HGS Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borç Sorgulama

HGS Borç Sorgulama

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılan köprü ve otoyollarda ödeme işlemlerinin yapılmakta olduğu yeni sayılabilecek bir hizmettir. Bu hizmete geçilmeden önce KGS kullanılıyordu. Bu kartlar müşterilere dağıtılmış ve kolay erişilebilen kart dolum merkezleri yardımıyla kullanışlı kabul edilmekteydi. Fakat daha sonra bu sistemin uygulaması esnasında gişelerde dur kalk yapan araçların çok zaman kaybettiği düşünülerek Hızlı Geçiş Sistemi geliştirildi. Yeterli ilgiyi gören ve kullanımında randıman sağlanan bu sistemin çalışma prensibi, araç sahipleri ilgili gişelerden geçerken dur kalk yapılmaması ve aracın ön camında bulunan etiket yardımıyla aracın tanınmasıdır. Manyetik çiple ilişkilendirilmiş hesaptan geçiş ücretinin düşülmesiyle hızlı ve kullanımı kolay bir sistem olarak hizmetini sürdürmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi hizmetlerini yürüten devlet kurumu ise PTT’dir. Bu kurum yardımıyla bu sisteme kayıt yaptırabiliyor, ödeme işlemlerini yapabildiğiniz gibi olası bir HGS borçluluk durumunda da bu borçları bu kurum üzerinden yapabiliyorsunuz. HGS borç sorgulama olarak adlandırılan işlem aslında HGS gişelerinde yaşanan geçiş ihlalleri sonucunda aracımızın üzerinde oluşan borçtur. Bu borcu öğrenmeniz oldukça basittir. PTT Genel Müdürlüğü’nün HGS müşterilerinin işlerini kolaylaştırmak için geliştirmiş olduğu projelerden birisi de HGS müşteri hizmetleri adı altında oluşturulan resmi internet sitesidir. Bu yazımızda bu site yardımıyla HGS borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığını size anlatacağız.

HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi HGS işlemleriyle ilgilenen kurumumuz PTT Genel Müdürlüğü’dür. Bu kurum aldığınız hizmet hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabileceğiniz ve borç sorgulaması yapabileceğiniz resmi internet sitesini müşterilerinin kullanımına sunmuştur. HGS borç sorgulaması yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu linki kullanarak altta yer alan HGS müşteri hizmetleri sitesine erişim sağlamış olacaksınız. Bu sitede sağ üst köşede çerçeve içerisine aldığımız butonu kullanarak borç sorgulamasını yapabilirsiniz.

hgsborç

Geçiş ihlali sorgulama butonu sizin aşağıda gösterilen resimde olduğu gibi aracınıza ait bilgilerin sorgulandığı sayfaya yönlenmenizi sağlayacaktır. Bu sayfada sizden istenen bilgileri ok işareti ile göstermiş olduğumuz ilgili kutucuklara doğru şekilde yazarak HGS borç sorgulama işlemini yapmış olacaksınız.

hgsborcu

HGS Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz