Hasarlı Araçlar | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Hasarlı Araçlar

Hasarlı Araçlar

Günümüzde otomobil ya da herhangi bir kara yolu aracı için önemli olan birçok detay bulunmaktadır. Araç alıcıları bu detaylara bakarak aracı alıp almayacaklarına karar vermektedirler. Bu nedenle bazı araçların hasarı olmasına rağmen, araç satıcısı bu detaydan bahsetmeyebilir. Bu da sizin için ilerde bir mağduriyet oluşturabilir. Hasarlı araçların satış piyasası oldukça düşüktür. Günümüzde bir aracın hasarlı olup olmadığını satıcının sözüne güvenmeden de öğrenebiliriz. Nasıl diye soracak olursanız; hasar tespiti yapan birçok uygulama vardır. Kayda geçen veya geçmemiş olan hasarlara bu uygulamalar üzerinden sorgulayabilir, ve hasarlı olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz. Sizler için bu yazımızda hasarlı araçlar tespiti yapılan bu uygulamadan bahsedeceğiz.

Hasarlı Araç Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelikle hasarlı bir aracı belirleyebileceğiniz SMS yani kısa mesaj uygulamasından bahsedelim. Bu uygulamanın ismi OTO KONTROL 5664 uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde aracınızın veya almak istediğiniz bir aracın plakasını yazıp göndererek araca ait hasar bilgilerini görebilirsiniz. Uygulama Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri için ortak bir uygulamadır. Uygulamayı nasıl kullanabileceğinizi yazımızın devamında sizler için detaylı olarak adım adım anlatmış bulunmaktayız. Uygulama ücreti sorgulama işlemi başına 5 TL olarak belirlenmiştir. Ve bahsetmiş olduğumuz gibi her 3 operatör için de ortaktır.

  • İlk olarak uygulamadan yararlanabilmek için cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünü açınız.
  • Daha sonra HASAR yazınız. Bu kod sorgulama işlemi için gereklidir.
  • HASAR yazıp boşluk bırakınız ve sorgulamak istediğiniz aracın plakasını aralarında boşluk bırakmadan yazınız.
  • Alıcı kısmına 5664 yazarak, “Gönder” seçeneğine basınız.
  • Böylece sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.
  • Sorgulama işleminize ait bilgilendirme mesajınızı dakikalar içerisinde cep telefonunuza kısa mesaj olarak alacaksınız.

Aynı zamanda hasar tespiti yapabileceğiniz internet uygulamaları da mevcuttur. Bunlardan bir tanesi E-Devlet rsmi internet sistemi üzerinden yapılan “Araç Sorgulama” diğeri ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesi üzerinden yapılabilen “Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme” işlemleridir. E-Devlet sistemi üzerinden araç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak şifre gerektirmeyen işlem sayfası olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesi üzerinden yapılabilen araç sorgulama işleminden bahsedeceğiz.

sigortagözlemmerkezi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi sitesi üzerinden yapılabilen araç sorgulama işleminizi yapabileceğiniz bir bağlantı adresini yazımızın devamında sizler için vermiş bulunmaktayız. Bu bağlantı adresine tıklayarak işleminizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan sorgulama seçeneklerinden size uygun olanı seçiniz. (Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama, Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama ve Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama) Bu seçeneklerden kendinize uygun olanı seçip, istenen bilgileri doldurunuz. Bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edip, emin olduktan sonra sayfa üzerindeki güvenlik resminde bulunan rakamları ilgili alana yazınız. Ve “Ara” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle açılacak olan yeni ekran üzerinden araca ait hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi İnternet Sitesi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet sistemi üzerinden araç sorgulama işlemini yapabilmeniz için bir şifre gerektiğinden bahsetmiştik. Şifrenizi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte yapacağınız şifre alma başvurusu sonucunda kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

adımatescilliaraç

Şifrenizi edindikten sonra işleminize başlayabilmeniz için ilgili sekmenin bağlantı adresini sizler için yazımızın devamında vermiş bulunmaktayız. Bu bağlantı adresine tıklayarak işlem sayfasına ulaşabilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınızda yönlendirileceğiniz E-Devlet sekmesinde bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Bu seçenek sizi kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecektir. Kimlik doğrulama işlemi için ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylece araç bilgilerinizi yazacağınız sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada aracınıza ait bilgileri görebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz