GİB Araç Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

GİB Araç Ceza Sorgulama

GİB Araç Ceza Sorgulama

Yoğun trafik akıntısında kişilerin sorumlulukları vardır. Kendi hayatları kadar trafikte yer alan diğer tüm canlıların hayatları da önemlidir. Bu yüzden risk oluşturabilecek davranışlar sergilenmemelidir. Bu durumları kişilerin isteğine bıraktığımız takdirde herhangi bir yaptırımı olmadığı için umursamaz davranırlar. Bu yüzden devlet tarafından trafik etkileşimi içerisinde bulunan her kişinin uyması gereken kurallar getirilmiştir. Böylelikle kuralların dışına çıkan bireyler belirli bir cezai yaptırımla karşılaşarak tekrarlanmaması için caydırıcı bir uyarı almaktadır. Bu kuralların belirlenmesi ve kontrolü Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Trafik kuralları dışına çıktığımızda farkında olmadan ceza yiyebiliriz. Mobese kameraları ve radarlar siz farkında olmadan ceza almanıza sebep olan teknolojik yeniliklerdir. Bu yüzden ceza yediğinizi düşündüğünüz zamanlarda ya da sık sık araç cezası sorgulama işlemini yapmanızda fayda vardır. Ceza alma işleminden sonra eve gönderilecek tebligatla ceza hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Fakat yoğunlukla ya da dalgınlıkla bu tebligatın kaybolması cezayı fark edemememize sebep olabilir. Bu yüzden bize sağlanan elektronik ortam bilgilendirmeleri ile ceza sorgulama işlemini yapmamız gerekmektedir. Bu hizmetlerden birisi de GİB araç ceza sorgulama hizmetidir. Bu hizmet yardımıyla aracımıza ait ceza olup olmadığını kolaylıkla öğrenebiliyoruz.

GİB Araç Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı devlete bağlı vergi işlemlerini yürüten resmi bir kurumdur. Tüm devlet kamu kurumları gibi bu kurum da vatandaşlara daha hızlı hizmet verebilmek için elektronik ortamdaki yerini almıştır. Bu platform üzerinden sağladığı hizmetlerden birisi de araçlara ait sorgulamalardır. Motorlu taşıt vergisi bu kuruma bağlı olduğu için sorgulaması da bu kuruma aittir. Bunun yanı sıra ek hizmet olarak araçlara ait trafik cezaları da aynı sorgulama sistemi üzerinden öğrenilmektedir. Hatta bu sistem üzerinden cezanız varsa ödeme işlemini de yapabilirsiniz. Trafik cezalarında 15 gün içerisinde ödeme yapmak size belirli oranda indirim sağlayacaktır. Bu yüzden GİB araç ceza sorgulama yaparak ceza hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

GİB araç ceza sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle kuruma ait resmi internet sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu siteye gidebilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link sizi motorlu taşıt işlemlerinin yapıldığı menüye götürecektir. Bu menü aşağıdaki resim gibi olmalıdır ve bu menüde yer alan sorgulama listesinden en üst kısımda bulunan ve ok işaret ile gösterilen motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine tıklayarak GİB araç ceza sorgulama işlemini başlatırsınız.

gibceza

GİB araç ceza sorgulama yapabilmeniz için gerekli bilgiler aracın plakası, TC kimlik numaranız ya da buna alternatif olarak vergi kimlik numaranız ve aracın trafiğe çıkış iznini belirten trafik tescil tarihi bilgileridir. Bu bilgileri ok işareti ile gösterilen kısımlara doğru şekilde yazdıktan sonra son olarak tamam butonuna basarak GİB araç ceza sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

gibcezaa

GİB Araç Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz