HGS Borç Sorgu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borç Sorgu

HGS Borç Sorgu

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde ücretli olarak kullanılan kara yollarının parasını tahsil etme yöntemidir. HGS sistemini kullanmak için ise HGS aboneliğinizin olması gerekmektedir. HGS abonesi olmak isteyen kara yolu kullanıcılarının yapması gereken işlem ise herhangi bir PTT şubesi üzerinden HGS başvurusu yapmak olacaktır. HGS aboneliği sonucunda HGS kart veya HGS etiketlerinden istediğinizi belli ücretler ödeyerek alırsınız. HGS kartını 15 türk lirasına HGS etiketi ise 5 türk lirasına alabilirsiniz. Ayrıca ilk defa HGS kart veya etiketi kullanacaksanız araç sınıfınıza göre belirlenen ilk yükleme tutarını da yükleyerek kullanabilirsiniz. HGS şeritlerinden geçerken de HGS kart veya etiketinde geçişe yeterli bakiyenin bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde geçişlerde yeterli bakiye olmazsa geçişiniz cezalı sayılacaktır. Bu cezalar geçiş ihlali kapsamında verilir. Bu yüzden araç sahibinin geçiş ihlali kaynaklı borcu oluşacaktır. Bu yazımızda HGS borç sorgu işlemi ile aracın geçiş ihlali sonucunda aldığı cezalardan oluşan borçların nasıl sorgulanıp öğrenilebileceğini anlatacağız.

HGS Borç Sorgu İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS borç sorgu işlemleri HGS’nin online internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Araçlar HGS şeritlerinden geçişleri sırasında HGS cihazının algılayabileceği bir yerden HGS kart veya etiketinin cihaza gösterilmesi ile HGS geçiş ücreti otomatik olarak tahsil edilir. Bu işlem her defasında otomatik olarak yapılır. Bazı durumlarda araç sahibinin HGS kart veya etiketinde geçişe yeterli bakiye bulunmaz ise bu ücret tahsil edilemez. Ve araç sahibine geçiş ücretin miktarı ceza olarak yansıtılır. Bu ceza araç sahibine posta yolu ile tebliğ edilir. Ve bu ceza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Eğer bu ceza 15 gün içinde ödenir ise araç sahibi sadece geçiş ücretini öder. Eğer bu ceza 15 gün içinde ödenmez ise de araç sahibi cezayı yani; geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde olan cezayı ödemek zorunda kalır. Bazı durumlarda araç sahipleri cezanın tebliğ edilmediği yada geç ulaştığından dolayı süreyi kaçırdıklarına dair şikayetlerde bulunurlar. İşte bu tür durumların önünde geçmek amacıyla HGS’nin online sitesinden yapılacak olan HGS borç sorgu işlemleri ile bu durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

 

HGS borç sorgu 1

Bu ekranda sağ üst köşede bulunan ‘ geçiş ihlali sorgula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

hgs borç sorgu 2

Bu kısımda yapılması gereken araç plaka numarasını girmektir. Daha sonra sorgu işlemi için sorgu çubuğunu sağa kaydırmanız gereklidir. Bu işlem ile HGS borç sorgu işlemini tamamlamış olursunuz. Bu işlem sonunda aracınıza ait tüm HGS borç dökümüne ulaşabilirsiniz.

HGS Borç Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz