H Sınıfı Ehliyet | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

H Sınıfı Ehliyet

H Sınıfı Ehliyet

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yapılan değişikliğe göre artık engelli bireyler hastanelerden alacakları sağlık raporuna göre H sınıfı ehliyet sürücü belgesi yerine A ya da B sınıfı ehliyet sürücü belgesini alacaktır. Artık engel grubuna göre H sınıfı ehliyet almış olan kişiler bu tarihten itibaren H sınıfı ehliyet sürücü belgesi almayacaktır. Bu tarihten sonra engelli bireyler hastanelerden almış oldukları sağlık kurulu raporları ile birlikte kursa ve trafik şube müdürlüğüne başvurarak A ya da B sınıfı ehliyet alacaktır Kullanılacak olan araçlarda engelli bireyin engel durumuna göre özel olarak düzenlenecek olan sistem doğrultusunda bu kişiler de araç kullanabilecektir. Ehliyetlerinde de bu durumu ifade eden bilgi yazılı olacaktır.

Engelli Ehliyet Alma Şartları

Engelli bireylerin ehliyet alabilmeleri için iki şart bulunuyor. B sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin 18, A sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin 20, tekerlekli motosiklet alacak olan kişilerin ise 21 yaşını geçmiş olması gerekir. 1 Ocak 2016 tarihinden önce H sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin 18 yaşını geçmiş olmaları yeterli oluyordu fakat artık bu sürücü sınıflarına göre yaş sınırı bu şekilde belirlendi. İkinci şart ise tecrübeyi işin içine dahil ediyor. Buna göre A sınıfı ehliyet alacak olan kişilerin daha öncesinde iki yıl süresince A2 sınıfı ehliyet kullanmış olması gerekiyor. Bu koşullar ise Avrupa standartları göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Bununla birlikte A ya da B sınıfı ehliyet almak isteyen engelli bireylerin her halükarda en az ilkokul mezunu olması gerekiyor. Bununla birlikte aranan diğer şartlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yetki verilmiş olan sağlık kuruluşlarına gidilerek ‘sürücü olabilir’ sağlık raporu almak.
 • Sürücü sınavının başarı ile tamamlanmış olması ve sürücü sertifikasına sahip olmak.
 • Adli sicil kaydının temiz olduğunu gösteren belgenin alınması.
 • Geçmişte alınmış olan bir başka ehliyetin bulunmaması.
 • Daha önce sürücü belgesinin elinden alınmamış olması.
 • Elinden alınmış olan sürücü belgesinin tekrar geri alınmış olması.

H Sınıfı Ehliyet Belgesi Olan Kişiler Ne Yapacak?

İlk defa ehliyet sürücü belgesi alacak olan kişiler işi ehliyet sürücü belgelerini yenileyecek olan kişilere göre daha kolay. İlk defa ehliyet sürücü belgesi alacak olan kişilerin tek yapması gereken buna uygun adımları sırası ile takip etmek, internet üzerinden trafik tescil birimine randevu almak, bahsi geçen belgeleri bir araya getirerek randevu yerine randevu saatinden en geç 15 dakika önce gitmek ve işlemleri tamamlamak olacaktır. 1 Ocak 2016 tarihinden önce H sınıfı ehliyet sürücü belgesine sahip olan kişilerin ise ehliyet sürücü belgeleri iptal olmayacaktır. Zira verilen hakların geri alınması hiçbir zaman söz konusu değildir. Burada yapılacak olan doğru adım ehliyet sürücü belgesinin değiştirilmesi olacaktır.

Ehliyet sürücü belgesini değiştirmek isteyen kişilerin ilk olarak sağlık raporu alması gerekir. Zira engellilere özel olarak düzenlenmiş bir aracı kullanacak olan kişilerin sağlık raporunun da ilgili durumun yazılı olması gerekecektir. Eski durumunda herhangi bir değişiklik olmayan kişilere sağlık raporu yeniden düzenlendikten sonra verilecektir.

Ehliyet sürücü belgesi değişimi sırasında engelli bireylerin herhangi bir tutarda harç ücreti ödemesine gerek olmayan 15 TL tutarında değerli kağıt bedelini ödemesi yeterli olacaktır. Belirtilmiş süre içerisinde H sınıfı ehliyet sürücü belgesini A ya da B sınıfı ehliyet sürücü belgesi ile değiştirmeyen engelli bireylerin ise sürücü belgesi iptal olur. Ehliyet sürücü belgesi değişimi gerçekleştiği takdirde ise ehliyet üzerinde H sınıfı yerine A ya da B sınıfı ehliyet ibaresi yer alacaktır.

Engeli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Gerek ilk defa engelli ehliyet sürücü belgesi alacak gerek ise engelli ehliyet sürücü belgesini değiştirecek olun her halükarda sağlık raporu almanız gerekir. Her iki durumda da yetki verilmiş olan özel ya da devlet sağlık kurumlarına giderek sağlık raporu almanız gerekir. Bu sağlık kurumlarına gittikten sonra sizlere verilecek olan sürücü beyan formunu doldurmanız ve başvuruda bulunmanız yeterli olur.

Sağlık raporu verebilecek olan kurumlar, özel hastane, özel poliklinik, özel tıp merkezi, özel muayenehane, uzman tabip, çalışan tabip ya da aile hekimi tarafından sağlık raporu alabilirsiniz. Özel hastanelerden alınacak olan sağlık raporunun bedeli de daha yüksek olacaktır. Aile hekimi ise bu rapor için sizlerden ücret talep etmez. Fakat aile hekimi tarafından daha kapsamlı ve uzman tabip görüşü gerektiğine dair bir rapor düzenlenmesi halinde sevk edileceğiniz hastaneye gitmeniz gerekir. bu durumlarda aile hekimi tarafından sürücü sağlık raporu düzenlenemeyecektir. Zira artık yetki sevk edilmiş olduğunuz hastanede olacaktır.

Devlet hastanelerine giderek alacağınız  tek hekim raporu 50 TL, kurul raporu ise 200 TL civarında olacaktır. Üniversite hastaneleri ise sizlerden 300 TL ister. Ne kadar fazla doktor sizi muayene ederse ödeyeceğiniz ücret de o kadar artış gösterecektir.

Ehliyet Değişimi İçin Gereken Belgeler

 • Önceden alınmış olan H sınıfı sürücü belgesi
 • Pasaport ya da nüfus cüzdan belgesi
 • Sürücü olur sağlık raporu
 • Değerli kağıt belgesi ile Sürücü belgesi hizmet bedelinin toplamı olan sürücü belgesi harcının anlaşmalı olan bankalara ya da vergi dairelerine ödendiğine dair makbuz
 • 5 x 6 boyutlarında arka fonu beyaz olan biyometrik vesikalık fotoğraf
 • Kan grubun belirten belge ya da yazılı beyan

Randevu aldıktan sonra işlemleriniz sona erince sizlere geçici bir belge verilecek, esas sürücü belgesi adresinize gönderildikten sonra ise bu belge geçersiz sayılacaktır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz