HGS Cezalarına İtiraz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Cezalarına İtiraz

HGS Cezalarına İtiraz

HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi, Kartlı Geçiş Sistemi’ nin ( KGS’ nin) yerine getirilmiş ve 2013’ten bu yana köprü ve otoyollardaki gişelerin trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen bir ücretlendirme sistemidir. Bu sistemle birlikte KGS kartının yerini, HGS çipli etiketleri almıştır. Araçların ön camına yapıştırılan bu çipli etiketler sayesinde, geçiş noktalarında durma gereksinimi duyulmadan geçişler sağlanmış ve trafik sorununun büyük oranda azalması hedeflenmiştir.

Vatandaşlar, HGS etiketlerini PTT şubelerinden ve karayolu giriş çıkışlarında yer alan satış noktalarından 5 TL bir ücret karşılığında temin edebilmektedir. Daha sonra bakiye yükleme işlemi birçok market, benzin istasyonu veya online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

HGS Cezaları

Hızlı Geçiş Sistemi’ nde, gişelerde geçiş kurallarına uygun olmayan şekilde giriş-çıkış yapan kişiler için para cezası uygulanmaktadır. Kaçak geçiş, Hızlı Geçiş Sistemi’ne kayıtlı olmayan araçların HGS gişelerini kullanmasından veya kişilerin HGS çiplerinde yeterli bakiye bulunmamasından kaynaklanmaktadır. 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre, kaçak geçiş yapan kişilerin geçiş ücreti ödemeden giriş-çıkış yaptıkları mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı kadar idari bir para cezası ödemeleri gerekmektedir.  Ancak bazı durumlarda, sistemden kaynaklanan sorunlardan dolayı haksız yere de cezalar verilebilmektedir. HGS cezalarının kesilmesindeki genel uygulama, sistemde kayıtlı bulunan telefon numarasına mesaj atılarak kişinin cezadan haberdar edilmesi yönündedir. Eğer aracın sistemde kaydı bulunuyorsa daha sonra para yüklemesi sırasında cezaya sebep olan geçiş ücreti düşürülmektedir. Ancak son dönemlerde vatandaşların kesilen cezalardan haberdar edilmesi konusunda bazı aksaklıklar yaşanmaktadır. Kişilere ceza kesiliyor, fakat bilgilendirme gerçekleşmediği için kişiler kendilerine kesilen cezalardan bihaber olmaktadır. Aynı zamanda 1-1,5 sene önce kesilmiş olan cezaların da faiz uygulanarak ödenmesi talep edilmekte ya da kişilerin adına onlarla ilgili olmayan bir durumdan kaynaklanan bir ceza kesilebilmektedir. Örneğin daha önce gitmediğiniz bir şehirde ya da belirtilen tarihte kullanmadığınız bir gişeden kaçak geçiş yaptığınız gerekçesiyle size ceza kesilebiliyor. Hatta herhangi bir aracı bulunmayan kişilere dahi ceza gelebiliyor. Anlaşıldığı üzere birçok sebepten dolayı vatandaş mağdur olabiliyor. Bir de dikkat edilmesi gereken bir diğer önem arz eden husus ise aracınıza ait plakanın ortadan vidalanmamış olmasıdır. Bazı durumlarda plakanın ortadan vidalanmış olması, plakadaki numaraların kamera tarafından yanlış görüntülenmesine ve bu yüzden yanlış cezaların kesilmesine sebep olabildiği anlaşılmıştır. Mesela plaka 0’ın ortasından vidalanırsa bu 9 olarak anlaşılabiliyor. Bu sebepten ötürü sistemden kaynaklanan bir aksaklık sonucu ya da herhangi bir karışıklıktan dolayı haksız yere bir ceza kesilirse eğer, bu durumda vatandaşların HGS cezalarına itiraz edebilme hakkı bulunmaktadır. Vatandaşlar HGS cezalarına itiraz ederek mağduriyetlerini giderebilirler. Vatandaşların öncelikli olarak yapması gereken kendilerine ait bir ceza olup olmadığını sorgulamaktır. HGS cezası sorgulamak için farklı alternatifler mevcuttur. Bunlardan ilki PTT’ nin resmi sitesi üzerinden diğeri de E-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

PTT Resmi Sitesi Üzerinden HGS Sorgulama

Bunun için öncelikle yazının onunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Ardından aşağıda gördüğünüz sayfa açılacaktır.

hgs-gecis-ihlali-sorgulama

Açılan sayfada sağ üst kısımda bulunan Geçiş İhlali Sorgula bölümüne tıklayarak, araç plakanız ile sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

PTT HGS Geçiş İhlali Sorgulama için TIKLAYINIZ!

E-Devlet HGS Geçiş İhlali Sorgulama

Geçiş ihlali sorgulamanızı E-Devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey, E-Devlet şifresine sahip olmaktır. Herhangi bir PTT şubesine giderek istediğiniz an da E-Devlet şifresini alabilirsiniz. Sorgulama işlemi için yazının sonunda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra aşağıda gördüğünüz sayfa çıkacaktır.

Ekran Alıntısı

Karşınıza çıkan bu sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından gerekli olan T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgilerinizi girerek işleminizi yapabilirsiniz.

Ayrıca 444 17 88 no’ lu HGS müşteri hizmetlerini arayarak da hızlı ve pratik bir şekilde sorgulamayı gerçekleştirebilirler. Eğer yapmadığı halde bir geçiş ihlali bulunuyorsa ve haksız yere bir ceza kesilmişse kişi itiraz etmelidir.

HGS Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

HGS cezalarına itiraz söz konusu olduğunda, kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müracaatta bulunmalı ve buradan alınacak destek ile birlikte gerekli işlemleri yapmalılar. HGS cezalarına itiraz etmek isteyen kişilerin tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde dilekçe ile başvurması gerekmektedir. İtiraz dilekçesinde kesilen cezayla ilgili tüm detaylar verilmelidir. Ayrıca HGS cezalarına itiraz eden kişi cezanın neden iptal edilmesini istediğini, cezanın neden haksız yere verildiğini de açıklamalıdır. Tüm bunlar yapıldığında ceza inceleme işlemleri daha hızlı ve daha pratik bir şekilde ilerleyecektir. İşlemler sonucunda eğer kişi HGS cezalarına itiraz konusunda haklı bulunursa cezaları iptal edilecek; haklı bulunmazsa cezayı ödemek zorunda kalacaktır.

HGS Cezalarına İtiraz Dilekçesi

Farklı sebeplerden kaynaklanabilen haksız yere kesilmiş cezalar olabilir. Birçok vatandaşımız ne yazık ki bu mağduriyeti yaşayabiliyor, böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılması gereken şey HGS cezalarına itiraz etmek olacaktır. Sonuç olarak HGS cezalarına itiraz durumunda en önemli şey bir an önce işlevsel bir dilekçe ile ilgili kuruma başvurmaktır. HGS cezalarına itiraz dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Daha önce de açıklandığı üzere dilekçede ceza ile ilgili ayrıntılara yer verilmelidir. Ceza kesilen aracın plakasına, cezanın hangi sebepten kesildiğine, ceza ücretinin ne kadar olduğuna, neden cezanın iptalini istediğinize ve neden haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde yazacağınız HGS cezalarına itiraz dilekçesinde yer vermelisiniz. Yazılacak olan dilekçe, dilekçe kurallarına uygun olmalı, resmi bir dille yazılmalı, itiraz eden kişinin ad-soyad, TC kimlik no, adres, telefon gibi kişisel bilgilerini içermeli ve tebliğ edilen HGS ceza tutanağı fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi, sürücü belgesi fotokopisi dilekçeye eklenmelidir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz