Geçici Sürücü Belgesi Düzenleme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Geçici Sürücü Belgesi Düzenleme

Geçici Sürücü Belgesi Düzenleme

2017 yılında ehliyet sürücü belgelerine sınıf ekleyen, ehliyet sürücü belgelerini kaybeden ya da yenileyen kişilere bu belgeler anında verilmez. Bunun yerine Emniyet tarafından geçici sürücü belgesi düzenleme işlemleri gerçekleştirilir. Yeni tip ehliyet almak için başvuruda bulunan kişilere anında yeni ehliyet belgesi verilemeyeceği için bu kişilerin daha sonra kullanabilmeleri ve mağdur olmamaları için geçici sürücü belgesi düzenlenir. Bu belge yaklaşık olarak 15 gün içerisinde adresinize ücretsiz bir şekilde iletilecektir. Bu belge ile birlikte 15 gün boyunca trafiğe çıkabilecek olsanız da 15 günün ardından gerçek ehliyet sürücü belgesi size ulaşmadıysa bu belgeyi bir kez daha almanız gerekecektir. Her halükarda bu belgeye ulaşabilmek için amacınıza göre randevu almanız gerekecektir.

Yeni Ehliyet İçin Randevu Nasıl Alınır?

Her ne sebeple olursa olsun ehliyet sürücü belgesi almak istiyorsanız ilk olarak internet üzerinde randevu almanız gerekecektir. Randevu olmadan ehliyet sürücü belgesi almanız mümkün olmayacaktır. Bu sebepten dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden randevu almanız gerekir. Bunun için ise ilk yapmanız gereken şey yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklamak olacaktır. Bu noktadan itibaren ise sizleri beş aşamadan oluşan bir süreç bekliyor.

İlk aşama işlem türünü, randevu alacağınızı şehri, trafik tescil birimini ve saatini belirler. İşlem türü olarak ilk defa sürücü belgesi müracaatını, tebdil yani yabancı belge dönüştürmeyi ya da kayıp ve çalıntı gibi durumlarda eski sürücü belgesi yenileme işlemlerini tercih edebilirsiniz. Bu işlemi geçtikten sonra hangi şehirden randevu almak istediğinizi belirleyecek ve ardından randevu almak istediğini trafik tescil birimi ile saatini karşınıza çıkacak olan saatler arasından kendiniz için en uygun olan şekilde yapmalısınız.

İkinci aşama kişisel bilgilerinizi girdiğiniz bölümdür.  T. C. kimlik numarası, isim, soyisim, doğum tarihi, cep telefonu numarası, e posta adresi ve bu adresin tekrarını girmeniz gerekir. E posta adresinin iki kez girilme sebebi dördüncü aşamada bu adrese gönderilecek olan doğrulama postasıdır. Bu bilgileri kontrol ettikten sonra üçüncü aşama olan kontrol aşamasına geçebilirsiniz. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra yanlış bir bilgi girişi yaptıysanız düzeltebilir ve dördüncü aşamaya geçebilirsiniz.

Dördüncü aşamada bahsetmiş olduğumuz gibi doğrulama işlemi yapılır. Girmiş olduğunuz e posta adresine ulaşabiliyor olmanız önem taşır. Zira bu işlem gerçekleşmediği sürece randevu alma işleminin sona ermesi de mümkün değildir.

Son aşama ise sonuç bölümüdür. Burada tüm randevu bilgileriniz ile birlikte referans numarası gözükecektir. Bu numara daha sonra randevu bilgilerini değiştirme, randevuyu iptal etme ya da basitçe randevu sorgulama işlemleri için gerekli olacaktır. Bu sebepten dolayı da saklamanız da fayda vardır.

Bu noktadan sonra randevu aldığınız trafik tescil birimine randevu saatinizden en geç 15 dakika önce randevu almış olduğunuz işlem türüne göre götürmeniz gereken belgeleri bir araya getirerek gitmeniz gerekir.

Geçici Sürücü Belgesinde Neler Olur?

Geçici sürücü belgesinin sağ üst köşesinde biyometrik vesikalık fotoğrafınız yer alır.

Kimlik bilgileriniz sırasıyla soy isim, isim, doğum tarihi ve doğum yeri olarak yazılı olur.

Bu belgenin veriliş tarihi olarak randevu alarak başvuruda bulunduğunuz gün yazılır.

Bu belgenin geçerlilik süresi başvurmuş ya da sahip olduğunuz ehliyet sınıfına göre değişiklik gösterebilir.

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl; M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri ise 10 yıl boyunca geçerli olur.

Belgeyi veren makam olarak randevu alarak başvuru yaptığınız trafik tescil biriminin bulunduğu şehir ya da ilçe belirtilir.

Belge numaranız da yine bu belge de yer alır.

Sürücü belgesi sınıfı ile hangi araç sınıflarını kullanabileceğiniz bu belgede yazılır.

Sağlık raporunda kısıtlama olması halinde bu belgeye eklenir.

Başvuru sırasında götürmüş olduğunuz belgede yer alan kan grubu bilgisi de bu belgede yer alır.

Belgenin en alt sağ bölümünde işlem tarihi ile işleminizi yapan memur tarafından verilen onay ve imza yer alır. Ayrıca bu belgede kaşe bulunur.

Geçici Belgem Nerede?

Trafik tescil birimi sizlerden başvuru sırasında adres ve cep telefonu numarası gibi iletişim bilgileri alacaktır. Ehliyet sürücü belgeniz de bu adrese gönderilecek olup gönderi takip numarası da cep telefonu numaranıza gönderilir. Kargoyu üstlenecek olan kuruluş PTT’dir. Cep telefonunuza gönderilecek olan barkod numarası ile internet üzerinden gönderinizin nerede olduğunu sorgulamanız mümkündür. Bunun için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra barkod numarası ve güvenlik numarası bilgilerini girmeli ve Sorgula butonuna basmalısınız. Böylelikle ehliyet sürücü belgenizin ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey iki defa adrese teslim edilemeyen ehliyet sürücü belgelerinin 7 gün boyunca PTT şubesinde tutulacak olmasıdır. PTT sizleri ehliyet sürücü belgenizi almanız için arayacaktır. Fakat PTT sizlere telefon ile de ulaşamadığı takdirde ehliyet sürücü belgeniz trafik tecil birimine gönderilir. PTT’nin vermiş olduğunuz adreste sizi bulamaması halinde sizi adresinizde bulamadıklarına dair bir kağıt kapıya yapıştırılır. Her ne kadar bu belge ehliyet sürücü belgesi almaya hak kazanmış olan kişi haricinde kimse tarafından alınamayacak olsa da PTT görevlisi inisiyatif kullanarak bu belgeyi bir yakınıza da verebilir.

Randevu İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

PTT Gönderi Takip İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz