Gümrük Araç İhaleleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Gümrük Araç İhaleleri

Gümrük Araç İhaleleri

Ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kapsamında gerçekleştirilen gümrük araç ihalelerine olan yönelim hızla büyümekte. Biz de sizler için gümrük araç ihaleleri, gümrük araç satış fiyatları, sonuçlanan araç ihaleleri gibi önemli detayları sizler için hazırladık. Ayrıntılı bilgiye haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Öncelikle gümrük araç ihalelerinin bilgisayar üzerinden internet aracılığı ile yapıldığını söylemekte fayda vardır. Hızla gelişen bilgisayar ve internet teknolojileri sayesinde artık hemen hemen her işlem bilgisayarlar üzerinden yapılabilmekte. Aynı şekilde gümrük araç ihaleleri de internet üzerinden gerçekleştiğinden dolayı e-ihale olarak karşımıza çıkmakta. E-ihale yani elektronik ihalenin amacı ülkemizde yer alan 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile öngörülen eşya satışlarının elektronik bir biçimde gerçekleştirilmesidir. E-ihale yani elektronik ihale 4458 sayılı kanunun yanı sıra 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında da gerçekleştirilmektedir. Kanunların öngördüğü şekilde kaçak bir biçimde gümrükten geçirilmeye çalışılan mallar bu noktada yetkililer tarafından durdurulmaktadır. Daha sonra ise bu mallar ya da eşyalar elektronik ortama taşınarak ihale ile satılmaktadır. İhale ile satılmasının temel amacı ile rekabeti ve katılacak olan kişi sayısının arttırılmasıdır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kapsamında satışı gerçekleşen eşyalardan en önemlilerinden bir tanesi ise araçlardır. Bu nedenle gümrük araç ihaleleri ülkemizde pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Gümrük araç ihalelerine girebilmek için öncelikle kişilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Daha sonra ana sayfa üzerinde yer alan “üye ol” bölümünden kayıt olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gümrük araç ihaleleri kapsamında ihalesine girmek istediğiniz araçların gerekli olan teminat bedelinin elektronik ihale işlemi için açılmış olan banka hesabına yatırılması gerekir. Gümrük araç ihaleleri kapsamında yer alan tüzel kişilerin üye olma sırasında ise tüzel kişi bilgilerinin de tıpkı gerçek kişi bilgileri gibi doldurulması gerekir. İşletme Müdürlüğü aracılığı ile “Üyelik Başvuru Formu”nda yer alan bilgilerin kontrol edilmektedir. Daha sonra ise tüzel kişinin üyelik bilgileri aktif hale gelmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra gümrük araç ihaleleri için sisteme üye olmak için herhangi bir ücret gerekmemektedir. Bunun yanı sıra gümrük araç ihalelerine katılmak için sisteme üye olma zorunluluğu bulunmaktadır. sisteme üye olmayan kişiler gümrük araç ihalelerine katılamazlar. Bu noktada yine bir ayrıntı göze çarpmaktadır. Sisteme üye olunmadan gümrük araç ihaleleri kapsamında ihalesi yapılacak olan araçların bilgisi görülebilmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yer alan e-ihale ana sayfasından “Güncel İhaleler” bölümü bu konuda kişilere yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra elektronik ortamda ihaleye girecek olan kişilerin yani e-ihale kapsamında gümrük araç ihalesine katılacak olan kişilerin teminat tutarları da yine yetkili kişiler tarafından belirlenmiştir. Belirlenen teminat tutarı, kişilerin araç ihalesine verecek oldukları teklifin %10’u kapsamındadır. Fakat yine dikkat edilmesi gereken nokta azami teminat tutarının 100.000 TL’den fazla olamayacağıdır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra gümrük araç ihalelerinde teminat bedelinin nasıl ve nereye yatırılması önemli bir noktadır. Buna göre sisteme üye olan kişiler, sistem üzerinde kullanılacak olan teminat ve satış bedellerini e-ihale işlemi için yetkili banka hesaplarına yatırmakla yükümlüdürler. Ayrıca kredi kartı ile teminat yatırma işlemi olmamaktadır. Yani üye olan kişiler yalnızca nakit para ile teminat yatırabilirler.

Gümrük Araç Satış Fiyatları

Ülkemizdeki pek çok kişi gümrük araç ihaleleri uygulamalarından yararlanmaktadır. Bazı bireyler ise belirli nedenlerden dolayı (sisteme üye olma istememek, yeterli teminatı sağlayamama gibi) yalnızca ihaleleri izlemekle yetinmektedir. 2017 yılı kapsamında baktığımızda şu an için 146 adet gümrük araç ihalesi bulunmaktadır. Bu araç ihaleleri içinde Tofaş, Toyota, BMW, Ford, Dacia, Hyundai, Renault gibi markaların yanı sıra Mercedes, Kia, Fiat, Opel, Peugeot gibi araç markaları da bulunmaktadır. Gümrük araç ihaleleri kapsamında gerçekleştirilen uygulama fiyatları araçların markalarından markalarına değişiklik göstermektedir. Örneğin Tofaş marka kartal otomobilin satışa esas bedeli 2.000 TL’dir. Yani bu araba 2.000 TL ile ihaleye sunulmaktadır. Daha sonrasında ise ihaleye katılan kişiler ihale tarihleri arasında bu fiyatı yükseltmektedirler. İhale sonunda en yüksek fiyatı veren aracı almaktadır. Bunun yanı sıra araçların ihaleye başlama fiyatları şu şekildedir:

  • 2001 model Toyota Avensis 15.000 TL,
  • 1998 model BMW 5.25 TDS 32.000 TL,
  • 2006 model Ford Cargo 52.000 TL,
  • 1994 model Hyundai Excel 4.000 TL,
  • 2005 model Ford Transit 20.000 TL,
  • 2007 model Renault Megan 25.000 TL gibi rakamlarla ihaleye açılacak olan arabalardandır.

Sonuçlanan Araç İhaleleri

Gümrük araç ihaleleri kapsamında yapılan ihalelerin sonuçları ihale bitimi tarihinde ihaleyi kazanıp aracın sahibi olan kişiye bildirilmektedir. Bunun dışında sonuçlanan araba ihaleleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de yayınlanmaktadır. Fakat bu noktada yine dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi ihale tarihinin bitiminde ihaleye katılmış olan kişilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesini sık sık ziyaret etmeleri gerektiğidir. Çünkü bakanlık güvenlik önlemleri açısından sonuçlanmış olan aran ihalelerinin resmi kayıtlarını ve verilerini kaldırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı ihaleyi takip etmek önemlidir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz