Hatalı Park Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Hatalı Park Cezası

Hatalı Park Cezası

Ülkemizde trafik kuralları ile trafiğin düzenlenmesi ve güvenli hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yüzden vatandaşların kurallara uyması hayati önem taşımaktadır. Trafik kuralları Trafik Ceza Kanunu’nda belirtilip düzenlenmektedir. Bu kurallar ışığında sürücü, yaya veya yolcuların trafikteki davranışlarını şekillendirmeleri gereklidir. Trafik Ceza Kanunu’nda trafikte rastlayabileceğini birçok konu hakkında ibare bulunmaktadır. Bu konulardan biri de park etme üzerinedir. Bildiğiniz gibi araç sayısı her geçen gün artmaktadır. 2017 yılı itibarı ile 21 milyon aracın her gün trafikte yer aldığı bilinmektedir. Bu durum özellikle kalabalık şehirlerde büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunların başında park sorunu gelmektedir. Araçların sokak araları caddeler hatta yollara araç park etmeleri sonucu trafik daha da sıkışmaktadır. Akabinde birçok kazaya da davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden ceza kanununda belirtilen yerlere araç park etmek cezaya tabii tutulmaktadır. Ayrıca hatalı park etme durumu vardır ki bu da bazı zamanlar büyük sorunlara yol açmaktadır. Hatalı park etme derken şu anlatılmak istenir; Bazı araç sürücüleri araçlarını engellilere ayrılmış yerlere park etmektedirler. Bu durumda engelli vatandaşlarımızın güvenle ve özgürce hareket etme hakkı engellenmiş olunur. Hatta bazı durumlarda kazalara da sebep olunur ki bu durum kimsenin istemediği bir şeydir. Ayrıca yaya geçidi veya yaya kaldırımına park etmiş araçlar, bisiklet yolunu işgal edecek şekilde park edilen araçlar da hatalı park etme kapsamında olmaktadır. Bu şekilde park etmek kesinlikle yasaktır. Sürücülerin yasak olan bu tür yerlere araçlarını park ederek yayaların hayatını tehlikeye attıkları aşikardır. Bu yüzden bu durum tespit edildiğinde sürücülere Trafik Ceza Kanunu’nda bulunan ceza maddeleri kapsamında cezai işlem uygulanır. Bir diğer hatalı park etme durumu da hastane ilgili sağlık kuruluşlarının çevresinde park etme durumunda olmaktadır. Örneğin ambulans giriş ve çıkışını engelleyecek şekilde yapılan park etmeler de hastaların hayatını tehlikeye atacaktır. Bu yüzden tüm bu durumlar cezaya tabi tutulur. Şimdi sizlere hatalı park cezası ile ilgili bilgiler aktaralım.

Hatalı Park Cezası Ne Kadardır?

Araçlar parkın yasak olduğu yerlere araçlarını park etmeleri sonucunda hatalı park cezası almaktadırlar. Bu yerler engellilere ayrılmış alanlar, yaya geçitleri, hastane çevreleri gibi yerlerdir. Bu yerlere bilinçsizce park edilen araçlar yayaların hayatını tehlikeye atar ya da güvenli olarak seyahat etme hakkını elinde gasp eder. Bu durumda sürücüden para cezası alınır.

Trafik Ceza Kanunu’nda Trafik Cezası Madde 61/1-o de belirtilen; Taşıt yolu üzerinde ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmenin cezası, 2017 yılı itibarı ile 95,50 TL’dir. Şayet bu cezayı 15 gün içinde öderseniz bu durumda %25 indirim alarak cezayı 71,75 TL olarak ödersiniz. Ayrıca bu kural ihlaliyle sürücülerin ehliyetine 15 ceza puanı verilecektir.

Hatalı Park Cezası Nereye Ödenir?

Aldığınız cezaları ceza adresinize tebliğ edildikten sonra 30 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer 15 gün içinde cezayı öderseniz bu durumda cezanın üzerinden %25 indirim alırsınız. Haliyle cezayı daha az ödersiniz. Aldığınız cezaları isterseniz Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesinden isterseniz de Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden ödeyebilirsiniz. Ayrıca bu sitelerden cezanın olup olmadığı yönünde sorgulamalar da yapabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda sizlere trafik cezalarının nasıl ödeneceği konusunda bilgiler paylaşmıştık. Dilerseniz bu yazılara erişerek hatalı park cezasını nasıl ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca internetten ödeme yapmak istemeyen vatandaşlar yine bulundukları ilin vergi dairelerine giderek buradan cezalarını ödeyebilirler.

Hatalı Park Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hatalı park cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden yapılmaktadır. Bu sorgulamaları çok kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konu ile ilgili aşağıda sizler için linkler paylaşacağız. Bu linklere tıklayarak işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hatalı Park Cezasına İtiraz Edilir Mi?

Evet hatalı park cezasına itiraz edebilmeniz mümkündür. Bunun için ilk olarak size verilmiş olan hatalı park cezasını adınıza tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hatalı park cezasına itiraz etmek için Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz. Kara yolları Trafik Kanunundan trafik cezalarına itiraz etmek için cezanın tebliğinden sonra 15 gün boyunca itiraz etme süresine sahipsiniz. Bu süre zarfında bazı evrakları edinerek Sulh Ceza Mahkemesine hatalı park cezasının itirazı için başvuruda bulunursunuz. Bu evraklar;

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisidir.

Bu evrakların tamamlanarak Sulh Ceza Mahkemesine iletilmesi ile alınan cezanın itiraz işlemine başlanır. Sulh Ceza Mahkemesininde ilgili birime giderek belgeler teslim edilir. Unutmayın trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslının sizde kalmalıdır. Ardından oluşan süreçte normal mahkemelerdeki gibi duruşma yapılmadan itiraz dilekçesinde yazılanlara dayanarak mahkemece karar verilir. Davanın sonucu ise adrese tebliğ edilir. Genel olarak bu davalar hızlı da sonuçlanabilir fakat 2 ile 3 aya kadar uzayabilir. Bu durumu göze alarak itirazlarınızı yapmanız tavsiye edilir.

 

EGM Hatalı Park Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Hatalı Park Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılı Trafik Cezalarına Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Hatalı Park Cezasına İtiraz Dilekçesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz