HGS Almak | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Almak

HGS Almak

HGS Nedir?

HGS diğer adıyla Hızlı Geçiş Sistemi, otoyollar ve boğaz köprülerinden araç ile geçiş sırasında gişe geçiş ücretinin radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi aracılığıyla ödendiği sistemdir. Bu sistem sayesinde gişe kuyrukları azaltılmakta ve geçiş ücreti toplama ücretinin gişe görevlileri aracılığıyla toplanması durumunu ortadan kaldırarak trafik akış hızını önemli ölçüde artırmaktadır. Ülkemizde 17 Eylül 2012 tarihinden beri bu ödeme sistemi kullanılmaktadır. Gişelerde yer alan radyo frekansı ile tanımlama yapan antenler aracın ön camında yapıştırılmış olan HGS etiketini tanımlamakta ve bu etikete bağlı olan banka hesabından geçiş ücretinin ödenmesini sağlamaktadır. Bu sayede gişelerde eskiden nakit para ile yapılan geçişlerdeki uzun sıralardan kurtulup, duraklama olmadan hızla geçişler sağlanabilmektedir. Etiket tanımlaması yapılan aracın 4 farklı açıdan fotoğrafları da çekilir ve bu fotoğraflara dayanarak aracın sınıfı ve plakası tespit edilip, sisteme kaydedilir. HGS kullanımının kolaylığı ve sağladığı hız gibi avantajlar sayesinde OGS ve KGS kullanımı sona ermiştir.

HGS Kartımı Nereden Alabilirim?

Hızlı geçiş sistemine bağlı etiket ve kartları ülke çapındaki PTT şubelerinden ve anlaşmalı olan bankalardan alınabilir. HGS kartı alırken araç ruhsatı ve araç ruhsatı sahibinin kimlik belgesi ile beraber  şahsi başvuru yapılması gerekmektedir. Araç ruhsatının farklı bir kişi adına olduğu durumlarda işlemin yapılabilirliği kurumdan kuruma değişiklik gösterir ve garanti edilemez. Araç sınıflarına göre HGS kart ve etiket ücretleri değişiklik gösterir. Köprü ve otoyol geçişlerinde bu farklılıktan kaynaklanan 6 tip ücret şekli vardır. HGS etiket ücreti 5 tl, HGS kart ücreti de 15 tl olarak belirlenmiştir, HGS kartlarına istenilen miktarda  ön ödeme yapılabilir ve hemen kullanıma başlanabilir.

HGS kartı temin edildikten sonra, bu yeni geçiş uygulamasının en büyük artılarından biri olan, HGS kartının akaryakıt istasyonları, marketler, bakkallar gibi HGS anlaşmalı hemen her kurumdan doldurulabilmesinin rahatlığı yaşanabilir.

HGS kartlarını postanelerden ve anlaşmalı bankalardan alabileceğiniz gibi kara yolları giriş ve çıkışlarında bulunan yetkili satış noktalarından da almak mümkündür.

Araç Sınıfları Nelerdir?

1. sınıf araçlar dingil mesafesinin 3,20 metrenin altında olduğu araçlardan , 2. sınıf araçlar dingil mesafesinin 3,20 metrenin üzerinde olduğu ve iki akslı araçlardan , 3.sınıf araçlar dingil sayısının 3 olduğu araçlardan, 4. sınıf araçlar 4 veya 5 dingil sayılı araçlardan, 5.sınıf araçlar dingil sayısının 6 ve daha fazla olduğu araçlardan ve 6. sınıf araçlar ise motosikletlerden oluşmaktadır.

HGS Ücret Tahsilatı Nasıl Yapılır?

Hızlı geçiş sistemi HGS’de ön ödemeli kartlar mevcuttur. Hızlı geçiş sistemine tanımlanan banka hesabına geçiş ücreti ödemeleri farklı yollarla yapılabilir. En sık kullanılan ödeme şekilleri kredi kartına otomatik ödeme talimatı vermek, posta çeki ile hesabı ödeme talimatı vermek ve PTT gişelerinden nakit olarak ödemek olarak sayılır. HGS kartına veya etiketine tanımlanmış olan banka hesabı veya kredi kartında geçiş ücretini ödemeye yetecek kadar para bulundurulması bir mecburiyettir. HGS sistemine tanımlanmış olan hesapta köprü ve otoyollardan geçiş için yeterli miktarda para olmadığı hallerde bu hesaba yedi gün içinde yeteri kadar para yatırılması beklenir. Aksi durumda bu kişi için yasal işlem başlatılır. Yeterli miktarda para olmadan yapılan geçişlerde on beş gün içinde hesaba para yüklemesi yapılmazsa geçiş yapılan mesafe ücretinin on bir katı  şeklinde cezalı olarak geçiş ücreti ödenmek zorundadır.

 

 

 

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz