HGS Ceza İtiraz Formu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Ceza İtiraz Formu

HGS Ceza İtiraz Formu

 

Hızlı Geçiş Sistemi, yani HGS, köprü ve otoyollarda gişelerde geçişler için kullanılan bir ücretlendirme sistemidir. Kartlı geçişten farklı olarak gişeden geçerken kart okutmanın yerini araçlara  yerleştirilen çipli etiketlerin gişelerde bulunan antenler tarafından algılaması almıştır. Böylece köprülerde ve otoyollarda, gişelerde oluşan bekleme ve trafik yoğunluğu en aza indirilmeye çalışılmış, teknoloji trafik alanında daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hızlı Geçiş Sistemi, PTT ve Kara yolları işbirliği ile hazırlanmış yeni bir sistemdir. Ayrıca Hızlı Geçiş Sistemi, ön ödemeye dayanan bir sistemdir. Sürücüler, HGS kartlarına birçok market, benzin istasyonu, hatta bakkallardan dahi bakiye yüklemesi yapabilir. Tüm bunların dışında Hızlı Geçiş Sistemi, teknolojiyi aktif bir şekilde kullanmaktadır. Günümüzde teknolojinin hayatın her alanını sarması, artık çoğu işimizi internetten yapıyor olmamız, Hızlı Geçiş Sistemi’nde de fark ediliyor. Öyle ki HGS ile ilgili birçok işlem internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi internet hizmetlerinden bazıları, geçiş ihlali sorgulama, bakiye yükleme, bakiye sorgu vs’ dir. Hızlı Geçiş Sistemi hakkında daha çok bilgiye ulaşmak isterseniz; birçok sorunun cevabına ve yeni haberlere, aynı zamanda tüm sorgulama işlemlerine ulaşabileceğiniz bir internet sitesi mevcuttur.

HGS Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

HGS Ceza İtiraz Formu

Hızlı Geçiş Sistemi’nde, gişelerde geçiş kurallarına uygun olmayan şekilde giriş-çıkış yapan kişiler için para cezası uygulanmaktadır. Kaçak geçiş, Hızlı Geçiş Sistemi’ne kayıtlı olmayan araçların HGS gişelerini kullanmasından veya kişilerin HGS çiplerinde yeterli bakiye bulunmamasından kaynaklanmaktadır. 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre, kaçak geçiş yapan kişilerin geçiş ücreti ödemeden giriş-çıkış yaptıkları mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı kadar idari bir para cezası ödemeleri gerekmektedir.  Ancak bazı durumlarda, sistemden kaynaklanan sorunlardan dolayı haksız yere de cezalar verilebilmektedir.

Eline ceza tebliği geçen ve internetten “Geçiş İhlali Sorgula” yapan vatandaşlar haksız yere verildiğini düşündükleri cezalar ile karşılaşabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında 7 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Bu yazımızda HGS Ceza İtiraz Formu‘nu, yani Otoyol Giriş Plazasını Düzeltme Formu’ nu anlatacağız.

HGS Ceza İtiraz Formu İndirmek için TIKLAYINIZ !

Yukarıdaki linkten ulaşabileceğiniz form, Word üzerinde hazırlanmış bir tablodur ve aslında ceza itiraz işlemlerini kolaylaştırmak için hazırlanmış basit bir çeşit dilekçedir. Ürün numarası, araç plaka numarası, giriş- çıkışa ait bilgiler ve dilekçeyi yazan kişinin ad- soyad, telefon numarası ve imza bilgileri ile hazırlanır.

HGS itiraz dilekçesi

Yukarıdaki görselde formu görmektesiniz. Daha önce verilmiş olan linke tıklayarak bu formu indirebilirsiniz.

HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme, inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. HGS ceza düzeltme, inceleme ve itiraz işlemleri ile ilgili tüm bu taleplerinizi [email protected] e-posta adresine, 444 11 17 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz.

Bu yazıda bahsedilen itiraz formunu doldurduktan sonra yapacağınız şey; [email protected] e-posta adresine mail atmak ya da en yakın PTT merkezine teslim etmektir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz