi geçince de faizler uygulanarak ceza katlanmaktadır. Şimdiki yazımızda sizlere bir  HGS cezası alındıktan sonra HGS cezası ödeme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

HGS Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS gişelerinden geçerken geçişe yetecek kadar bakiye bulunmadığında geçişini kabul edilmez ve ceza yazılır. Bu ceza geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde belirlenmiştir. Ve araç sahipleri bu cezayı ödemek zorundadırlar. Aksi halde trafiğe çıkma cezası verilebilir. Bu yüzden ceza size tebliğ edildikten 15 iş günü içerisinde HGS cezasını ödemeniz gerekmektedir. Eğer 15 günde bu cezayı öder iseniz; sadece geçiş ücretini ödeme avantajından faydalanabilirsiniz. Fakat 15 günü geçerse süre bu durumda hem 10 katı fazla ücreti hem de faizli olarak bu ücret ödenecektir.

Şimdi sizlere HGS cezası ödemesinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermek istiyorum. HGS cezası ödemesini internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda en yakındaki PTT şubelerinden de yapabilirsiniz. HGS cezası ödemesini internet üzerinden yapmak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayınız. Link sizi HGS’nin online internet sitesine yönlendirecektir. Burada HGS cezası ödeme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca bu siteden geçiş ihlali sorgulama, bakiye yükleme , bakiye sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

 

HGS Cezası Ödeme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz