HGS Ceza İptali | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Ceza İptali

HGS Ceza İptali

 

 

Köprülerde ve otoyollarda gişelerde kullanılan ücretlendirme sistemlerinden biri de Hızlı Geçiş Sistemi’ dir. Hızlı Geçiş Sistemi, kartlı geçişin yerine getirilmiş ve ön ödemeye dayanan bir sistemdir. PTT şubelerinden temin edilebilen HGS çipli etiketleri araçlara yerleştirilir, daha sonra bu çipli etiketler geçiş sırasında gişelerde bulunan antenler tarafından algılanır ve geçiş ücreti HGS’ nizin bağlı olduğu hesaptan düşürülür.

Hızlı Geçiş Sistemi’nde, sürücülerin kaçak geçiş yapması durumunda 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre, kaçak geçiş yapan kişilerin geçiş ücreti ödemeden giriş-çıkış yaptıkları mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı kadar idari bir para cezası ödemeleri gerekmektedir. Peki, kaçak geçiş nedir? Kaçak geçiş, Hızlı Geçiş Sistemi’ ne kayıtlı olmayan araçların gişeleri kullanması ya da sisteme kayıtlı olup da geçiş sırasında bakiyenin yetmemesi durumlarında kullanılan bir tabirdir. Kaçak geçiş yapıldığı takdirde direkt olarak bir para cezası kesilir. Ancak görülen o ki bazı durumlarda, sistemden kaynaklanan sorunlardan dolayı haksız yere de cezalar verilebilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi, teknolojiyi oldukça aktif kullanan bir sistemdir. HGS kullanıcıları herhangi bir ihlal yapıp ceza aldıklarında, sisteme kayıtlı GSM numaralarına bir bilgilendirme mesajı alırlar; aynı zamanda PTT HGS resmi internet sitesinden ceza sorgulaması yapabilirler.

Bu yazımızda haksız yere bir ceza kesildiğinde HGS ceza iptali için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

HGS Ceza İptali

Öncelikle iptalini istediğiniz ceza için tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde harekete geçmeniz gerektiğini hatırlatalım. İtiraz ettiğiniz bir durum varsa HGS ceza iptali için Emniyet Genel Müdürlüğüne müracaatta bulunmalı ve buradan alacağınız destekle hareket etmelisiniz. HGS ceza iptali için bir itiraz dilekçesi yazmalısınız.  Yazacağınız itiraz dilekçesinde kesilen cezayla ilgili tüm detaylara yer vermeli, cezanın neden iptal edilmesini istediğinizi ve cezanın neden haksız yere verildiğini düşündüğünüzü yazmalısınız. Dikkat edilmesi gereken nokta yazacağınız dilekçenin mümkün olduğunca işlevsel olmasıdır. Dilekçe kurallarına uygun olmalı, bütün ayrıntılar nesnel bir şekilde aktarılmalıdır. Tüm bunlar yapıldığında dilekçeniz ilgi görecek ve ceza inceleme işlemleri daha hızlı ve daha pratik bir şekilde ilerleyecektir.

Son olarak dilekçenin nasıl yazılacağını özetlersek itiraz dilekçesinde ceza kesilen aracın plakasına, cezanın hangi sebepten kesildiğine, ceza ücretinin ne kadar olduğuna ve HGS ceza iptalinin gerekçesine yer verilmelidir. Yazılacak olan dilekçe, dilekçe kurallarına uygun olmalı, resmi bir dille yazılmalı, itiraz eden kişinin ad-soyad, TC kimlik no, adres, telefon gibi kişisel bilgilerini içermeli ve tebliğ edilen HGS ceza tutanağı fotokopisi, araç ruhsat fotokopisi, sürücü belgesi fotokopisi dilekçeye eklenmelidir.

Aynı zamanda HGS ceza iptali için HGS ceza itiraz formu da doldurulabilir, PTT’ ye başvurulabilir.

Ceza İtiraz Formu için TIKLAYINIZ !

HGS itiraz dilekçesi

Yukarıdaki form, HGS ceza iptali için kullanılan bir formdur. Bu formu doldurarak [email protected] adresine mail atabilir ya da PTT’ ye gidebilirsiniz.

Tüm bu işlemler sonucunda eğer kişi HGS ceza iptali konusunda haklı bulunursa ceza iptali gerçekleşir; haklı bulunmazsa kişi cezayı ödemek zorunda kalır. Yazımızın devamında faydalı olabilecek linklere yer verilmiştir.

Geçiş İhlali Sorgulamak için TIKLAYINIZ !

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz