HGS Affı | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

HGS Affı

HGS Affı

Gelişmekte olan teknoloji hayatımızın her alanını etkisi altına almaktadır. Bu etki ile bizlerin de hayatını kolaylaştıracak birçok sistem geliştirilmektedir. Bu sistemlerden biri de HGS sistemidir. HGS yani hızlı geçiş sistemi; kara yollarında ücret ödeyerek geçiş yaptığımız otoban ve köprülerde hızlı geçişe imkan veren bir sistemdir. Daha önceki yıllarda kullanılan KGS ve OGS den farklı olarak nakit para ile değil de, kartlı geçiş ile geçişler sağlanmaktadır. HGS sistemi kart ve etiket olmak üzere iki farklı seçenek ile kullanılmaktadır. Ayrıca HGS sistemini kullanan sürücüler geçişlerinde %20 indirimli olarak geçişlerini sağlamaktadırlar. Tabi bu indirimde faydalanmak için de HGS aboneliği yaptırmanız gerekmektedir.  HGS aboneliği ise ülkemizdeki tüm PTT şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Buralardan  HGS aboneliği sonucunda  HGS kart veya  HGS etiketini alarak sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.  HGS sistemi pratik bir sistem olup ayrıca dikkat edilmesi gereken bir sistemdir.  HGS sisteminde geçişleri sağlayan v kart veya etiketlerin bakiyelerini sürekli olarak kontrol etmek gerekmektedir. Çünkü sık kullandığımız zamanlarda bazen  HGS kart veya etiketinde limit kalmayabiliyor. Bu durumda geçişleriniz ise sistem tarafından kaçak geçiş yada geçiş ihlali kapsamında değerlendirilebiliyor. Yani HGS şeridinden geçişinizde eğer  HGS kartında geçişe yeterli bakiye olmazsa geçiş ihlali kapsamında ceza alırsınız. Bu ceza ise geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde belirlenmiştir. Bu cezayı ise dilerseniz erken ödeme koşulu ile bazı indirimlerden faydalanabilirsiniz. Eğer cezayı 15 gün içinde öder iseniz bu durumda sadece geçiş ücreti ödemek ile yükümlü olursunuz. Aksi halde cezanın ödeme tarihini geçirir iseniz de bu durumda da tüm cezayı öder hatta faizli haline de ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Sürekli  HGS kullanıcısı iseniz bazen limit takibi zor olabiliyor. Bu takibi sizin için bazı bankalar ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorlar.Peki bu nasıl oluyor? HGS ile anlaşmalı herhangi bir bankaya giderek o bankada bir hesap açmanız gerekmektedir. Ardından bankaya otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Banka tarafından  HGS kart veya etiketindeki bakiye kritik seviyeye geldiği zamanlarda otomatik olarak bakiyeyi günceller. Güncellenen bakiyenin miktarı da hesabınıza borç olarak yansıtılır. Sizin ise tek yapmanız gereken bu borcu ödemektir. Fakat bazı sürücüler farklı farklı sıkıntılardan dolayı HGS cezaları almaktadır. Bu cezalar eğer 15 gün içerisinde ödenirse bazı indirim ve aflardan yararlanabilirsiniz. Şimdiki yazıda  HGS affı nasıl olur bundan biraz bahsedeceğiz.

HGS Affı Nedir?

Çokça sorula sorular arasında yer alan HGS affı için şunları söylemek gerekmektedir. Eğer bir geçiş ihlali cezası almış iseniz bu durumda cezayı size tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öder iseniz, bu durumda cezanın büyük kısmını ödemekten muaf tutulursunuz.

Ayrıca kural ihlali sonucunda bir ceza almış iseniz de, buna örnek olarak şunu verebiliriz. Bazen HGS şeritlerinden geçerken HGS mekanizması arızalı olması ihtimaline karşın aracın plakasını algılayamaz ve geçiş ücretini tahsil edemez. Bunun sonucunda ise sürücüye geçiş ihlali kapsamında ceza verebilir. Bu durumda sizlerin bu durumun sizden kaynaklanmadığını belirten bir HGS itiraz dilekçesi yazarak PTT şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Dilekçenin kabulü sonucunda verilen HGS cezanızın affı söz konusu olur.

Bunun yanında kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında trafik cezaları da yeniden yapılandırma aşamasına girmektedir. 2016 yılında yapılan son düzenlemeler ile otoyol ve köprülerdeki HGS cezalarına kısmi af gelecek. Mecliste kabul edilen torba yasayla 2015 Mart ayından önce kesilen cezalara indirim yapılacağı söylendi. Böylece örneğin 400 liralık bir ceza 40 liraya kadar düşeceğinin müjdesi de verilmiş oldu.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz