HGS Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Araç Sorgulama

HGS Araç Sorgulama

Köprülerde ve otoyollarda gişelerde kullanılan ücretlendirme sistemlerinden biri de Hızlı Geçiş Sistemi’ dir. Hızlı Geçiş Sistemi, kartlı geçişin yerine getirilmiş ve ön ödemeye dayanan bir sistemdir. PTT şubelerinden temin edilebilen HGS çipli etiketleri araçlara yerleştirilir, daha sonra bu çipli etiketler geçiş sırasında gişelerde bulunan antenler tarafından algılanır ve geçiş ücreti HGS’ nizin bağlı olduğu hesaptan düşürülür.

Hızlı Geçiş Sistemi ile birlikte gişelerde oluşan uzun kuyrukların ve bunun sonucunda oluşan trafiğin azalması hedeflenmiştir. HGS daha hızlı ve daha kolay bir geçiş sunmaktadır. Ayrıca Hızlı Geçiş Sistemi, teknolojinin trafik alanında en etkin kullanıldığı hizmetlerden biridir. Sürücülere kullanım ve takip kolaylığı sağlayan birçok ayrıcalığı olan bir sistemdir.

Teknolojiyi hayatımızın neredeyse her alanında kullanıyor oluşumuzdan olsa gerek Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili birçok işlemi intenet üzerinden kolayca yapabilmekteyiz. Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili internette bir sürü sayfa bulunmaktadır. Bunlardan biri PTT HGS resmi internet sitesidir. Bu sitede HGS hakkında birçok bilgiye, son gelişmelere ve haberlere ulaşabilir; bir de sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımız HGS araç sorgulamanın ne olduğu ve nasıl yapılacağı ile ilgilidir.

HGS Araç Sorgulama

Daha önce Hızlı Geçiş Sistemi’ nin teknolojiyi oldukça aktif kullanan bir sistem olduğundan bahsetmiştik. HGS’ nin bize sunduğu hizmetlerden belki de en önemlisi araç sorgulama işlemlerini kolayca, çok kısa bir sürede yapabiliyor oluşumuzdur. Peki, HGS araç sorgulama derken ne demek istiyoruz? HGS araç sorgulamayı alt başlıklarda inceleyecek olursak; geçiş ihlali sorgulama ve HGS bakiye sorgulama diye ayırabiliriz.

Geçiş İhlali Sorgulama

Geçiş ihlali, gişelerde kural dışı bir giriş- çıkış yapmış olmak demektir. Hali hazırda HGS kullanıcıları gişelerden geçiş yaparken bakiyeleri yetmez ise bu bir geçiş ihlalidir. Bu geçiş ihlalinin cezası, 7 gün içerisinde bakiye yüklemesi yapıldığı takdirde yalnızca geçiş ücretinin alınmasıdır; ancak bakiye yüklemesi yapılmazsa sürücü kanuna göre geçiş ücretinin 10 katı bir idari para cezası ödemek zorunda kalır. Aynı zamanda HGS kullanmayan bir sürücü HGS gişelerini kullanırsa geçiş ücretinin 10 katı kadar olan idari para cezasını ödemekle yükümlüdür. Tüm cezalar için geçerli olan tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır.

Yazımıza “Geçiş İhlali Sorgulaması” nın nasıl yapılacağı ile devam ediyoruz. Geçiş ihlali sorgulaması PTT HGS resmi internet sitesi üzerinden herhangi bir üyelik gerektirmeden yapılır.

PTT HGS Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ !

resim

PTT’ nin HGS resmi internet sitesinde anasayfada sağ üstte yer alan “Geçiş İhlali Sorgula” butonundan bütün işlemi yapacağız. “Geçiş İhlali Sorgula” butonuna tıklayın.

61

Karşınıza yukarıda gördüğünüz sayfa açılacak, burada sizden istenenler yalnızca araç plaka numarası ve küçük resimdeki güvenlik kodudur. Bunları girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak geçiş ihlalleri ve kesilmiş cezalarınız için HGS araç sorgulaması yapmış olursunuz.

HGS Bakiye Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi’nde internet üzerinden kalan bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken yine HGS resmi internet sitesini ziyaret etmektir. Site linki “Geçiş İhlali Sorgula” başlığı altında verilmişti.

HGS bakiye sorgulaması için ana sayfada sağ üstte yer alan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonuna tıklayın. Bakiye sorgulayabilmek için öncelikle üye olmalısınız. Üye ol’a tıklayın.

YELİK1

Sizden istenen TC kimlik numarası ya da vergi numarasını, e- posta adresi ve parola gibi bilgileri girerek üye olun. Daha sonra e- posta ve şifrenizle sisteme giriş yapın. Artık buradan kalan bakiyenizi görüntülemek için HGS araç sorgulaması yapabilirsiniz.

Son olarak, bütün bu HGS araç sorgulamalarını PTT HGS mobil uygulamasından da yapabileceğinizi hatırlatırız. Daha fazla bilgi için önceki yazılarımıza bakabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz