HGS Borç İtiraz | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Borç İtiraz

HGS Borç İtiraz

Hızlı geçiş sistemi yani HGS 2013 yılından beri ülkemizde otoyol ve köprülerde kullanılan sistemlerden biridir. Bünyesinde barındırdığı kameralı sistem sayesinde araçlar HGS gişelerinden geçişlerde geçiş ücreti otomatik olarak tahsil ediliyor. HGS şeridinden geçişlerde nakit para kabul edilmemektedir. Bunun yerine araçların geçişlerine imkan veren HGS kart  veya etiketleri ile geçiş sağlanır. HGS kart veya etiketlerine sahip olmak için de HGS abonesi olmanız gereklidir. HGS kart veya etiketi için HGS aboneliği PTT şubelerinden yapılmaktadır. HGS kartı için direkt olarak PTT istasyonlarına gidip 15 Türk Lirası ücret ödeyerek alabilirsiniz. Ya da HGS kart veya etiketini bazı anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından , birde anlaşmalı bankalardan da alabilirsiniz. HGS etiketi ise araca şahsidir. Bu yüzden HGS etiketi almak için PTT istasyonuna giderek başvuru yapmanız gereklidir. Yanınızda aracınızın ruhsat fotokopisi ve tc kimlik fotokopinizi de götürerek başvuruyu tamamlamalısınız. Daha sonra etikete  5 türk lirası ödeyerek HGS etiketinizi alabilirsiniz. Bu HGS kart veya etiketi HGS şeritlerinden geçişlerde kullanabilirsiniz. Aracınızla HGS şeridine gelerek saniyeler içinde geçiş ücretinin tahsilini sağlarsınız. Bunun için dur kalk yapmanıza yada aracınızı dakikalarca HGS gişesinde bekletmeye gerek kalmaz. Eğer HGS kart veya etiket sahibi olarak HGS şeritlerinden geçer iseniz geçişleriniz normal geçişlere göre %2o indirimli olarak ücret alınır.

HGS şeritlerinden geçişlerde HGS kart veya etiketten otomatik olarak alınan ücret için yeterli bakiyenin her zaman bulunması gerekmektedir. Aksi halde geçişleriniz cezalı geçiş kapsamında değerlendirilip , ceza verilir. Bazı durumlarda HGS kart veya etikette yeterli bakiye bulunduğu halde ceza alabilirsiniz. Bu tür bir durum ile karşılaştığınızda itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bu yazımızda işte sizlere HGS borç itiraz işlemini nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağız.

HGS Borç İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Diyelim ki belli bir tarihte HGS şeridinden geçişiniz sırasında bir ceza aldınız. Ve ceza aldığınızı da  HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi yaptığınız sırada fark ettiniz. Eğer bu cezanın yanlış bir ceza olduğundan emin iseniz; yani o tarihte geçişe yeterli  krediniz var ise fakat yinede geçişiniz geçiş ihlali olarak algılanmış ve bu duruma ceza verilmiş ise buna itiraz edebilirsiniz. Ceza kaynaklı biriken borcu ödemek istememek doğal hakkınızdır. O tarihte HGS cihazı yada sisteminden kaynaklı bir sıkıntıdan dolayı oluşan bu yanlışlığı düzeltmek için de aşağıda sizler için paylaştığımız HGS itiraz dilekçesine bu itirazınızı beyan eden bir yazı yazmalısınız. Durumunuzu ve mağduriyetinizi ifade ederek borcun itirazınızı talep edebilirsiniz. Daha sonra bu HGS borç itiraz dilekçesini PTT şubelerinden birine götürmelisiniz. Burada incelenen HGS borç itiraz dilekçeleri değerlendirilir ve değerlendirmeye göre talebiniz ret edilir ve kabul edilir. Bu amaçla PTT şubelerine giderek  HGS borç itiraz dilekçenizin akıbeti için bilgi alabilirsiniz.

HGS Borç İtiraz Dilekçesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

 

HGS Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz