HGS Borç Öğrenme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borç Öğrenme

HGS Borç Öğrenme

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ülkemizde köprü ve paralı otoyollarda geçiş işlemleri esnasında talep edilen ücretin ödendiği ve geçiş işlemlerinin denetlendiği günümüzde de hala kullanımı devam eden elektronik bir sistemdir. Daha önce bu kontrol gişelerinden geçiş işlemleri gişe memurları tarafından gerçekleştirilirdi. Bu işlem araç sayısının çok olmadığı dönemlerde çok sorun teşkil etmese de giderek araç sayısının artmasıyla birlikte şehirlerarası ve şehiriçi trafiğindeki yoğun artış sebebiyle bu gişe memurları trafiği yavaşlatır bir konumdaydı. Bu duruma çözüm getirerek sürücüler için daha rahat ve trafik hızına olumlu etki yapabileceği düşünülen Otomatik Geçiş Sistemi uygulanmaya başlandı. Çeşitli sebeplerden dolayı bu sistemin ardından Otomatik Geçiş Sistemi devreye girse de hala trafik ve sürücüler açısından gerekli rahatlık sağlanamadığı düşünülüyordu. Bu yüzden son olarak Hızlı Geçiş Sistemi kullanılmaya başlandı.

Hızlı Geçiş Sistemi işleyiş sisteminden bahsedecek olursak, bu hizmeti devlet kurumlarından PTT üstlenmiştir. Bu kurum aracılığıyla üye olma işlemini gerçekleştiren sürücüler kurum tarafından kendilerine verilen elektronik bandı aracın ön camına yapıştırırlar. Bu bant sayesinde aracın kimliği ve geçiş bilgileri gişede yer alan cihaz sayesinde kolaylıkla tespit edilir. Geçiş esnasında manyetik bandın bağlı olduğu HGS kart bakiyesinden geçiş ücreti düşülür. Fakat geçiş için yeterli bakiye olmaması durumunda o anki geçişiniz ihlalli geçiş olarak kabul edilir ve borç hesabınıza yansıtılır. Geçiş ücretinden 11 kat daha fazla bir ücret sizin borcunuz olur. Bu borca daha fazla zam gelmemesi ve erken ödeme sayesinde sağlanacak indirimden yararlanmak için HGS borç öğrenme işlemini yapmanız son derece mantıklı olacaktır. Bu işlem HGS hizmetlerini sunan PTT kurumunun resmi internet sitesinden yapılsa da aynı zamanda devletin elektronik şubesi olarak kabul edilen E-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir.

PTT HGS Borç Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır?

PTT kurumu HGS hizmeti hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve hizmet kolaylığı oluşturabilmek için resmi bir internet sitesi oluşturmuştur. Bu site üzerinden HGS hakkında her türlü bilgiye sahip olabileceğiniz gibi aynı zamanda HGS borcunuzu da öğrenebiliyorsunuz. Borcunuzu öğrenebileceğiniz siteye yazımızın sonunda yer alan link yardımıyla erişim sağlayabilirsiniz. Bu link sizi aşağıda da gösterildiği gibi HGS Müşteri Hizmetleri sayfasına taşıyacaktır. Bu sayfada sağ üst köşede çerçeve içerisine aldığımız HGS geçiş ihlali sorgula butonunu kullandığınızda aracınızın plakasıyla giriş yapabileceğiniz sorgulama sayfasına gideceksiniz. Bu sayfada gerekli bilgileri doldurduktan sonra HGS borç öğrenme işlemini tamamlamış olursunuz.

hgsöğrenme

PTT üzerinden HGS Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden HGS Borç Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin birçok kurumunun hizmetini barındırdığı elektronik ortam devlet sistemi PTT hizmetlerini de kapsar. PTT kurumunun sağlamış olduğu HGS hizmetleri de bu sistem üzerinden yönetilebilir. E-Devlet üzerinden HGS borç öğrenme işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonunda yer alan linki kullanmanız gerekmektedir. Bu link sizi E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için gerekli olan bilgilerin doğrulanacağı kimlik bilgileri doğrulama sayfasına yönlendirir. Bu sayfada size ait TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yardımıyla sisteme giriş yaparak HGS borç öğrenme işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Fakat daha önceden E-Devlet sistemine üyeliğiniz yoksa bu sorgulama işlemini yapamazsınız. Öncelikle herhangi bir PTT şubesine giderek adınıza ait şifre bilgilerinizi 2 TL karşılığında almanız gerekmektedir.

hgsborcu

E-Devlet Üzerinden HGS Borç Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz