HGS Bakiye Sorgu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Bakiye Sorgu

HGS Bakiye Sorgu

Hızlı Geçiş Sistemi, yani HGS, köprü ve otoyollardaki gişelerde geçişler için kullanılan bir ücretlendirme sistemidir. Bu sistem, Kartlı Geçiş Sistemi’ nin (KGS’ nin) yerine getirilmiş gişelerden kaynaklanan trafik yoğunluğunu azaltma amacıyla son birkaç yıldır kullanılmaya başlanmıştır. HGS ile birlikte KGS kartlarının yerini HGS çipli etiketleri almıştır. Bu etiketlere PTT şubelerinden, karayolu giriş çıkışlarında bulunan satış noktalarından 5 TL bir ücret karşılığında ulaşılabilir. Hızlı Geçiş Sistemi, ön ödemeli bir sistemdir. Hızlı Geçiş Sistemi’ nin çalışma prensibi gişelerde bulunan antenlerin araçlar üzerindeki etiketleri algılaması ve bağlantılı olduğu hesaptan geçiş ücretinin düşürülmesine dayanır.

Birçok market, benzin istasyonu ya da online olarak HGS etiketlerine bakiye yüklemesi yapılabilir. Hızlı Geçiş Sistemi’ ni İstanbulkart’ a, gişeleri de turnikelere benzetebiliriz. Gişeleri kullanarak giriş- çıkış yaptıkça geçiş ücreti bakiyeden düşürülecektir. Hızlı Geçiş Sistemi’ ni kullanan sürücülerin karşılaştığı sorunlardan biri şüphesiz çipli etiketlerinin kalan bakiye durumudur. Bu yazıda HGS bakiye sorgu işleminin ne olduğuna ve HGS Bakiye sorgu işleminin nasıl yapılacağına yer verilmiştir.

Hızlı Geçiş Sistemi, hem kara yollarının artan araç yoğunluğu ve trafik sorununa çözüm sunmayı vaat eden hem de teknolojiyle iç içe bir hizmettir. Hızlı Geçiş Sistemi’nin en büyük ayrıcalıklarından biri kullanıcılarının online olarak kendi hesaplarının takibini yapabilmesidir. Türkiye’ de internet teknolojilerinin aktif olarak kullanıldığı en modern geçiş sistemi, Hızlı Geçiş Sistemi, yani HGS’ dir. Bu kapsamda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için PTT HGS Müşteri Hizmetleri dijital yardım portalı hizmet vermektedir. Bu internet sitesinde HGS ile ilgili merak ettiklerinize, ilgili haberlere, son gelişmelere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Hızlı Geçiş Sistemi’ ne ait herhangi bir cezanız olup olmadığının sorgusunu yapabilir; müşteri hizmetleri ile online olarak iletişime geçebilirsiniz. HGS kullanıcıları geçiş ihlali yapıp yapmadıklarını ve HGS bakiye sorgusunu internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Geçiş İhlali Sorgusu için TIKLAYINIZ !

Geçiş ihlali sorgulamak, sadece araç plakası girilerek yapılmaktadır. Bu işlem herhangi bir üyelik gerektirmemektedir. Onun dışında HGS bakiye sorgusu yine aynı sitede bulunan ” Müşteri Hizmetleri Giriş ” penceresinden yapılmaktadır. Ancak bu işlem için üye olmak şarttır.

HGS Bakiye Sorgu

Bakiye, sözlük anlamı olarak kalan demektir. Herhangi bir hesapta kalan para anlamına da gelir. Hızlı Geçiş Sistemi ön ödemeye dayanan bir sistemdir ve Hızlı Geçiş Sistemi kullanıcıları bir nevi bir hesap oluşturur ve gişeleri giriş- çıkış için kullandıkça HGS etiketlerinin ilişkili olduğu hesaptan geçiş ücreti düşürülür. Hızlı Geçiş Sistemi, araç sahiplerine internet üzerinden yapabilecekleri bir HGS bakiye sorgu hizmeti vermektedir.

İnternet üzerinden HGS bakiye sorgusu yapmak için PTT HGS resmi internet sitesi hizmet vermektedir.

HGSBAKİYESORGULAMA3

Sitede yer alan Müşteri Hizmetleri’ ne üye olunarak HGS bakiye sorgu işlemi yapılır.

YELİK1

Açılan Müşteri Hizmetleri sayfasındaki “Üye Olun” yazısına tıklayarak üye olma işlemini başlatırsınız. TC kimlik numarası, e- posta adresi ve şifre girdikten sonra “Üye Ol” tuşuna tıklayarak üye olmuş olursunuz.

HGSBAKİYESORGULAMA11

Daha sonra ise e- posta ve şifre girerek HGS Müşteri Hizmetleri sistemine giriş yaparak HGS bakiye sorgusu yapabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi’nin müşterilerine sunduğu hizmetlerden bir diğeri de HGS ürünü satış işlemlerinde müşterinin beyan ettiği ve sisteme girilmiş olan GSM numarasına herhangi bir geçiş ihlali yapması durumunda ya da bakiyesinin azalması durumunda sistemden otomatik olarak bir bilgilendirme mesajının gönderilmesidir. Yani HGS bakiye sorgu işlemi yapmasanız da bakiyeniz azaldığında sistem tarafından bilgilendirilirsiniz.

HGS bakiye sorgusu yapabilmek için bir diğer alternatif de bu işlemi telefon üzerinden gerçekleştirmek isteyenler için. PTT’ nin başlattığı yeni bir uygulama ile isteyen HGS müşterileri akıllı telefonlarına HGS PTT adlı uygulamayı indirebilir. Ücretsiz olan HGS PTT uygulaması ile HGS sistemine giriş yapabilir; merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz. Ancak HGS PTT müşteri uygulamasını kullanmak için üye olmak gerekmektedir. Üyeliğiniz yoksa bile aynı sistem üzerinden üyelik alabilir, kullanmaya başlayabilirsiniz. HGS PTT cep telefonu uygulamasını kullanarak HGS bakiye sorgu, geçiş ihlali sorgu gibi işlemleri yapabilir; ceza ödemesi yapabilirsiniz.

 

HGS Bakiye Sorgu İşlemi için TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz