HGS Aktarma | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Aktarma

HGS Aktarma

HGS yani hızlı geçiş sistemi trafik problemlerine çözüm olması amacıyla uygulanmakta olan bir sistemdir. HGS sistemi otoyol ve köprülerde hızlı geçişe imkan sağlayan sistemdir. Bu amaçla HGS  sisteminden faydalanmak için abonelik şartı aranmaktadır. HGS abonelerinin gişelerden geçişlerinin mümkün olması için ise abonelikleri vasıtasıyla geçiş ücretlerinin tahsil aşamasında sürekli olarak geçişe yeterli bakiyenin bulundurması gerekmektedir. Peki araç satışlarında HGS aktarma işlemi yapılabiliyor mu? Bu sorunun cevabını almak amacıyla aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

HGS aboneleri yollarda geçişe yeterli bakiyeyi her zaman bulundurması gerekmektedir. Aksi halde gişeden geçiş sırasında geçişe yeterli bakiye bulunmaması halinde geçiş ‘  kaçak geçiş” yada ”geçiş ihlali” olarak tabir edilip , ceza verilecektir. Bu yüzden bakiye kontrolü yapmak önem taşımaktadır.

Ayrıca araç alım ve satımlarında araç sürücülerinin HGS aboneliklerini iptal ettirmesi gerekmektedir. HGS aboneliğinin iptal edilmesi için  PTT den başvuru yapmak gereklidir. PTT aracılığıyla iptal edilen HGS  aboneliği yeni araca aktarılır. Daha sonra eski abonelik için 7 iş günü içinde inceleme yapılır, incelemenin ardından bakiyelerin aktarımı için girişimde bulunulur. Bildiğiniz gibi araç değişikliği yapılacağı durumlarda HGS  bakiyesinin diğer araca aktarılıp aktarılmayacağı önemli bir sorundur. Fakat PTT’nin HGS  abonelerinin bu mağduriyetini gidermek amacı ile aktarımı yaptığını söyleyebiliriz. HGS  etiket veya kartında bakiye bulunması halinde araç satışlarında kredi yeni HGS aboneliğine aktarılmaktadır.  Bu aktarım işlemi ile hem eski aboneliğinizi iptal edebilmiş, hem de yeni aboneliğe kalan bakiyeleri aktarmış olursunuz. Bu sayede HGS sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Araçlarını satarak yeni araç alan sürücülerin yeni araçları ile HGS aboneliğinin değişimi ve ücretin aktarımı için PTT den işlemlerini yürütebilirler.

Aynı zamanda yeni araç almamış olup yahut yeniden HGS aboneliği oluşturmak istemeyen kişiler ise HGS kart veya etiketinde bulunan bakiyeyi nakit olarak alabilirler. Bakiye de bulunan krediyi nakit olarak almak isteyen kişilerin ise PTT üzerinden işlemlerini yapmaları gerekmektedir. HGS’nin iptal işlemlerinin yapılması için PTT’ye iptal talebinde bulunulması gerekmektedir. Ardından iptal işleminin sonrasında 1 ay geçince PTT’ye giderek kalan bakiyenin nakit paraya geçişi sağlanacaktır. Fakat bu anlattıklarımız yalnızca PTT üzerinden oluşturulan abonelikler için geçerli sayılmaktadır. Bankalar aracılığıyla oluşturulan HGS aboneliğinin iptali veya bakiye aktarımı işlemleri için bankalar üzerinden işlemlerin yapılması gerekecektir. Bakiye aktarım işleminin yanı sıra bakiye yüklemesinin de yapılması için PTT den abonelik oluşturanlar PTT üzerinden ; bankalar üzerinden abonelik oluşturan kişilerin ise bankaların online bankacılık sistemleri aracılığıyla gerekli işlemlerini yapabilirler. Hatta bazı bankalar otomatik talimat karşılığında ücretsiz HGS etiket veya kartı aynı zamanda aylık bakiye güncellemesi yapmaktadırlar. Bu hizmetten faydalanmak için herhangi bir ekstra ücret ödemeden, bakiye yüklemeleri her ay güncellenir. Bu hizmetten faydalanmak için eski yazılarımızda anlattığımız ”HGS veren bankalar” yazısından bankalara ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz