HGS Borç Ödeme Nasıl Yapılır? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

HGS’nin geliştirilmesi ve tüm otoyollarda yaygınlaştırılmasından sonra sürücüler tarafından rutin olarak kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Nakit ücret ödeme sıkıntısının ortadan kaldırması özelliği ile de diğer geçiş sistemlerine göre daha kolay ve daha hızlı bir sistem olması dolayısıyla daha çok tercih edilmektedir. HGS şeritlerinden araçların geçişi sırasında geçiş ücreti HGS gişelerindeki cihazlardan otomatik olarak tahsil edilmektedir. Bu tahsil işlemini ya sürücünün sahip olduğu çipli kart sayesinde gişede geçiş sırasında iken mekanizmaya okutmak suretiyle tahsil ederken, diğer yandan abonelik açarak alınabilen HGS etiketleri sayesinde de geçiş işlemini yapabilirler. Bu geçiş sistemi içinse ücret tahsili gişelerde bulunan cihaz aynı zamanda 4 yönden farklı resim çekebilen plaka okumasına duyarlı bir sistemdir. Alınan HGS etiketi aracın ön camına yapıştırılır ve HGS gişesine gelindiğinden bu akıllı kamera sistemi sayesinde aracın plakasını tespit edip ön camda bulunan HGS etiketinden geçiş ücreti tahsil edilir. Bu ücretlerin tahsil edilmesi için sahip olunan HGS kart veya etiketlerde geçişe yeterli bakiye bulunmalıdır. Bulunmadığı durumlarda her geçiş bir kaçak geçiş olarak kabul edilir ve kaçak geçişlerin ise ağır yaptırımları vardır. Herhangi bir geçiş ihlalinde ödenecek olan ceza geçiş ücretinin 11 katı daha fazlası olacak şekilde fiyatlandırılır. Fakat bu cezanın kesildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi dahilinde bu ağırlaştırılmış geçiş cezası uygulanmaz ve sadece geçiş ücretinin ödenmesi ile sorumlu tutulur. Peki böyle bir durumda HGS borç ödeme nasıl yapılır?

HGS Borç Ödeme İşlemi

Artık geçiş ihlali kaynaklı cezaların ödenmesi çok pratik bir yöntem ile uygulamaya konmuştur. HGS borç ödeme için öncelikle HGS’nin online internet sitesine giriş yapmalısınız. HGS borç ödeme için giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan ‘geçiş ihlali sorgulama’ butonuna basılır ve ekrana gelen sayfada aracınızın plakasını girerek sorgula butonuna basılır.

123

Bu sorgulama işlemi sayesinde aracınızın geçiş ihlali sonucu aldığı ceza miktarını öğrenebilirsiniz. Ceza miktarını öğrendikten sonra ücreti kimliğiniz ile beraber 15 gün içerisinde tüm PTT merkez ve şubelerine giderek HGS borç ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca 15 günlük süre zarfında ücreti ödediğiniz takdirde geçiş ücretinin 11 katı olan cezanın sadece geçiş ücreti miktarını ödeme fırsatından yararlanabilirsiniz.

HGS Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz