Haciz Sorgulama Araç | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Haciz Sorgulama Araç

Haciz Sorgulama Araç

Bildiğiniz gibi 0 araçlar daha önce kimsenin kullanmadığı araçlardır. Bu yüzden satın alma veya devir işlemleri sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Fakat hem bu tür araçların fiyatlarının yüksek oluşu hem de bizlerin mali bütçeleri göz önüne alındığında ikini el araçlara yönelim artmaktadır. İkinci el araçlar her tarza ve her bütçeye uygun şekillerde bulunabilmektedir. Fakat 2. el araç satım alımlarında her zaman avantajlı olamayabiliriz. İkinci el için piyasasında güvenilir olan kişilerden araçlar almak önemlidir.Çünkü satın almak istediğiniz aracın önceden kime ait olduğunu, kazalarını, vergi- ruhsat bilgilerini ve hasar veya değişen parçalarını, hatta muayene raporları gibi birçok bilgiye önceden ulaşmanız önemlidir. Her araç yüksek fiyattan elden çıkarılmak istenir. Bu amaçla daha fazla maddiyat derdinden olan satıcılar araçları yanlış veya eksik bilgiler dahilinde satabilirler. Hatta bazı araçların trafik kazası borcu veya haciz durumları bile olmaktadır. Tabi bizler de alıcı olarak bütçemize uygun temiz arabalar almak istiyoruz. İşte bazen satıcıdan alındıktan sonra araçta bilmediğimiz hasar ve borçlardan sorumlu olabiliyoruz. Bu amaçla vatandaşların bu tür mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla bazı sistemler geliştirildi. Yeni geliştirilen bu sistemler sayesinde, araçlar satın alınmadan önce yapılan sorgulamalar ile araç ile ilgili her şey öğrenilebiliyor.

Bu amaçla haciz sorgulama araç işlemi çok faydalı olacaktır. İşinizi garantiye almak maksadıyla 2. el araç alımı yapmadan önce haciz sorgulama araç işlemi ile araca ait bir haciz durumu var ise bunu iş işten geçmeden öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere haciz sorgulama araç işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Haciz Sorgulama Araç İşlemi Nasıl Yapılır?

Haciz sorgulama araç işlemi birçok farklı portal üzerinden yapılabilmektedir. Bu portallar , GİB, tramer, yada EGM’nin online siteleridir. Fakat en pratik olarak E-Devlet online internet sitesinden yapılmaktadır. Haciz sorgulama araç işleminin pratik olmasının sebebi ise tek gerekli olan şeyin araç plakası olmasıdır. Haciz sorgulama araç işlemini yaparak satın alacağınız aracın hacizli olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer bir araç hacizli iken bu aracı araç satın alırsanız aracın tüm sorumluluğunu da almış olursunuz. Bu yüzden hem alma fiyatına katlanırken hem de borç üstüne borç yüklemiş olacaksınız.

 

Haciz sorgulama araç işlemini yapmak için ilk olarak ; aracın plakasını almalısınız.  Ardında aşağıda verilen linke tıklayarak E-Devlet sitesine giriş yapmalısınız. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi karşınıza çıkacaktır. Bu kısımda TC kimlik numaranız ve e- Devlet şifrenizi girdikten sonra girişinizi tamamlayın.  Mobil imza kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu giriş işlemi için de  TC kimlik numaranız ve GSM numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

haciz sorgulama araç

Bu resimde bulunan’plaka numarası ‘ girildikten sonra ‘ sorgula’ butonuna basmalısınız . Haciz sorgulama araç işlemi ile aracın haciz durumu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

E-Devlet Haciz Sorgulama Araç İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz