GİB Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

GİB Ceza Sorgulama

GİB Ceza Sorgulama

Toplumda motorlu araç sahibi olmayan kişi sayısı çok azdır. Dolayısıyla bu kişilerin ulaşım sağlayacakları esnada birbirleri ile etkileşim halinde olmaları kadar doğal bir durum yoktur. Bu etkileşim ve etkileşim sonucunda oluşan akışa trafik adını veriyoruz. Şehir içi ve şehirler arası yolları kullanarak bireyler ulaşım sağlarlar. Bu akış esnasında insanlar başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadan kendilerinin ve karşısındaki sürücülerin can ve mal güvenliğini de dikkate almak zorundadırlar. Bu bir toplum hoşgörüsü değil bir zorunluluktur. Bu zorunluluklar yasal hale getirilmiş ve trafik kuralları olarak uygulanmaya başlamıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında yapılan bu düzenlemeler ve denetimler trafiğin akışını ve düzenini sağlamak üzerine kurulmuştur. Trafik ışıkları, hız sınırları, sollama kuralları genel olarak trafik kullarını ifade ederler. Bu kuralların dışına çıkan vatandaşlar ise birtakım cezalarla karşı karşıya kalırlar. Bu cezalandırmalar daha önceleri elle yazılarak yapılsa da günümüzde mobese kameraları ve radarlar gibi teknolojik aletler yardımıyla da cezaya maruz kalabiliyoruz. Bu durumlarda ceza yediysek yediğimiz cezayı kısa dönem içerisinde ödememiz durumunda % 25 indirim sağlayabiliyoruz. Ceza sorgulama işlemini yapmak bize olası bir ceza birikiminin yanı sıra fazla ceza ödemekten de kurtarabilir. GİB ceza sorgulama işlemi bu anlamda en büyük destekçimiz olarak göze çarpmaktadır.

GİB Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardan birisidir. Vergi işlemlerinin kontrolünü yürüten kurum aynı zamanda motorlu taşıt işlemlerini de yürütmektedir. Motorlu Taşıt Vergisi, araç ceza bilgileri ve bu toplam borçların ödenmesi bu kuruma ait resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

GİB ceza sorgulama işlemini yapabilmeniz için resmi internet sitesine erişim sağlamanız gerekir. Bu erişim işlemi için yazımızın sonunda bağlantı linki bulunmaktadır. Bu link yardımıyla motorlu taşıt işlemleri listesine yönlendirilirsiniz. GİB ceza sorgulama işlemi yapacağımız için en üstte yer alan motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme basamağına tıklamak gerekmektedir.

gibceza

GİB ceza sorgulama yapabilmek için araca ait plaka bilgileri ve kişinin TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası gerekmektedir. Ayrıca aracın trafiğe çıkış izin tarihini gösteren tescil tarihi de sorgulama için gerekli ana bilgilerden birisidir. Bu bilgileri aşağıda da olduğu gibi boşluklara doğru şekilde tuşladıktan sonra araca ait borç ve GİB ceza sorgulama sayfasına erişim sağlamış olursunuz. Aracınız özel plakaya sahip ise bilgilerinizi özel plaka olarak değiştirip yapmanız gerekmektedir.

gibcezaa

GİB Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz