Hgs Borcuna İtiraz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borcuna İtiraz

HGS Borcuna İtiraz

HGS Nedir?

HGS açılımı hızlı geçiş sistemi olan otoyollar ve köprülerden geçişlerde ödenmesi gereken ücretin sıra beklemeden, hızlı ve kolay yolla ödenebilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS’den sonra düzenlenmiş bir ödeme sistemidir. Bu sistem HGS etiketinin aracın ön camına yapıştırılması veya HGS kartlarının cihaza okutulması ile ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Ödeme işlemi, HGS kartına kartı alırken tanımlanmış olan banka hesabı aracılığıyla aktarılan para yardımıyla yapılır. HGS kartı veya etiketi ilk zamanlarda yalnızca PTT ofislerinden alınırken şimdi hem PTT ofislerinden hem de anlaşmalı bankalardan ve köprü, otoyol giriş ve çıkışlarındaki yetkili gişelerden alınabilir duruma gelmiştir. Bu sayede daha yaygın kullanılır hale gelmiştir. KGS, Kartlı Geçiş Sisteminin yeniden düzenlenmesi ile günlük yaşamımızda özellikle İstanbul’da ve şehirler arası yollarda sıklıkla kullandığımız HGS, hem kullanışlı oluşu hem de kolayca alınabilmesi açısından giderek daha da önemli bir hizmet olarak kullanımımıza başlanmıştır. Hızlı Geçiş Sistemi’nin bize sağlamış olduğu avantajların arasında en önemlisinin temin etmenin ve doldurmanın çok kolay oluşu olduğunu söyleyebiliriz.

HGS etiketinin sağlamış olduğu avantajlarından bir diğeri ise ceza almadığınız durumda hızlı geçiş sistemini kullandığınızda geçiş başına %20 oranında indirimden faydalanabiliyor oluşunuzdur. Bu sayede sürücülerin daha dikkatli olmaları sağlanmıştır, bu indirim iyi kullanıcıya verilen bir ödül sistemi gibi çalışmaktadır. Bunun yanında da paralı geçiş yapmak gereken yerlerde de günümüzde nakit para ile geçiş işleminin bitmesi HGS’nin önemini artırmaktadır. Artık herkes HGS ya da OGS kartını yanında bulundurmak durumunda kalmaktadır. Tüm bunların yanında da HGS ile beklemeden, sıraya takılmadan ve hızlıca gişeden geçiş yapmak sağlanmıştır.

hgs borç itiraz

HGS Borcu Nedir?

14 Mayıs 2012 tarihinde resmi gazetede duyurusu yapılmış olan Karayolları Genel Müdürlüğünün görev tanımı altında olan otoyollar ve geçiş kontrolünün yapıldığı otoyol ve karayollarında geçiş ücretlerinin ayarlanması ve ödemelerin alınmasına ilişkin yasaların 10.maddesi uyarınca “Sürücü, idarenin kurmuş olduğu sistemlerde sürücünün kullandığı ödeme sistemine ait olan giriş ve çıkışta bulunan yolları, kurallara uygun şekilde kullanmak zorundadır. Bu bahsi geçen şeritlerin dışında kalan çıkış yollarından geçiş yapılması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulamaya geçirilir.” ifadesi bulunmaktadır. Burada bahsi geçen durum aslında oldukça açık ve anlaşılırdır, her araç kendi şeridinde yol almalıdır ve HGS yada OGS sistemlerinden hangisinin kartına sahipse onun için ayrılmış olan yolları geçiş için kullanmalıdır. Bu durumun aksini uygulandığında yani yanlış yoldan geçiş yapıldığında ise sürücüler geçiş ücretinin on bir katı gibi bir ceza ile karşı karşıya kalacaklardır. Eğer OGS gişelerinden kartı olmadan veya yetersiz bakiye olduğundan ödeme yapılamadan geçilmişse plaka üzerinden 15 gün içerisinde OGS aboneliği açılması veya kartın bağlı olduğu hesaba yeterli miktarın yatırılmış olması durumunda ceza alınmaz ancak bu koşullar sağlanmadığında sürücüler yüksek miktarda ki cezalar ile karşılaşırlar. Eğer HGS gişelerinden birinden kartsız geçiş veya hesapta, kartta yeterli bakiye bulunmadığından dolayı ödemesiz geçiş yapılması durumunda plaka üzerine 15 gün içerisinde HGS abonesi olunması veya kartın tanımlı olduğu hesaba yeterli miktarda para yatırılmış olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmaz ama aksi durumda geçiş ücretinin on bir katı gibi yüksek bir ceza alınacaktır. Sonuç olarak HGS yada OGS gişelerinden herhangi birinden hatalı geçiş yapılmasının ardından ceza alınmaması için ödemenin yapılabilmesi adına 15 gün kadar bir süre vardır. Bu zaman dilimi içinde HGS yada OGS kartı çıkartılır, hesaba para yatırılırsa ceza işlem uygulanmayacaktır.

HGS Borcuna Nasıl İtiraz Edilir?

HGS kaçak geçiş veya geçiş ihlali borçlarına itiraz etmek için 0888 233 00 55 nolu telefon numarasını arayabilir veya HGS Ceza itiraz ”otoyol giriş plazası düzeltme formu” indirip doldurarak [email protected] e-posta adresine mail olarak atabilirsiniz. Bu formu PTT ofislerine bırakarak da işleme alınmasını sağlayabilirsiniz. 444 11 17 KGM HGS Çağrı Merkezini arayarak durumu sorgulayabilir ve yeni şikayet, itiraz bildirimi de yapabilirsiniz. Tüm bu itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde yürütülmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz