HGS Bakiyesi Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Bakiyesi Sorgulama

HGS Bakiyesi Sorgulama

HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hızlı geçiş sistemine ait etiket/kart bilgilerinizi ve bakiye sorgulamalarını PTT’nin müşteri hizmetleri bölümünden yapabilirsiniz.

Büyük şehirde karşılaştığımız en büyük sorunun en başta hiç şüphesiz trafik olduğunu söylemek yanlış olmaz. İnsan sayısının giderek daha da arttığı şehirlerde yaşayan birey sayısının artışına bağlı olarak dolaylı olarak artan kişisel taşıt sayısının fazlalığı ile hayatımızın her anında var olan, devamlı yaşadığımız trafik problemi artık sadece büyük şehirlerde değil hemen her yerde yaşanır hale gelmiştir. Sabah saatlerinde işlerine gitmeye çalışan vatandaşlar, okullarına gitmek için yollara çıkmış olan öğrenciler gibi pek çok insanın aynı saatlerde yollarda olması inanılmaz bir yoğunluğun yaşanmasına sebebiyet vererek yaşamı trafik ile zorlaştırmaktadır. Stresli ve bir o kadar da yorucu olan trafikte geçirmiş olduğumuz zaman gerçekten zor bir hal almıştır. Biraz daha fazla hız kazanmak için hemen hemen her yolun deneniyor olması da işte bu sebeptendir. Ancak bu da trafikten kaçmak adına olumsuzdur bir girişim olur. Farklı alanlarda sadece yol olmayan köprü geçişlerinde de ödenen zamanlar bizim gözümüzde iyice büyümektedir.

Köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılmakta olan Hızlı Geçiş Sistemi – HGS ile az da olsa geçiş üstünlüğü kazanarak zaman kaybını azaltıp daha hızlı bir şekilde geçişin tamamlanması, yolun ve gişenin yoğunluktan kurtarılması hedeflenmiştir. En yakın PTT ofisinden başvurulabildiği gibi anlaşmalı bankalardan ve köprü, otoyol giriş ve çıkışlarındaki kara yolları ofislerinden bir HGS kartına sahip olmak için başvuru yapmak artık çok kolaylaşmıştır. HGS kartı veya aracın ön camına işaret edilen yere yapıştırılan HGS kartına sahip olmanın ardından da bu kartlar yardımıyla gişe geçişi kolaylıkla tamamlanacaktır. HGS kartlarına yüklenen paralarla bakiyeyi yeteri kadar doldurup yola devam etmek de oldukça basit bir işlemdir. Hatta eğer HGS’yi bankadan almayı tercih edersiniz hesabınızı karta tanımlayarak hem bankaların sunduğu avantajlardan hem de otomatik bakiye yükleme hizmetinden yaralanabilirsiniz.

Gişelerden geçiş yapma sırasında HGS kartlarını cihazlara okutmak yeterli olacaktır. Bakiyenin azalması durumunda ve o anda geçiş yapılması gerekiyorsa ilk olarak bakiye yükleme yapmak gerekecektir veya hatalı geçiş kurallarını kabul edip ceza aldıktan sonraki 15 gün içinde ödeme yapmak da mümkündür.
Teknolojinin gelişmesi artık hayatımızın trafik konusunda da biraz daha kolaylaşması anlamına gelebilir. Buna güzel bir örnek olarak Hızlı Geçiş Sistemini verebiliriz, bakiyenin yeteli olmadığı durumlarda sürprizle karşılaşmak yerine önceden bakiye sorgulamamız mümkündür. Bir PTT şubesine giderek  görevli memura HGS geçiş kartı isteğinizi bildirmenizin ardından aracınızın ön camına yapıştırmanız gereken etiketi alınız. HGS etiketini yerleştirdikten sonra akıllı telefonunuzla eşitleyerek gişelerden geçiş yapmaya yaklaştığınızda cep telefonunuza hesabınızda kalan paranın yeterli olup olmadığını söyleyen bir bilgilendirme sms’i alabilirsiniz. Akıllı telefonlarınıza gelen bu mesaj aracılığıyla hesabınıza ne zaman yükleme yapmanız gerektiğini bilir ve sürprizlerle karşılaşmadan geçişinizi tamamlayabilirsiniz.

Gelişmiş teknolojinin sağlamakta olduğu tek fayda bu değildir elbette. Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü teknolojik gelişmelere paralel olarak bazı hizmetlerini online olarak vermeye başlamış ve bu sistemleri devreye sokmuştur. Emniyet Genel Müdürlüğü ve pek çok farklı kurum tarafından uygulanmakta olan çevrim içi hizmet sistemlerindeki gelişmeler sayesinde vatandaşlar artık daha kolay bir şekilde işlemleri tamamlayabilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sistemi ile trafik ile ilgili sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Kalan HGS Bakiyemi Nasıl Öğrenebilirim?

Yazının sonunda yer alan linke tıklayıp aracınızın plakası ile kolayca HGS yüklemesi yapabilirsiniz. Kalan bakiyeyi görüntülemek için siteye araç sahibinin T.C. kimlik numarası ile üye olmanız gerekmektedir. Bu siteden PTT aracılığıyla 10 TL’den 500 TL’ye kadar yükleme yapabilirsiniz, yüklediğiniz miktara göre değişmekle beraber hizmet bedeli için 2 veya 3 TL kesinti yapılacaktır.  Ayrıca PTT’lerden veya bankanız aracılığıyla sahip olduğunuz bir HGS kartınız varsa bankanız kanallarından HGS sorgulaması yapmanız da mümkündür. Online işlemleriniz için “hgsmusteri.ptt.gov.tr” adresinde üyerlik oluşturmalı ve ardından gerekli onaylamaları yapmalısınız.

HGS Bakiyenizi Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz