GİB Trafik Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

GİB Trafik Ceza Sorgulama

GİB Trafik Ceza Sorgulama

GİB, Gelir İdaresi Başkanlığı isimli resmi kurumun kısaltılmış halidir. Bu kurum Maliye Bakanlığı’na bağlı olup ülke genelinde gelir ile ilgili politikaları belirleyerek vergi toplama, saydamlık çerçevesinde hizmetlerini yürüten bir resmi kurumumuzdur. Bu kurum kapsamında daha önce bahsettiğimiz üzere vergi denetimi ve vergi toplama işlemleri yürütülür. Bu vergi türlerinden birisi de motorlu taşıt vergisidir.

Motorlu taşıt vergisi araç sahiplerinden araçlarını trafiğe çıkarabilmeleri için yılda iki kez olmak üzere temin edilen vergi türüdür. Sürücüler bu vergilerini birincisi Ocak ayında, ikincisi de Temmuz ayında olmak üzere iki taksitle öderler. Araç tipine ve özelliklerine göre değişkenlik gösteren bu vergiler sürücüler açısından soru işareti oluşturabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek adına kurum bir çözüm yoluna gitmiştir. Kurum kendi himayesi altında bulunan ve vergi işlemlerinin online olarak yürütülebileceği İnternet Vergi Dairesi hizmetini başlatarak motorlu taşıt vergisi hakkında da bu sistem üzerinden bilgi alınabilmesi sağlanmıştır. Ayrıca bu hizmete ek olarak sürücülerin işini bir hayli kolaylaştıran trafik cezaları sorgulama hizmeti de aynı menü üzerinden yürütülebilmektedir. GİB trafik ceza sorgulama işlemi ile hem trafik cezanızı öğrenebilir hem de motorlu taşıt verginizi öğrenebilirsiniz. Bununla sınırlı kalmayıp olası cezalarınızı anlaşmalı bankaların kredi kartları yardımıyla aynı menü üzerinden de yapabilirsiniz. Bu yazımızda kuruma ait bu hizmetin nasıl kullanıldığına dair ayrıntılı bilgi ve desteği bulabilirsiniz.

GİB Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında yer alan İnternet Vergi Dairesi bu sorgulama işleminin yürütüldüğü resmi hizmet menüsüdür. Bu menüye erişim sağlayabilmek için yapmanız gereken yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini kullanmaktır. Bu link sizi aşağıda da gösterildiği gibi motorlu taşıt işlemleri menüsüne götürecektir. Bu menüde ok işareti ile gösterilen ve en üstte yer alan motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklayarak GİB trafik ceza sorgulamasını başlatırsınız.

gibceza

GİB trafik ceza sorgulamasını yapabilmeniz için size ve aracınıza ait bilgiler gereklidir. Bu bilgiler aşağıdaki resimde de gösterildiği üzere aracınızın plakası, sizin TC kimlik numaranız ya da vergi kimlik numaranız ve son olarak aracınızın trafiğe çıkış izin tarihi olan araç tescil tarihi bilgileridir. Bu bilgileri ok işareti ile gösterilen boşluklara eksiksiz olarak doldurduktan sonra tamam butonu yardımıyla GİB trafik ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca bu menüden kredi kartı yardımıyla ödeme yapmanız da mümkündür.

gibcezaa

GİB Trafik Ceza Sorgulaması İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz