HGS Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Ceza Sorgulama

HGS Ceza Sorgulama

Otoyollarda ve köprülerde en çok karşılaştığımız sorun trafikteki yoğunlukla birlikte bu güzergahlarda bulunan gişelerden geçerken geçiş ücretinin uygulanmasıdır. Bu uygulamalar günümüzde kolay hale gelse de geçmişi oldukça sancılıdır. Nitekim bu geçişlerde insan eli ile yapılan ücret toplama işlemi teknolojik sisteme geçilerek kullanışlı hale getirilmeye çalışılmış ve kartlı geçiş sistemi uygulamaya konulmuştur. Kart dolum noktalarına kolay erişim ve ucuz cihazların olması bu sistemi işlek hale getirse de trafikteki akıcılıkta elle tutulur verim alınamamıştır. Bu yüzden bu sisteme alternatif olarak otomatik geçiş sistemine geçilmiştir. Bu sistemde kullanılan cihazların pahalılığı ve kullanışlı olmaması nedeniyle yeterli trafik hızına ulaştırsa da yeterli kitleye ulaşamadığı için tercih edilmemiştir. Kartlı geçiş sisteminin ucuzluğu ve otomatik geçiş sisteminin hızlılığı bir araya getirilerek günümüzde de kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi uygulanmaya başlamıştır.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) PTT ile anlaşmalı olarak yürütülen, sürücülerin PTT aracılığı ile temin ettikleri HGS manyetik çiplerinin arabaların ön camına yapıştırılarak Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden geçerken, bu gişelerde bulunan antenler yardımıyla çipin bağlı olduğu hesaptan ücretin düşülmesiyle işleyen aktif bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanan sürücüler bazı durumlarda hatalı geçiş yaparlar ve bu yüzden ceza yerler. HGS ceza sorgulama işlemleri ile farkına varmadan yapmış olduğunuz hatalı geçişlerinizi gözlemleyebilir ya da geçiş ihlali yaptığınızda yemiş olduğunuz cezanızı görebilirsiniz.

HGS Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi HGS hizmetlerini PTT kurumu vermektedir. Bu kurum müşterilerinin işlemlerini çağa uygun şekilde yürütebilmesi için online hizmet menüsü oluşturmuş ve internet üzerinden işlemlerin yapılabilmesini sağlamıştır. Bu menüye erişmek için yazımızın sonunda yer alan linki kullanınız. Bu link sizi aşağıda yer alan resimde olduğu gibi HGS ceza sorgulama ana sayfasına götürecektir. Bu sayfada sağ üst köşede yer alan geçiş ihlali sorgula butonu ile aracınıza ait cezanızı sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bu sistemi sürekli kullanarak ayrıca HGS işlemlerinizi yapabilmek için sistemin üyelik hizmetini de kullanabilirsiniz. Öncelikle sisteme üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra bu üyelik yardımıyla HGS ceza sorgulamanın yanısıra daha birçok hizmetten kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

hgs

HGS Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz