Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Sorgulama

Artık hemen hemen her işlemimizi dijital ortamlardan kolayca yapabiliyoruz. Teknoloji ilerledikçe üretilen yeni uygulamalar sayesinde, her türlü sorgulama, bilgi alma, kayıt inceleme işlemleri birkaç basit işlem ile yapılabilir hale gelmiştir. Tabi bu durum bizlerin faydasına olmaktadır. Geçmişte aldığımız bir cezanın bize tebliğ edilmesi, ya da bir mahkeme celbinin bize iletilmesi çok uzun zaman almaktaydı. Bu tür işlemler aynı zamanda kağıt sarfiyatına da neden olmaktaydı. Tüm bu tür işlemlerin artık neredeyse hepsinin dijital ortama geçmesi, bu israfların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bekleme süresini de kısaltmaktadır. Bazı durumlarda da konular ile ilgili bilgi almak için uzun süreler bekleyerek bilgi peşinde koşardık. Artık hemen birkaç tıklama işlemi bu durumdan da sıyrılmış oluyoruz. Kısacası internetin bize sağladığı sorgulama ve bilgi alma imkanları ile hayatımız daha da kolaylaşıyor. İşte tamda anlattığımız bu uygulamalardan biri olan Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi bizlere aldığımız cezaların miktarının öğrenilmesi, ne zaman ve ne amaçla kesildiği, ene son ödeme zamanı gibi birçok önemli sorunun cevabını sorgulama imkanı ile alabiliyoruz. Aynı zamanda, araçların adına bir borç bilgisi varsa bunu sorgulayabiliyor, yada kendi adımıza kesilmiş vergi borçlarının miktarını da öğrenebiliyoruz. Daha birçok farklı işlemi Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden yapabiliyoruz. En çok sorgulama yapılan alanlardan biri olan trafik cezası sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden yapılabilmektedir. Aslında trafik cezası sorgulama işlemleri, Emniyet Genel Müdürlüğünün online internet sitesinden, hatta E-Devlet online internet sitesinden de yapılabilmektedir. Daha önceki yazılarda trafik cezası sorgulama işlemlerinin bu mecralardan nasıl yapılabildiğini sizlere anlatmıştık. Trafik cezası sorgulama işlemleri aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinde yapılabilmekte olup, aynı zamanda bu sitenin diğer sitelerden farklı olarak kredi kartı ile var olan trafik cezası borcunun ödenmesi imkanı da sunmaktadır. Bu yazımızda sizlere  Gelir İdaresi Başkanlığı trafik cezası sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden trafik cezası sorgulama işlemlerini yapmak için öncelikle aşağıda verilen linke tıklamanız önemlidir. Daha sonra siteye giriş yapmış olacaksınız. Karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Sorgulama

Buradan ”Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz.

Trafik Ceza Sorgulama

Bu sayfada oklar ile belirtilen yerlerin doldurulması gereklidir. Sırasıyla aracın plakası, eğer aracınız özel plaka ise buna onay vermek amacıyla ‘evet’ demelisiniz. Daha sonra T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası girmek gerekmektedir. Son olarak da aracın tescil tarihi bilgileri gün-ay-yıl olarak girilir. Tamam butonuna basıldığında işlem tamamlanmaktadır.

Daha sonra yönlendirildiğiniz ekranda ne kadar trafik borcunuz olduğu bu cezanın ayrıntılarını ve ödeme  seçeneklerinden de kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçenek ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinden Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz