HGS Borcu Taksitlendirme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borcu Taksitlendirme

HGS Borcu Taksitlendirme

HGS , ülkemizde en çok kullanılan sistemlerden biridir. Hızlı geçiş sistemi olarak bilinen HGS 2013 yılı itibarıyla devreye alındı. O günden beridir de popülerliğini koruyarak kullanılmaya devam etmektedir.  HGS sistemi otoyol ve köprülerde  HGS kart veya  HGS etiketleri ile geçişe imkan veren bir uygulamadır.  HGS sistemini nakit para veya başka bir kart ile kullanamazsınız. Nakit para değişimi de olmayan HGS , geçişler için aboneliği şart koşmaktadır.   HGS aboneliği ise çok pratik bir şekilde yapılmaktadır.  HGS aboneliği , tüm ülkede bulunan  HGS şubelerinden yapılmaktadır.  HGS abonesi olarak yaptığınız geçişlerde % 2o indirimli geçişe hak kazanırsınız. Otoyol ve köprülerde HGS şeritleri bulunmaktadır. Araç sürücülerinin bu şeritlerden geçmesi gereklidir. Bu şeritlerden geçmek için  HGS kart veya etiketlerinden birine sahip olmak şarttır.  HGS etiketini 5 Türk lirası  , HGS kartını ise 15 Türk lirası karşılığında PTT istasyonlarından alabilirsiniz. Daha sonra bu  HGS kart veya etiketine bir ilk yükleme yapmanız gereklidir.  HGS ilk yüklemesini de yaparak artık  HGS kart ya da  HGS etiketini kullanabilirsiniz.

HGS kart ya da etiketini kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise; her zaman kart veya etikette geçişe yeterli kredinizin bulunması gerekmektedir. Çünkü  HGS sistemi geçiş ücretini araçların kart veya etiketlerinden otomatik olarak tahsil etmektedir. Eğer  HGS kart ya da etiketinde geçişe yeterli bakiye bulunmuyor ise, bu durumda geçiş kabul edilmez . Bu geçiş ‘geçiş ihlali’ kapsamında değerlendirilir ve bu geçişe ceza uygulanır. Bu ceza ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde verilir. Daha sonra verilen ceza cezalı sürücünün adresine tebliğ edilir. Tebliğ edildikten sonra cezanın 15 gün içinde ödenmesi gerekmektedir. Eğer 15 gün içinde ceza ödenir ise ; bu durumda sürücü sadece cezanın geçiş ücreti kısmını öder. Eğer 15 günlük süre geçer ise de cezanın tamamı ayrıca her geçen gün eklenen faizi ile ödemek zorunda kalacaktır.Bazı durumlarda da geçiş ihlali cezalarını ödemeyen araç sürücülerinin borçları birikmektedir. Bu borçlar bazen ödenmesi zor hale gelmektedir. Bu yüzden Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yeni yönetmelikte bu birikmiş cezaların yapılandırılmasına karar verildi. HGS borcu taksitlendirme ile ödenmesi avantajı sürücülere sunuldu. 

HGS Borcu Taksitlendirme Nedir?

Biriken geçiş ihlali borçları, bazı zamanlarda sürücülerin ödeyemeyeceği kadar yüksek miktarlara ulaşabiliyor. Bu tür durumlarda hem sürücüleri rahatlatmak hem de bu borcu ödemeyi teşvik etmek amacıyla HGS borcu taksitlendirme fırsatı sürücülere sunuldu. HGS borcu taksitlendirme işlemi ile artık tüm birikmiş HGS borçları taksitlendirilecek, ve bu taksitlendirme çerçevesinde borçlar ay ay ödenecektir. Eğer sizinde birikmiş HGS borçlarınız varsa ve bu borçları yapılandırarak taksitlendirmek istiyor iseniz; HGS borcu taksitlendirme talebi için Kara yolları genel müdürlüğüne müracaat etmelisiniz. Burada sizin durumunuz değerlendirilir ve duruma göre taksitlendirilecektir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz