HGS Borcu Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borcu Ödeme

HGS Borcu Ödeme

Hızlı geçiş sistemi bilinen adıyla HGS uygulaması köprü ve ücretli otoyollarda kullanana pratik ve rahat kullanım seçeneği sunmaktadır. Hızlı geçiş sistemi ile ücretli köprü ve otoyollarda oluşmakta olan araç trafik yoğunluğunun önemli oranda azaldığı görülmektedir. HGS sisteminde HGS kartına yüklenen TL bakiyesi her geçişte geçiş ücretinin ödenmesi ile beraber azalmaktadır. Ama son yıllarda Hgs ceza sorgulamalarında kullanıcılar beklemedikleri rakamlarla karşılaşmaya başlamışlardır. HGS kartında yeterli miktarda TL bulunmaması halinde sistem trafiği aksatmamak adına aracın geçişine izin vermektedir. Ancak araç plakasına HGS cezası yazmaktadır. Bu HGS borcu ödemenin bir çok farklı yolu vardır. Direkt bankalardan, akıllı telefon uygulamalarını kullanarak, e-devlet kapısı üzerinden veya resmi internet sitelerinden kredi kartınızla HGS borcu ödeyebileceğiniz gibi bu işlem için PTT ofislerine de müracaat edebilirsiniz.

HGS Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer HGS kartınızda yeterli miktarda para olmadığı halde ücret ödenmesi gereken köprü veya otoyol gişelerinden geçiş yaparsanız plakanızın sistemde kayıtlı olan adresine 15 gün içinde posta ile HGS geçiş ihlali cezası makbuzu ulaştırılacaktır. Kaçak geçilen yolun giriş gişelerinden en uzak mesafesine kadar olan tüm geçişlerin ücretlerinin totalde 10 katına kadar çıkan bu cezaları kredi kartı ile HGS borcu ödeme olanağı sunmakta olan bankaların kredi kartları aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Ama ödeme yapmadan önce size gönderilen cezayı detaylı bir şekilde incelemekte fayda var çünkü geçilen şerit bilgisi de bu cezanın nedenleri arasında önemli bir yerde bulunmaktadır. Ödemesi yapılmış olduğu halde sistemde oluşan bir takım teknik aksaklıklardan ötürü adresinde ceza ile karşılaşan HGS kullanıcıları da bulunmaktadır. Bu konuda fazla ve gereksiz ödeme yapmış olmamak adına öncelikle gönderilen cezada yazmakta olan tarih ve geçildiği söylenen şerit ile yolu dikkatle incelemenizi gerekmektedir.

HGS Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yanlış gişeden veya ücret ödemeden, ücretli bir köprü veya otoyol gişesinden geçiş yapılmasının ardından, geçiş yapan aracın plakasına HGS geçiş ihlali cezası kesilmiş ise ödemeyi hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde kredi kartı ile yapmak mümkündür. Bankanızın internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak ya da telefon bankacılığı hatlarından birini arayarak HGS borcu ödemenizi kredi kartınız veya bağlı olan hesabınız ile ödeyebilirsiniz. Kredi kartıy ile hgs cezası ödeme uygulamalarına sahip olan ve HGS borcu ödeme konusunda bilgi alabileceğiniz bankalar; Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Halk Bankası, İş Bankası ve Maksimum kredi kartlarıdır. HGS borcu ödemenizi yapmak için ilk olarak trafik sorgulama kısmında yer alan butona tıklayınız ve plaka numaranız ile giriş yapınız. Ardından sorgulama tamamlandığında araç plakasına yazılmış bir HGS geçiş ihlali cezası varsa görünecektir. Cezanın detaylarını ve belge numarasını kontrol ettikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girip, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra HGS geçiş ihlali cezası ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde rahat bir şekilde kredi kartı numaranız ile araç plakasına ait HGS geçiş ihlali cezasını ödeyebilirsiniz. Plakaya kesilmiş olan HGS borcu ödememesi  durumunda cezanız faize girecek ve ödemeniz gereken tutar gün geçtikçe artacaktır. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamanız için zahmetsiz bir şekilde internetten bir kaç tıklama ile hgs cezası ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

E-Devlet HGS Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

HGS Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

Hızlı Geçiş Sistemi HGS’den geçiş ihlal cezası almış olanlar ceza sorgulamasını,  PTT’nin resmi internet sayfasından yapabilirler. Bu internet sitesine giriş yapıp sorgulamalara başlayabilmeniz için öncelikle siteye üye olmak gerekmektedir.

HGS geçiş ihlal durumlarına ilişkin tüm düzeltme, detayları öğrenme ve itiraz işlemleri  Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılmaktadır. HGS geçişleri ilgili var olan taleplerinizi ve şikayetlerinizi [email protected] adresine e-posta göndererek dile getirebilir ya da 0850 460 60 60 numaralı  Karayolları Genel Müdürlüğü HGS Çağrı Merkezine anlatabilirsiniz.

Kaçak Geçiş Yapılması Halinde Ne Yapmak Gerekir?

HGS ile ödeme yapılması gereken ücretli gişelerinden herhangi bir şekilde geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapan araca ait plakanın adresine 15 gün içinde HGS abonesi olunması veya mevcut HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması şartıyla cezalı geçiş ücreti alınmamaktadır. Bunun için süre 15 gündür.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz