Geçici Ehliyet Sürücü Belgesi Nedir | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Geçici Ehliyet Sürücü Belgesi Nedir

Geçici Ehliyet Sürücü Belgesi Nedir

Sürücü belgesi kelime anlamı olarak TDK’da bir kimseye ilgililerce belirli bir konuda yeterli olduğunu belirtmek adına verilen belge, ehliyetname olarak nitelendirilir. Sürücü belgesi olarak ta bilinen ehliyete sahip olmanız sizin, ilgili aracın kullanılması ve trafiğe çıkmanız için gerekli olan yeterliliğe sahip olduğunuz anlamını taşımaktadır. Yani trafiğe açık bir alanda araç kullanabilmemiz için sürücü belgesine ihtiyacımız vardır. Araç kullanabilmemiz için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi bir kurumdan temin edilecek sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkmamız ve bunun tespit edilmesi halinde ağır yaptırımlar ile karşı karşıya kalırız. Biz de bu yazımızda Geçici Ehliyet sürücü belgesini anlatacağız.

Ehliyet sınıfına bağlı olarak değişmekle beraber, sürücü belgesi edinebilmemiz için en az 16 yaşını doldurmamız gerekir. Bu 16 yaş gereksinimi molpet tarzı motosikletler için geçerlidir. Otomobil kullanımında geçerli olan B sınıfı ehliyet içinse 18 yaş gereksinimi gerekmektedir.

Geçici Ehliyet Sürücü Belgesi

Yeni sürücü belgesi alımı, yenilemesi yahut kayıp edilmesi durumunda sürücü belgesi kişinin eline ulaşana kadar trafiğe çıkabilmek ve aktif araç kullanımına olanak tanıyan bir belge kişiye teslim edilir. Bu belgeye ; geçici ehliyet sürücü belgesi denir. Bir diğer adı ise Ek-50 belgesidir. İlk defa ehliyet sahibi olacak kişiler; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yetkili kurslardan her hangi birine kayıt yaptırıp, teorik ve pratikten oluşan iki aşamalı sınavda başarılı olmaları durumunda, kurs tarafından kendilerine verilen belge ile emniyet müdürlüğüne başvururlar. Ardından sürücü adayına geçici ehliyet sürücü belgesi teslim edilir. Geçici ehliyet sürücü belgesinin geçerlilik süresi 15 gündür. Bu 15 günlük süre zarfında bu belge ile trafiğe açık alanlarda aktif olarak araç kullanımına izin verilmektedir. 15 günün ardından geçici ehliyet sürücü belgesi geçerliliğini yitirir. Orijinal sürücü belgesi bu süre zarfında kişinin eline ulaşmaz ise, kişinin bu belgeyi yenilemesi gerekmektedir. Sürücü belgesi teslim alındığında bu belge geçerliliğini yitirecek ve hükümsüz kabul görecektir.

sürücü belgesi

Geçici Ehliyet Sürücü Belgesi ile Trafiğe Çıkılır mı?

Geçici ehliyet sürücü belgesi, kişilerin orijinal sürücü belgeleri ellerine ulaşana dek mağdur olmamaları adına verilen bir belgedir. Geçici ehliyet sürücü belgesi trafiğe çıkılmaktadır ve geçerlilik süresi 15 gündür. Bu 15 günlük süre zarfında orijinal sürücü belgesi kişinin eline ulaşmazsa, araç kullanımına devam edebilmek için bu belgenin yenilenmesi gerekir. Orijinal sürücü belgesi kişiye ulaştığında, geçici ehliyet sürücü belgesi geçerliliğini yitirir ve hükümsüz kabul görür.

Geçici Ehliyet Sürücü Belgesi Nasıldır?

 1. En sağ üst taraf biyometrik fotoğrafınızın yer aldığı bölümdür.
 2. Kişinin kimlik bilgilerinize göre sırasıyla “Soyad, Ad, Doğum Tarihi ve Yeri” yer almaktadır.
 3. Veriliş tarihi kişinin onaylandığı güne aittir.
 4. Geçerlilik süresi kişinin başvurmuş olduğunu/sahip olduğunu ehliyet sınıfına göre farklılık göstermektedir.
 5. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri on yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise beş yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir.
 6. Belgeyi veren makamın adı, kişinin başvuruda bulunduğu il ya da ilçe ismini belirten bölümdür.
 7. Kişinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı bölümdür.
 8. Geçici ehliyet sürücü belgesine ait olan numaranın belirtildiği bölümdür.
 9. Sürücü Belgesi Sınıfı, kişinin kullanabileceği araç sınıflarını belirten bölümdür.
 10. Kısıtlamalar bölümü “(varsa)” sağlık raporunda  belirtilmiş kısıtlamalardır.
 11. Kişinin kan grubunun belirtildiği bölümdür.
 12. En sağ altta işlem tarihi ve işlemi gerçekleştiren memurun onay için atacağı imzanın yer aldığı bölümdür. Ayrıca kaşe de basılmaktadır.

Siz değerli okurlarımız için bu yazımızda geçici ehliyet sürücü belgesini tüm ayrıntıları ile anlatmaya çalıştık.

Geçici Ehliyet Sürücü Belgesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz