Haciz Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Haciz Sorgulama

Haciz Sorgulama

Haciz işlemi bir bireyin ödemekle mükellef olduğu borcu ödememesi halinde mahkeme kararları vb. doküman ve belgelerle kişinin maddi malına, maaşına, emekli maaşına, farklı yerlerden edindiği gelirlerine icra kurulu tarafınca el konulması durumudur. Bu el konulma işlemi geçici bir süreyi kapsar. İlk olarak borcu olan şahsın borçlu olduğu kişi, kurum ya da kuruluşa borcunu ödemek istediğine dair ödeme emri göndermesi gerekir. Haciz sorgulama işlemi ile ödeme emri gönderilen kişi, kurum ya da kuruluşlar verilen süre zarfında borcu ödemeyi kabul etmelidir ya da borcuna karşılık bir mal göstermesi gerekir. Aksi halde borcun ederi kadar mal haczedilir. Daha sonra borcun ödemesi yapıldığında haciz edilen mallar şahsa geri verilir. Şayet borçlu olan şahıs kendisine ait olan borcu kabul etmezse bu durumda mahkemeye gidilir. Haciz sorgulama ile mahkeme emri ile haciz edilmiş olan mallar geri verilmeyerek devlet tarafından satışa çıkarılır. Bu malların satımında toplanan para borcun alacaklısı olan kişiye verilir. Bu yazımızda haciz nasıl öğrenilir, haciz nasıl kaldırılır, üzerime haciz var mı ve plakadan haciz sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Haciz sorgulama işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Hem E-Devlet online internet sitesinden hem de Gelir Daire Başkanlığı resmi web sitesinden icra sorgulama işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Haciz işlemleri çeşitli cezaları kapsamaktadır. Bunlar trafik cezasını ödemeyen kişiler ile ilgili, motorlu taşıt vergisini ödemeyen kişiler ile ilgili, kira gelir vergisini ödemeyen kişiler ile ilgili ve maliyeye borcu olan kişiler ile ilgili haciz işlemleridir. İcra sorgulama uygulaması ile hızlı ve kolay bir şekilde haciz durumunu, borcun ödenip ödenmediğine ait bilgileri alabilir ve borç miktarının mevcudiyeti hakkında da bilgilere sahip olabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden haciz sorgulama işlemi yapmak için aşağıda verilen linke tıklayınız. Ardından yönlendirilmiş olduğunuz siteye E-Devlet şifresi ile giriş yapmalısınız. Daha sonra ‘araç sorgulama’ bölümünden aracınızın plakasını girerek sorgula butonuna tıklayınız.

tramer araç sorgulama nasıl yapılır?

Ardından karşınıza aşağıda verilmiş ekran görüntüsü gelecektir.

plakadan isim sorgulama nasıl yapılır?

Bu haciz sorgulama işlemi sayesinde plakasını girdiğiniz araca hakkında haciz, rehin ya da herhangi bir yakalama kararı verilmiş ise bu sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Bir diğer icra sorgulama yöntemi ise Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden giriş yaparak haciz sorgulama yapabilirsiniz.

haciz sorgulama

İlk olarak TC kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, anne kızlık soyadının ilk ve ikinci harfi ve güvenli kodu girilir ve tamam butonuna tıklandığında şahsınıza ait borç bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu borç sorgulama ile devlete vergi borcunuz var ise ve bu borçlar ödenmediği takdirde şahısların banka hesaplarına, maaşlarına el konulması usulüyle tahsil edilir. Daha sonra borcun ödenmesi ile maaş ve banka hesaplarından tedbir kaldırılır.

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Haciz Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Haciz Nasıl Kaldırılır?

Motorlu taşıtlar üzerindeki haczin kaldırılması 3 yol ile gerçekleşmektedir. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Alacaklının haczin kaldırılması için izin vermesi ile,

2. Borcun tamamının ödenmesi ile,

3. Hacizli olan aracın satılarak karşılığındaki paranın alacaklıya verilmesi ile kaldırılabilir.

GİB Borç Sorgulama İşlemleri

Vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla geliştirilen online sistemler sayesinde herkes internet üzerinden borç sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemler Emniyet Genel Müdürlüğünün ve E-devlet sitesinin resmi sitelerinden gerçekleştirilebildiği gibi bir diğer seçenek ise Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesidir. Kısaca GİB Resmi Portalından araç borç sorgulama işlemlerini ve ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Araç sayısına bağlı olarak artan ihlallere karşı önlem amaçlı birçok ceza yazılmakta ve bu cezaların ödenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Ödenmediği durumlarda yazılan ceza üzerine faiz uygulanmaktadır.
GİB borç sorgulama işlemi ile borçlarınızın ne zaman kesildiği , borçların ne zaman ödeneceği gibi birçok bilgiye bu site aracılığıyla elde edebilirsiniz. Hatta site üzerinden varsa borcunuzu anlaşmalı bankaların kredi karları aracılığuyla kolayca ödeyebilirsiniz.

GİB borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yukarıdaki seçeneklerden Motorlu Taşıtlar seçeneğine tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken işlemler aşağıda araç vergi sorgulama başlığı altındaki işlemlerle aynı olduğu için o yazıyı takip ederek de borç sorgulamanızı yapabilir ve aracınız üzerinde kayıtlı borç bulunuyorsa ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemini anlaşmalı bankaların kredi kartları ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar aşağıdaki gibidir;

 1. AKBANK T.A.Ş.
 2. AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
 3. ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 4. ALTERNATİFBANK A.Ş.
 5. ANADOLUBANK A.Ş.
 6. CITIBANK A.Ş.
 7. DENİZBANK A.Ş.
 8. BURGAN BANK A.Ş.
 9. FİBABANKA A.Ş.
 10. FİNANSBANK A.Ş.
 11. HSBC BANK A.Ş.
 12. ING BANK A.Ş.
 13. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 14. ODEA BANK A.Ş.
 15. ŞEKERBANK T.A.Ş.
 16. C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
 17. TEKSTİLBANK A.Ş.
 18. TURKISHBANK A.Ş.
 19. TURKLAND BANK A.Ş.
 20. TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
 21. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
 22. GARANTİ BANKASI A.Ş.
 23. TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
 24. TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 25. POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT)
 26. TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
 27. YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Gelir İdaresi Bakanlığı’nın Resmi Sitesine Ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz