GİB Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

GİB Trafik Cezası Sorgulama

GİB Trafik Cezası Sorgulama

Trafik sorununun her geçen gün artışı beraberinde cezaların da fazlalaşmasını da beraberinde getirmektedir. Sürücüler aldıkları cezaların ayrıntısı ve ödenmesi için trafik şubelerine gitmek zorunda artık değiller.  Yeni geliştirilen sistemler sayesinde tüm trafik cezası işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilmekteyiz. Geçmişte trafik şubelerinde sıra bekleyip ve zaman kaybederken artık internet üzerinden birkaç işlem ile tüm trafik ile ilgili sorgulama işlemlerini ve ödeme işlemlerini yapabiliyoruz. Gerek bilgisayar başından  gerek mobil olarak kısacası internetin var olduğu her yerden rahatlıkla trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri ile vatandaşlara büyük avantaj sağlanmıştır. Araç sayısının artışı kazalarla birlikte kural ihlallerini de beraberinde getiriyor. Yapılan bu ihlaller sonucunda sürücülere kamera sistemi ile plakalarına ceza kesebiliyor. Artık tüm bu işlemleri dijital ortamda yapabiliyoruz. Emniyet genel müdürlüğü online internet sitesinden yahut E-devlet sitesinden de tüm trafik cezası sorgulama işlemlerini yapabiliyoruz. Bir site daha var ki bu siteden hem sorgulama hemde tüm ödeme işlemlerinizi kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. Evet,  Gelir İdaresi Başkanlığının kısaca GİB online internet sitesinden tüm trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Biliyorsunuz, trafik cezaları kesildikten sonra kısa bir süre içinde cezanın ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde yüksek faizler uygulanarak cezanın miktarı artmaktadır. GİB trafik ceza sorgulama işlemi yaparak cezalarınızın ne zaman kesildiği , cezanın ne zaman ödeneceği gibi farklı birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

GİB Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden trafik ceza sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabiliyoruz. Şimdiki yazımızda adım adım bu sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. İlk yapmanız gereken şey aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmak olmalıdır. Daha sonra resimlerle desteklenen direktifleri izleyerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

gib trafik cezası sorgulama

Bu bölümde motorlu taşıt işlemlerinden hangisini yapmak istiyorsanız o seçeneğe tıklayınız. Bu sorgulama işlemi için ”Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

gib trafik cezası sorgulama

Buradan da görüldüğü gibi, oklarla gösterilen boşluklu yerlere gerekli bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bu resimde kırmızı puntolu yazılarda önemli bilgiler yer almaktadır. Bu yazıların belirttiği ölçüde bilgileri girmelisiniz. İlk olarak  aracın plakasının girilmesi gereklidir. Sonra araç özel plaka ise, evet seçeneği değil ise hayır seçeneğine basmalısınız. Sonra sürücünün t.c kimlik numarası veya vergi kimlik numarası girmek gerekmektedir. En sonda da aracın tescil tarihi bilgileri gün-ay-yıl olarak girilir. Son olarak ‘ tamam’ butonuna basılır ve karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

Bu bilgilerin bulunduğu ekrandan ne kadar trafik borcunuz olduğu bu cezanın ayrıntılarını ve ödeme  seçeneklerinden de kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçenek ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

GİB Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz