Gecikmiş Trafik Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Gecikmiş Trafik Cezası

Gecikmiş Trafik Cezası

Karayolları Trafik Müdürlüğünce belirlenen Trafik Kanunundaki maddelere uyulmadığı takdirde sürücülere cezai yaptırım uygulandığını biliyoruz. Bu hatalar sürücülerden kaynaklandığı gibi başka nedenlere bağlı da gerçekleşebilir. Trafik Cezası yazıldığı zaman sürücülere bir tebligat gönderilmekte ve o tarih itibari ile belirtilen zaman zarfında cezanın ödenmesi beklenmektedir. Fakat bazı durumlarda özellikle araç sahibinin adresi ile ilgili problem bulunduğunda bu tebligat araç sahiplerine ulaşmayabiliyor. Bunun sonucunda kişi gecikmiş trafik cezası ödemek zorunda kalabiliyor. Sürücülerin gecikmiş trafik cezası ödememeleri için online şekilde trafik cezası sorgulamaları için bir portal oluşturulmuş mağduriyetler en aza indirilmeye çalışılmıştır. Siz de aracınıza kayıtlı gecikmiş trafik cezası olup olmadığını sorgulamak için yazının devamında verilen işlemleri eksiksiz şekilde uygulayarak ceza ile ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Gecikmiş Trafik Cezası Nasıl Öğrenilir?

Siz de aracınıza kayıtlı gecikmiş trafik cezası olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bunu iki farklı yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerden ilki direk olarak en yakın Emniyet Genel Müdürlüğüne giderek başvuru yaptıktan sonra tekrar Trafik şubesine giderek gecikmiş trafik cezanızı sorgulatabilirsiniz. İkinci ve daha kolay bir işlem olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sitesinden gerekli kısıma giriş yaparak gecikmiş trafik cezanız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer ikinci işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız yazımızın devamında EGM internet sitesi üzerinden nasıl sorgulama yapacağınızı ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Öncelikle aşağıdaki linkten ulaşacağınız sitesinden giriş yaparak işlemlerinize başlayabilirsiniz. Karşınıza Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfası çıkacak olup hemen sol alt köşeye baktığınızda Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama başlığına tıklamalısınız. Karşınıza gelecek olan ekranda sorgulama yapacak olan kişinin kimlik bilgileri istenecektir.
emniyet genel müdürlüğü trafik ceza sorgulama

 

Karşınıza gelecek ekrana İsim, Soy İsim, T.C. Kimlik Numarası ve Doğum Yılınızı eksiksiz bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra mavi ile belirtilen Doğrula butonuna basarak işleminize devam ediniz. Yaptığınız işlem sonucunda açılacak olan yeni sayfa  Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama, Otoparka Çekilen Araç Sorgulama seçeneklerinden sizin için ilgili kısmı seçerek işleminize devam edebilir böylece kolaylıkla gecikmiş trafik cezalarınızı kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer şahsınıza ait gecikmiş bir trafik cezası bulunuyorsa bunu hemen ödemeniz gerekmektedir yazımızın devamında bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi de anlattık.

 

Trafik Cezası öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! 

Gecikmiş Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Sorgulama işleminizi eksiksiz tamamladıktan sonra eğer şahsınıza ait gecikmiş trafik cezası bulunuyorsa bu cezayı hemen ödemeniz tavsiye edilir. Çünkü  yazılan ve günü geçen bu gecikmiş trafik cezası miktarı her geçen gün daha da artacaktır. Bu gibi durumlarda da gecikmiş trafik cezası sorgulama işleminde olduğu gibi iki farklı şekilde ödeme yapabilirsiniz. Bu seçeneklerden ilki yine şubelerden yapabileceğiniz ödemelerdir. İkinci yöntem olarak da online şekilde şahsi bilgisayarınızdan gerçekleştireceğiniz işlemle kolaylıkla borcunuzu ödeyebileceksiniz. Online şekilde ödeme yapmak isteyen sürücüler için yazımıza bu işlemin nasıl yapılacağını anlatarak devam edelim. İlk işlem olarak Gelir İdaresi Başkanlığı resmi adresine giriş yaparak gecikmiş trafik borcu ödemenizi gerçekleştirmek için ilk adımı atabilirsiniz. Bu şekilde Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi sitesine giriş yapmış olacaksınız. E-işlemler kısmından İnternet Vergi Dairesi seçeneğine tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. Yönlendirildiğiniz yeni sayfada verilen linke tıklayarak işleminize devam ediniz. Açılan sayfada belirtilen birçok seçenekten Motorlu Taşıtlar başlığını tıklayarak karşınıza gelen ekrandan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme yazan başlığı tıklayınız.
Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

Karşınıza gelecek olan ekrandan gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan hemen sonra ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.Aşağıda gösterildiği gibi ekranınıza gelen alanları sırasıyla doldurunuz.

ceza ödeme 2
Öncelikle Aracın Plakasını varsa Özel Plaka olup olmadığını seçerek ve T.C Kimlik Numaranızı  ya da Vergi Kimlik Numaranızı girmeniz gerekmektedir. Ayrıca son olarak Tescil Tarihi bilgilerini de girdikten hemen sonra mavi ile belirtilen Tamam butonuna tıklayarak işleminizi tamamlamış olacaksınız. Bu şekilde Gecikmiş Trafik Cezanızı kolay bir şekilde evinizden çıkmadan ödemiş olacaksınız.

 

Gecikmiş Trafik Cezası Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz