HGS Cezası Nereye Ödenir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Cezası Nereye Ödenir?

HGS Cezası Nereye Ödenir?

Hızlı geçiş sistemi (HGS), 17 Eylül 2012’den beri ülkemizde kullanılan köprü ve otobanlarda hızlı geçiş sağlayan ücretli bir uygulamadır. HGS aracılığıyla gişelerde beklemeksizin geçmek olasıdır. Ama HGS’den yararlanmak için öncelikle abonelik işlemleri tamamlanmalıdır. Araç sabinin isteğine göre kişiler HGS kart veya HGS etiket seçeneklerinden birine sahip olabilmektedir. Bir çeşit elektronik sistem olan HGS, araçların üzerindeki HGS etiketi ile radyo frekansı aracılığıyla ücret tahsil eden yaygın bir otomatik sistemdir. Geçiş noktalarında bulunan elektronik denetleme sisteminin yardımıyla, gişelerden kaçak olarak geçmeye çalışan araç sahipleri anlık olarak tespit edilir. Bu durum HGS gişelerinden kaçak olarak geçmeye çalışan; HGS kart veya etiket sahibi olmayan, bakiye bulunmadığı takdirde ücret ödemeden gişelerden geçmeye çalışan, plakayı kapatarak sistemin denetlemesine olanak vermeden geçmeye çalışan ve son olarak HGS abonesi olduğu halde OGS gişelerinden geçmeye çalışan araç sahiplerine HGS cezası verilmektedir. Bu ceza kesildiği zaman aboneliği bulunan araç sahibinin plakası üzerinden sisteme yansır. Ceza kaçak veya ihlal bulunan geçişin elektronik denetleme sistemi tarafından anlık olarak kesilir. Cezalı araç sahibi 15 iş günü içerisinde bu cezayı ödemek zorundadır. Aksi halde, ödeme tarihi geciktirildiğinde bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Etikete yansıyan ceza bedeli bakiye yüklemesi yapıldığında ceza otomatik olarak kesilir. Bu avantaj sadece HGS aboneliği olan araç sahipleri için geçerlidir. HGS aboneliği bulunmayan ve gişelerden kaçak olarak geçmeye çalışan araç sahipleri için ise yaptırımlar daha katı olmaktadır. Bu kişiler için ceza bedeli geçiş ücretinin 11 katı olarak belirlenmiştir. Fakat bu cezalı kişiler için bir kolaylık sağlanmaktadır. Ceza kesildikten sonra 15 gün içerisinde abonelik yaptıran bu kişiler yüksek ceza ücretinden kurtulabilmektedirler. Ayrıca ceza süresi geçirilmeden ödendiği takdirde ücret üzerinden % 25 indirim uygulanmaktadır. Peki bu HGS cezası nereye ödenir?

HGS Cezası Nereye Ödenir?

HGS online internet sitesi araç sahiplerine yeni bir uygulama ile hizmet vermektedir. ‘HGS Geçiş İhlali Sorgulama’ işlemi ile geçiş ihlalinden kaynaklı cezayı sorgulayıp, ceza tutarını öğrenebilirsiniz. HGS cezası nereye ödenir için öncelikle siteye giriş yapılarak sağ köşedeki ‘ Geçiş İhlali Sorgula’ butonuna basılır.

hgs cezası nereye ödenir?

Daha sonra ‘Araç Plaka’ numarası girilerek sorgulama işlemi yapılır. HGS cezası nereye ödenir sorgulaması sayesinde geçiş ihlali kaynaklı ceza miktarını öğrenebilirsiniz.

hgs cezası nereye ödenir?

HGS cezası nereye ödenir bir diğer cevabı anlaşmalı bankalardan ve HGS bakiye yükleme noktalarından yapılan işlemlerdir. Ceza ödeme işlemini kimliğiniz ve banka kartınızı yanınızda bulundurmak koşuluyla rahatlıkla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda HGS cezası nereye ödenir için PTT merkez ve şubelerinden ve de online PTT sitesinden de ceza ödeme işlemini yapabilirsiniz.

HGS Cezası Nereye Ödenir İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz