GİB Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

GİB Araç Sorgulama

GİB Araç Sorgulama

GİB araç sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden araçlara ait vergi ve ceza borçlarını sorgulama işlemini ifade etmektedir.

Hayatımızda maruz kaldığımız iş yoğunluğu ve psikolojik yük günlük hayatımızda yapmamız gereken birçok işlemi bize unutturabilmektedir. Aktif olarak kullandığımız araçlarımız bize kolaylık sağladığı kadar birçok masraf da getirebilmektedir. Bunlar aracımıza ait vergiler, trafik ceza borçları ve araç muayenesi için gereken borçlanmalar olarak sıralanabilir. Bu borçlanmalardan herhangi birini unuttuğumuz takdirde daha fazla bir borç yükü ve cezalarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu yüzden bu bilgilerin sorgulanması oldukça önemlidir. Normalde bu işlemler farklı kurumlar tarafından yürütüldüğünü düşünürsek oldukça karmaşık ve yorucu bir işlemler dizini ile karşı karşıya olduğumuzu görürüz. Fakat vatandaşları bu durumdan kurtaracak bir yenilik mevcuttur. Bu yazımızda GİB araç sorgulama işlemlerinin kolay ve tek yolla nasıl yapıldığını bulabileceksiniz.

GİB Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığı’na bağlı bir kurum olup vergi işlemlerinin incelenmesi ve yürütülmesi ile ilgilenen bir devlet kurumudur. Bu hizmetlerinin yanında tüm devlet kurumları gibi elektronik ortamda hizmet vermeye başlayarak vatandaşların daha kolay hizmet alması sağlanmıştır. Bu aşamada dikkat edecek olursak aynı kuruma ait resmi internet sitesi üzerinden motorlu taşıtlar için de sorgulama sisteminin mevcut olduğunu göreceğiz. Bu sistem sayesinde araçlara ait vergi ve trafik cezaları gibi sorgulamaları tek bir çatı altında kolaylıkla yapabildiğimiz gibi ödeme işlemlerini de yapabiliyoruz.

GİB araç sorgulama işlemini yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link yardımıyla ilgili kurumun resmi internet sitesinde yer alan motorlu taşıt işlemleri menüsüne yönlendirileceksiniz. Bu menüde araç sorgulamalarını yapabilmek için aşağıdaki resimde de ok işareti ile gösterilen en üst katmana tıklayınız.

gibceza

Bu katman sizi aracınızın plakasıyla sorgulama yapabileceğiniz güvenlik sayfasına yönlendirir. Bu sayfada aşağıda da gösterildiği gibi aracınızın plakasını, TC kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı ve son olarak aracın trafiğe çıkış tarihi olarak bilinen tescil tarihini ilgili boşluklara doğru şekilde yazdıktan sonra tamam butonunu kullanınız. Böylelikle GİB araç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bu sorgulama sonucunda ilgili borçlarınızı anlaşmalı kredi kartları yardımıyla ödemeniz de mümkündür.

gibcezaa

GİB Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz